Denník N

Prírodná pomoc (bylinky) v tehotenstve

Liečivé bylinky sú darom od Matky Zeme. Dokážu vyliečiť telo aj dušu. Možno nie tak rýchlo ako syntetické lieky, no rozhodne sú šetrnejšou cestou. Niektoré z nich vám môžu pomôcť aj v tehotenstve.

Liečivé bylinky sme dostali od Matky Zeme ako úžasný dar. Na každú chorobu nájdete v prírode liek, Matka Zem myslela na všetko. Od kŕčových žíl až po lepšie zotavenie sa po pôrode. Veľa lekárov varuje, že bylinky sú počas tehotenstva zakázané. Áno aj medzi nimi sa nájdu silné „drogy“ – čo je dôkazom toho, že majú naozaj liečivú silu a dokážu sa popasovať aj s ťažkými chorobami. Ale sú bylinky, ktoré nie sú toxické a môžete ich užívať v rôznych formách aj počas tehotenstva. Sú určite lepšou alternatívou ako syntetické lieky.

Pri našom prvom dieťati som žiadne zdravotné problémy nemala. Alebo, že by som si na to nepamätala? Aj to je možné, ale myslím, že som bola úplne fit. Vždy som sa udržiavala v pozitívnom myslení a hlavne som mala v hlave mantru, že celé moje tehotenstvo prebieha bez problémov a ja aj bábätko sme úplne zdravotne v poriadku.

Rovnako pozitívne som sa naprogramovala aj počas druhého tehotenstva. Ale … akosi to škrípe. Teda beriem to skôr tak, že mi aj jednotlivé problémy prichádzajú ako nové podnety na učenie. Preto ich nazývam podnety, pretože pri každom sa niečo nové naučím, pochopím o sebe a táto skúsenosť ma zase posunie ďalej. Takže sa vlastne nemôžem sťažovať, že by som bola chorá. Lebo som sa dostala k zaujímavým bylinkám, ktoré možno u nás už upadli do zabudnutia a teraz ich s láskou a záujmom testujem, varím krémy a som vďačná Zemi, že nám poslala také skvelé liečebné prostriedky.

V 14 tom týždni mi gynekológ zistil na prehliadke zlé hodnoty štítnej žľazy, tak mi dal výmenný lístok na endokrinológiu. Bola som lenivá a tam som si nič nenačítala a išla som najbližšiemu, ktorý bol v dosahu. Nechápala som, prečo ma tam posiela, lebo som sa vôbec necítila zle. Zobrali mi krv a hneď na druhý deň som si mala prísť po výsledky. Moje pocity sa potvrdili. Lekár sucho skonštatoval, že hodnotu jedného hormónu štítnej žľazy (TSH) mám mierne zvýšenú, ale moje telo tvorí protilátky proti štítnej žľaze, čo znamená, že mám autoimunitný zápal. Hm, bol celkom fešák, ani starý nebol, ale keď som si to s ním chcela prejsť, jeho odpoveď bola, že čo to riešim….dnes s tým má problém každá piata žena a jednoducho je to tak. „Vaša štítna žľaza produkuje málo hormónov, ktoré sú dôležité aj pre dieťa a keďže ide o autoimunitnú poruchu nezostáva vám nič iné iba do konca života brať umelé hormóny. Čo chcete mať postihnuté dieťa? Alebo hyperaktívne alebo s poruchou učenia? To sa vám pokojne môže stať! Môže, ale nemusí,“ vraví doktor.

Poviem vám, že som skoro spadla z nôh. Čože???? To myslíte vážne? Mám brať lieky do konca života? Moja nasledujúca otázka bola celkom logická: „A to mám akože z čoho ten zápal?“ A on na to: „To ja neviem, to nikto nevie.“ Potom som ho už nepočúvala, lebo nechápal prečo sa čudujem a robím z toho vedu. Strčil mi do rúk recept a odchádzala som s tým, že o tri mesiace sa mám zastaviť.

