BLOG
Natália Blahová
Natália Blahová
10 363

Čistý deň skončil

Verím, že s ním končí aj hrozná nočná mora, ktorá sa snáď už nikdy v našich reáliách nezopakuje.

Foto – tasr

Toto zariadenie roky požívalo špeciálne zaobchádzanie, ktoré pramenilo z konexií medzi Tománkovou a úradom vlády a aj jednotlivými politikmi z viacerých strán. Dala nedoučenému manželovi ako hračku na hranie zariadenie, do ktorého vkladali nádeje rodičia závislých detí. Zverili im svoje deti – krehké bytosti, ktoré potrebovali prijatie a pomoc.
Všetci tí, ktorí mali bdieť nad tým, ako sa zariadenie tejto úlohy zhostilo, fatálne zlyhali. Zúfalí rodičia po celé roky atakovali ústredie a ministerstvo svojimi sťažnosťami. Klienti ukončovali pobyt útekom. Dievčatám boli strihané vlasy, chlapci v noci miesto spánku klikovali, decká boli zatvárané na samotky, museli chodiť v pyžame po uliciach, mali niekoľkotýždňový zákaz rozprávať, boli bití, ponižovaní a nakoniec sa pridalo aj sexuálne zneužívanie.
Kastový systém spôsobil to, že sme boli v živom prenose svedkami Stanfordského väzenského experimentu.

V týchto chvíľach myslím na Braňa, Vierku, Peťa, Luciusa, na Natáliu a Rebeku, aj na Simonu a Tamaru. A na všetkých ostatných, s ktorými som sa stretla a ktorí mi rozprávali hrozné svedectvá o tom, čo všetko museli vytrpieť. Myslím aj na decká, ktoré nemali silu o tom rozprávať, boli len rady, že sú odtiaľ čo najďalej.
Myslím na ich rodičov, ktorí boli hnaní do kúta, dostali prívlastky a nálepky, ktoré ich dehonestovali a zraňovali.
Deti aj ich rodičia sa stali obeťami hnilého systému, ktorý glorifikoval politické záujmy. Obetoval pri tom zdravie a život detí.

Ako zaspáva minister Richter pri pomyslení, že na iných miestach sa v nočných desoch zo sna sŕhajú decká, za ktoré bol rezortne a politicky zodpovedný a nepomohol?

Nie, necítim žiadne zadosťučinenie, lebo to, čo sa stalo, už sa neodstane.
Mám ale radosť z toho, že nočná mora skončila a že žiadne ďalšie dieťa nebude vystavené takémuto zaobchádzaniu.
Už viem, ako vyzerá morálny úpadok spoločnosti. A rovnako viem, že nie celej. Lebo v tejto krajine žije veľa vysoko morálnych odborníkov, novinárov, ľudí v pracujúcich v štátnej správe, aj tých, ktorí zo svojej občianskej pozície neváhajú zaujať principiálny postoj, keď sa deje neprávosť.
Máte moje uznanie a hlboký obdiv za to, že ste mali silu a odhodlanie bojovať proti politickému molochu za práva bezbranných detí.
Všetkým Vám srdečne ďakujem.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Poslankyňa NR SR, predsedníčka poslaneckého klubu SaS, členka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny

Blogy

|