Denník N

Týždeň v reklame: parkoviská bez fašistov, pivo proti násiliu na ženách (+ stále hravá IKEA)

„Ja mám takú filozofiu, že ak chce byť firma dlhodobo úspešná a vôbec, ak má byť dobrou firmou, mala by okrem zarábania peňazí vytvárať aj nejakú pridanú hodnotu. Samozrejme, že peniaze sú dôležité, ale malo by za tým byť aj “niečo extra”. Pre mňa osobne je to “niečo extra” rozhodujúce.“ hovorí Júlia Micháleková o spoločenskej zodpovednosti firiem.

Značky otvorene proti fašistom

Kotlebovci organizovali akciu, ktorú pomenovali oxymorónom „Jazda slušných ľudí“. Mala mať zastávky na parkoviskách Shell, Lidl a Tesco. Všetky menované firmy sa postavili proti. „Dnes bol ĽSNS v tomto duchu zaslaný list, v ktorom ich dôrazne vyzývame, aby upustili od svojho zámeru. V prípade, že ĽSNS sa svoj zámer aj napriek tomu pokúsi zrealizovať, budú našou stranou využité všetky dostupné právne prostriedky,“ napísala Zuzana Sobotová, CSR projektový manažér spoločnosti Lidl mesačníku Stratégie.

Virálnym sa stal nápis na fakliach Tiki, ktoré sa objavili v rukách nacistov pochodujúcich v Charlottesville. Je dobré keď firmy majú názor a neboja sa ho jasne vyjadriť. Nikdy sa nezapáčite každému. Avšak je lepšie mať hlbší vzťah s nejakou skupinou ako žiaden vzťah zo všetkými.

Pivo proti násiliu na ženách

V Mexiku 2 z 3 žien zažili násilie od mužov. Ako sa táto ťažká téma dá spracovať v komerčnej reklamnej kampani na pivo? A ako sme na tom na Slovensku? Odpovede na tieto otázky nájdete v prvom zo série videí, ktoré som začal pripravovať pre Sketcher.sk.

Ak sa vám nechce pozerať celé to video aj s mojím komentárom, pozrite si aspoň spot pre značku Tecate z portfólia Heinekenu:

Na Facebooku začala diskusia o tom, že či sa marketéri hanbia „iba“ predávať značky. A že vlastne snaha o upozorňovanie na spoločenské neduhy môže spôsobiť pokles predaja (to sa stalo aj tomu pivu, viď prvé video). Áno. Otázka je, že či je marketérom naozaj jedno komu produkty predávajú, tým rozhľadeným a zodpovedným záleží na tom, aby ich nepredávali fašistom, či tyranom. Veľmi pekne o tejto téme hovorí Júlia Micháleková z Visibility v rozhovore pre Heroes.sk: „Nežijeme na osamelom ostrove, žijeme v spoločnosti, ktorá nám umožnila vytvoriť našu firmu. Myslím si, že je fér prispievať niečím do spoločnosti naspäť. Obzvlášť, keď sa firme darí, tak by sa mala snažiť aj pomáhať. Pokiaľ má spoločnosť nejaký „vyšší zmysel“, o to viac to motivuje zamestnancov.“

Príbehy úplne iných ľudí a značiek v reklamách iných značiek

Minulý týždeň som hodnotil reklamné kampane pre Medialne.sk. Značky väčšinou hovoria v reklamách o sebe, alebo svojich zakladateľoch – to je trend, ktorým sa najmä dnes už veľké značky snažia vyrovnať s úspechom malých lokálnych. Až tri zo shortlistovaných kampaní však pracovali s príbehmi iných: Kozel vytiahol poctivých remeselníkov a odmenil ich pivom, Horalka sa prezentuje tromi generáciami rozprávačov a Slovenská sporiteľňa promuje bratov, ktorí vyrábajú kajaky. Je pekné poskytnúť svoj mediálny priestor pre iné značky.

Značke Kozel to super funguje s napojením na to, čo chcú povedať, že aj ona je vyrábaná poctivými remeselníkmi.

Pri SLSP takisto funguje prepojenie na to, že je to banka, ktorá pomáha rozbiehať biznis.

Akurát pri Horalke mi to prepojenie na Tami a Babsy Heribanové nejak uniklo, dokonca ani to, že o akú značku ide sa človek z videa nedozvie. Škoda. No ale potešilo ma, že naša reklamná agentúra Respect APP mala až štyri shortlisty pre klientov Pvá stavebná sporiteľňa, Kaufland a ZSE.

IKEA je stále komunikačná topka

Nedávno som písal o pohľadniciach, ktoré hľadaným kriminálnikom posiela Europol. Tá švédska obsahovala samozrejme narážku na IKEA. Tá dokáže skvelo pracovať s fenoménom, ktorý vznikol vďaka ich návodom na skladanie nábytku. V Nórsku prišla s týmto návodom, ako si z ich koberca vyrobiť kožuch na zimu:

Fanúšikovia Games of Trones si to hneď spojili s typickým zimným oblečením ich hrdinov. Pekná ukážka ako sa zviezť na nejakom fenoméne a ani ho nespomenúť v poste.

Za kreatívne využitie IKEA návodov na recepty nedávno získala ich kanadská agentúra ocenenie z Cannes Lions. Vytvorili „jedlé“ postery s vyznačeným presným počtom ingrediencií (všetky samozrejme kúpite priamo v IKEA), v ktorých ste mohli jedlo priamo upiecť.

Pozrite aj môj minulý Týždeň v reklame: Tourist go home! (+ 13 rokov Respectu a ako komunikovať obete vojny) a sledujte moju skupinu, v ktorej nájdete veľa super (alebo zlých) reklám.

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency