Denník N

Koaličná kríza? Volajte zverolekára !

Kto iný je schopný riešiť takýto problém. Situácia, keď proti sebe stoja tri šelmy a ceria na seba zuby je vážna. Každá z nich má evidentne veľký apetít a ešte väčší strach, že koristi nemusí byť dostatok. Slovenský čuvač, ktorý šteká, ale nehryzie, sa pustil zostra do Vlka birmovaného, ktorému už ale dochádza trpezlivosť. A Starý chameleón sa to všetko snaží nejak uchlácholiť tušiac, že toto je jeho posledná žúrka a ak by sa koaličná svorka rozišla predčasne, tak na najbližšiu veľkú žranicu nemusí dostať pozvánku. A čo na to štvrtý do partie? Samotná korisť? Slovensko, lebo o ňom je reč, si z toho nerobí ťažkú hlavu. Nevadí že škodia, veď sú to predsa naši chlapci.

To sa chlapci, to sa!

jak oltárne sviece,

keď ruka ruku myje,

až sa slza v oku trbliece!

Nám nevadí, že máme premiéra, ktorý si vlastnou hlavou zarobí ledva na podnájom u „bezúhonného podnikateľa“. Mnohí z nás musia chodiť na fušky, aby nejak vyžili, tak je nám jasné, že predseda z toho jeho platu tiež veľmi vyskakovať nemôže a plne chápeme, ak si vytvára rezervu, niekde na západ od raja. Vidieť, že mu záleží na istotách. Svojich.

Iný predseda, pre zmenu, ten z parlamentu, tak ten sa už ani nezaťažuje hľadaním výhovoriek. Na rovinu, čo Slovač v prieskumoch oceňuje najviac, hovorí, že aj oni chcú „zvyšovať blahobyt vybraných spoluobčanov“. Ale že nemajú z čoho, keďže na Slovensku sa „zvyšovanie blahobytu “ zazmluvňuje vždy pred voľbami a zásadne na obdobie presahujúce nasledujúce volebné obdobie. A popustiť uzdu dlhovej brzdy? Tak krásna, tak príťažlivá, tak  nereálna predstava, rovnako ako dôvera koaličného partnera.

Ale sľuby predsa treba plniť!

Tie voličom, tak na tie bude čas „někdy příšte“, ide predovšetkým o sľuby dané sponzorom. Čas plynie neúprosne, nielen na hodinách od Salvádora, ale bohužial aj na Rolex-och. Volebné obdobie sa kráti a s ním aj trpezlivosť.  Mimochodom, tí sponzori určite nie sú Slováci!  Slovákom predsa stačia sľuby.

A predstavte si, sponzori nechcú sľuby, oni chcú zmluvy! Na všetko! Na upratovacie práce, na stravovanie, na kancelársky papier, na vrátnika či právnika. Keď má sponzor svoje zmluvy, rozšafne vypisuje faktúry.  Ale, keď zmluvy nie sú, nastupuje neistota, frustrácia, vysoký krvný tlak, choroby z povolania, skratové reakcie ( viď pacient Danko) a stúpa spotreba alkoholu.

Čo s tým teda urobíme? Ako pomôcť vystrašeným sponzorom? Vytvoríme sociálne podniky a tam ich budeme prikrmovať eurofondami, prípadne vratkami DPH? To tu už bolo, musíme vymyslieť niečo nové, originálne.

Vystúpme z Únie, namiesto hypermarketových letákov začnime tlačiť pravé slovenské peniaze! Také naše, s Jánošíkom na obidvoch stranách. A rozdeľovali by sme ich podľa koaličnej zmluvy. Najskôr sponzorom, potom straníkom a ak by niečo ostalo, tak aj Slovákom. To by bolo! S tým by sa dali vyhrať aj voľby!

A dokonca dva razy, prvý a posledný :(

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie