Denník N

Knižné tipy: To najlepšie z Denemarkovej

Radka Denemarková patrí medzi to najlepšie, čo nám literatúra zo susedného Česka ponúka.

Radku Denemarkovú som spoznala cez Kobolda. Bola to prvá kniha, ktorú som od nej čítala. Je to silná, ťažká, depresívna kniha. Náročné čítanie, plné metaforických obrazov, písané z pohľadu rôznych postáv, vracanie sa do minulosti v prítomnosti. Je to román o zle a jeho podobách, o láske, ktorá je chorá a krutá, o vlaku, z ktorého sa nedá vyskočiť, o hodnotách, o sile ženy prežiť (takmer) všetko, o vzájomnom ubližovaní si, ale aj pomáhaní a o tom, ako vás vlastná rodina a pomery, v ktorých ste vyrástli ovplyvňujú. Psycho postavy, psycho príbehy. Je jedno, z ktorej strany začnete knihu čítať, oba príbehy sú brutálne (tým, čo sa v nich deje) a zaujímavé (tým, ako to Denemarková napísala) a sú prepojené, ale ako sú prepojené, to zistíte až po prečítaní celej knihy.

kobold

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/13g47xH

 

Pre svoj román Příspěvek k dějinám radosti si Radka vybrala ťažkú tému. O znásilnení a o znásilnených píše citlivo, bez zbytočného citového vydierania, jej text je desivý a mrazí z neho, no zároveň je skvelo napísaný, neskutočne prepracovaný, miestami krásne metaforický. A lietajú z neho lastovičky. Po Koboldovi je to trocha ľahšie čítanie, no rovnako kvalitné a pre mňa je to jej najlepšia kniha.

prispevek

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/1wHVA1V

 

Ešte pred týmito dvoma knihami vyšiel román Peníze od Hitlera, po nich vyšla literárna predloha k rovnomennému filmu MY 2. V prvom rieši Denemarková osud Gity  Lauschmanovej, ktorá sa vracia z koncentračného tábora, no už vlastne nemá kam. V druhom je to zase o zvláštnom vzťahu medzi Emou, ktorá uteká z nešťastného manželstva a Tonym, jej kaderníkom. Mám pocit, že akejkoľvek témy sa Denemarková dotkne, spraví to lepšie než ktokoľvek iný. Odporúčam všetky štyri knihy, medzi ktorými však vyniká Kobold a Příspěvek k dějinám radosti.

penize

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/1J8GXtO

my2

Knihu si môžete kúpiť tu: http://bit.ly/1w2lZTf

 

Autorka pracuje v kníhkupectve Martinus.sk

Teraz najčítanejšie