Doma som tomu nemohla uveriť ako je to možné? Nevedela som či som nejaká precitlivená v rámci tehotenstva alebo skutočne som zažila veľmi zvláštne správanie. Nič iné mi nezostávalo ako si sadnúť k počítaču a pohľadať o tom nejaké informácie. Prešla som všetky informácie a diskusie, dokonca aj vedecké domáce aj zahraničné články, lebo zase som zástanca toho, že internetové diskusie zrovna nevedú odborníci, ktorí sa problematike moc rozumejú, ale……zase sú to ľudia, ktorí majú s problematikou neodškriepiteľné skúsenosti. Zdalo sa, že dnes lekári nasadzujú umelé hormóny tehotným jedna radosť. Každej, ktorá má hodnoty čo i len trochu vybočené z normy. No jasné, niekto by povedal, že ich radšej predpíšu, je to ich obrana. Vystrašia vás, že sa vám môže narodiť dieťa s rôznymi poruchami a vy ich logicky beriete. Položme si ruku na srdce, ktorá matka by si toto zobrala na seba tú ťarchu, že si nedá lieky a ublíži dieťaťu?

Ten chrobák v mojej hlave bol príliš veľký. Zase som študovala a študovala a uvedomila som si, že keď mali ženy poruchu ako mám ja a lekári im nasadili hormóny, zvyčajne im už iba zvyšovali dávku do konca života (nie tehotenstva). Zdalo sa mi, že žiadne riešenie nevidím a tak som prosila archanjela Rafaela, aby mi pomohol. Potom som na internete naďabila na profesora, ktorý má patentovaný olej s organickou formou jódu, ktorý stimuluje štítnu žľazu k tvorbe hormónov. V porovnaní s ním umelý hormón spôsobuje to, že štítna žľaza sama prestane hormóny vytvárať a vlastne ju časom znefunkční. Keď užívate olej, ten stimuluje vašu štítnu žľazu, aby produkovala hormóny v dostatočnom množstve. V prípade umelých hormónov ide o jeden z najpredávanejších liekov na svete, čo vlastne dokazuje, že jeho používanie si vyžaduje časom vždy väčšiu a väčšiu dávku. Predstavte si, že tehotným ženám ho dávajú vlastne preventívne už pri malých odchýlkach od odporúčaných hodnôt. Pozor, jód je dostupný aj v iných potravinách (morské plody, ryby a pod.) alebo minerálkach, ale vraj v anorganickej forme, ktorú organizmus ťažšie spracuje. To bol dôvod, prečo som sa rozhodla pre olej. Rozhodne to nebola lacná záležitosť, ale potrebovala som vyskúšať inú alternatívu ako lieky. Kvalitné morské plody sú tu ťažšie dostupné, navyše morské ryby by vraj nemali byť mrazené, doplnky z rias, ktoré obsahujú jód sú nevhodné pre tehotné a minerálka Vincentka zrovna nebola po mojej chuti.

Stále som však nedôverovala tomu, že olej je pre mňa 100 % liek a bola to pravda. Išla som sa do meditácie a prosila Rafaela o pomoc. Vedela som, že chorobu je potrebné riešiť aj na psychosomatickej úrovni, nielen na fyzickej. A odpoveď prišla jasná – zruš svoje veľké ciele, začni užívať olej s jódom a až po tehotenstve rieš zápal.

Sadla som si k počítaču a napísala dotyčnému profesorovi o konzultáciu, ale čo bolo podstatné, snažila som sa o nápravu aj na duchovnej úrovni. Verím totiž, že duchovný život je s tým fyzickým úzko prepojený a choroba je iba upozornením na nezdravé konanie alebo problémy v našom duchovnom živote. Tak sme sa stretli a potvrdil presne, čo som si myslela a tak som sa rozhodla veriť oleju s organicky viazaným jódom viac ako umelému hormónu, pridala som k tomu aj liečebné zámery. Za tri mesiace budem mať kontrolu a uvidíme ako sa to bude vyvíjať. Dočítala som sa aj to, že na to, aby telo dokázalo ten jód spracovať je potrebný selén, ale ten je v rozbore oleja uvedený, že sa v ňom nachádza, takže ho netreba brať zvlášť.

Paradox je ten, že keby sme jedli plnohodnotnú stravu, tak máme asi jódu dostatok. Ale naša pôda je na neho veľmi chudobná a preto sa nedostáva ani do bežných potravín. Telo ho obzvlášť viac potrebuje v období tehotenstva a preto tak náramne rastú počty tehotných, ktorým zistili tento nedostatok. Osobne si myslím, že takúto záťaž to matkine telo 9 mesiacov vydrží, ale pravidelným povinným screeningom z krvi vlastne spravili z každej piatej tehotnej ženy ďalšieho pacienta. Rozhodla som sa do tejto skupiny nezaradiť na vlastnú zodpovednosť. Ale nechcela som zostať nečinná. Brala som to ako upozornenie, že zloženie svojej stravy musím upraviť.

Dni bežia a mne sa hore na stehne objavuje kŕčová žila a na nohách fialové žilky. Prečo ja???? Víri mi v hlave. Uvedomujem si, že toto tehotenstvo je pre mňa úžasným obdobím, počas ktorého sa intenzívne učím a posúvam hlavne v práci na sebe. A to som si predtým vždy vravela, ako dobre mi to ide. Aký paradox, že? J Aj to, prečo mi prišli do cesty kŕčové žily sa snažím precítiť a uvedomiť si to na duchovnej aj fyzickej úrovni.

Viem, že sa vám môže zdať, že zbytočne panikárim, keď ide o tradičné problémy tehotných žien. Ale ja to vnímam inak. Vďaka naším lekárom sa dočítame všade, že ide o bežné problémy žien alebo žien po 50tke či tehotných žien. Ale prečo by sme to mali brať ako normálne a nie skôr signály nášho tela, že by sme mali niečo zmeniť či už v strave, pohybe v štýle života alebo v duchovnej oblasti.

Kladiem si otázky, na ktoré mi žiaden lekár nechcel dať odpoveď. No mne príde logické sa pýtať a zaujíma ma riešenie.

Prečo majú ženy oveľa častejšie problémy so štítnou žľazou? Lebo sú oveľa emotívnejšie, všetko viac prežívajú a štítna žľaza má na starosti emócie. Prílišná emotívnosť ju vyčerpáva a dostáva do disharmónie. Rovnako je to aj s cieľavedomosťou. Štítna žľaza je naše chcenie. Ak chceme viac a viac, je pod väčším tlakom. Podobné je to aj s kŕčovými žilami.

Kŕčové žily – kladiem si otázku – žijem v nejakom kŕči a strachoch? Priznám sa áno, zdá sa mi, že sa nejako neposúvam, stagnujem. Mám prácu, ktorú mám rada, ale príliš ma nerozvíja a nenapĺňa. Nie je to to pravé orechové, po čom túžim. Druhá vec je tá, že sa trochu bojím budúcnosti, čo bude keď budem doma s dvomi deťmi? Ako to bude vyzerať potom? Viem, že aj obava z budúcnosti môže byť prejavom kŕčových žíl. Bojím sa vykročiť vpred.

Úžasné, ako sa teraz nádherne učím. Sú to krásne skúsenosti, trošku šoková terapia za každou chorobou, ale vždy potom nádherné zistenie a precítenie a to ma posilňuje. Uvedomujem si tu to rozdielne chápanie mysle a duše.

Keďže potrebujem však žily riešiť aj na fyzickej úrovni zisťujem, čo by mi mohlo pomôcť. Už dávno sa zaoberám bylinkami a mám výbornou knihu Zdravie z Božej lekárne. Na žily je nechtík, ktorého mám doma dosť a repík, tak som sa rozhodla okrem popíjania takéhoto čaju, ktorý je mimochodom vhodný aj počas tehotenstva lebo rastliny nie sú toxické, aj uvariť masť. Všetci v mojom okolí však majú domácu bravčovú masť osolenú a tak hľadám alternatívu až ma napadá panenský kokosový olej. Mám ho doma ešte trochu. Naplním misku nastrihanými celými kvetmi aj so stopkami a listami nechtíka pridám tam repík. Nechám zovrieť a odstavím do druhého dňa. Potom sa to ešte prehreje, nechá vychladnúť a nalejem do sklenej fľaštičky a mastím a mastím. Všetko mám od toho ušpinené, ale čo sa dá robiť. Začínam aj viac cvičiť, na stoličke sedím v tureckom sede a chystám sa viac jesť pohánku. Takže duševná aj fyzická zmena sú za mnou a už len výsledky musia prísť J.

Aby všetkého nebolo dosť stále ma trápi rýchly tep, mám ho okolo 100. Cítim sa niekedy vďaka tomu ako na odpadnutie Mohla by to byť moja snaha prispôsobiť sa tempu okolia, jednoducho žijem rýchlo a cítim, že musím žiť rýchlo, aby som to zvládla. Ale to nie som ja. Niekedy ma to baví, ale je to veľmi vyčerpávajúce.

Sadla som si a naladila som sa na meditáciu a samoliečenie. Do rúk som si zobrala liečivé kamene. Sú to úžasné dary Matky Zeme, rovnako ako bylinky. Intuitívne som vzala do rúk labradorit (kameň liečiteľov) a malachit (kameň transformácie). Pozor, ak ste doteraz s liečivými kameňmi nepracovali, prečítajte si o tom v ebooku Čaro kameňov, ktorý nájdete na mojom blogu Žime šťastne. Dozviete sa v ňom ako si kamene vyberať, ako ich čistiť a pracovať s nimi.

V rámci mojej duchovnej očisty a meditácie som sa rozhodla urobiť tri zásadné veci: dať všetky svoje strachy a obavy, či už identifikované alebo nie preč z môjho života, zbaviť sa jedov a toxínov v tele (čo však počas tehotenstva nemôžem robiť príliš invazívne, pokúsim sa o to v meditácii) a obnoviť sebalásku.

Neustále som počas tehotenstva cítila, že potrebujem aj pohyb, ale akosi mi žiaden moc nevyhovoval. Začala mi však na myseľ prichádzať jóga a práca s energetickými centrami v tele – čakrami. Cítila som, že potrebujem cvičiť také jógové pozície (ásany), ktoré rozvibrujú čakry v mojom tele a navrátia mi stratenú energiu, pretože som bola dosť unavená. Ani neviem čo ma to napadlo otvoriť moju knižnicu. Dávno som nič nečítala. Zatvorila som oči a vybrala som jednu knihu – pousmiala som sa: Čakry od A – Z. A predstavte si, ku každej čakre boli nakreslené jógové pozície, ktoré sú pre ňu vhodné, tak som sa hneď pustila do cvičenia. Dosť mi to fyzicky i duchovne začalo pomáhať. Každý deň som sa snažila pustiť si meditačnú hudbu a zacvičiť si jógu. Veľmi ma to vzpružilo. Naozaj odporúčam.

Milé tehotné mamičky, každá choroba či problém nám prináša úžasné uvedomenie si toho, kým sme, čo robíme a ako myslíme. Cestu von z nej nájdeme iba zmenou seba samých, zmenou duševného nastavenia, myslenia a životného štýlu. Preto buďme vďačné za choroby, problémy a konfliktné situácie. Prinášajú nám síce do života diskomfort, ale vnímajme ich ako blikajúce kontrolky značiace nerovnováhu v našich životoch.

Pamätajte si: Som to čo myslím, cítim a konám.

Nenechajme sa zastrašovať lekármi, médiami, nikým. Obnovme zase svoju intuíciu a konajme podľa toho, ako cítime. My ženy máme intuíciu veľmi silnú, len zvyčajne nechceme počúvať hlas nášho srdca. Zastrašovanie zo strany lekárov, ale aj systému a ostatných ľudí, ktorí bez rozmyslu kráčajú s davom nás tlačí do kúta a vytvára v nás strachy a obavy vďaka čomu sme ľahšie manipulovateľný. A obavy plodia v našich životoch len ďalšie obavy a sami si privolávame nové problémové situácie. My sme však pánmi svojho života, ako myslíme, tak sa aj stane. Ak budeme myslieť v láske a bez obáv, taký bude aj náš život. Ak budeme s tým budeme počas tehotenstva pracovať, budeme pre naše budúce deti vytvárať pozitívnejšie prostredie pre život.

Ak sa necítite počas tehotenstva najlepšie siahnite po daroch, ktoré nám boli Zemou dané – po bylinkách či liečivých kameňoch. Ak cítite, že potrebujete niečo viac, začnite skúmať aj duchovné príčiny vašich zdravotných problémov. Možno zistíte viac, ako by ste si kedy mysleli.

Foto: canva.com

Monika Sobeková

Teraz najčítanejšie

Monika Sobeková

Odkedy sa nám narodilo dieťa snažím sa byť vedomým rodičom. Žijem vďaka nemu doslova viac v prítomnosti. Už dávnejšie som zmenila smer. Nejdem síce s davom, ale nevadí. Píšem blog www.zimestastne.sk pre ľudí, ktorí cítia, že skutočný život musí byť o inom ako o dennodennom prežívaní a klusaní v stále rýchlejšom a rýchlejšom tempe v znamení nekonečného kolobehu práce, splátok, naháňania sa a naštrbených vzťahov. Verím, že keď sa konečne zastavíme, dokážeme sa spojiť s vlastnou dušou, ktorá dobre vie, čo nás urobí šťastnými, pretože pozná naše poslanie a životný cieľ, ktorý často celý život iba bezcieľne hľadáme.