Denník N

TOP 5 tipov pre úspešné prijatie na medicínu v Británii

Záujem študentov o medicínske odbory rastie z roka na rok. Každý vie, že príjmacie skúšky pre tieto študijné programy sú náročné a vyžadujú precíznu prípravu. Helene Brezovjakovej sa podarilo prejsť týmto náročným príjmacím procesom a dnes úspešne študuje medicínu na britskej univerzite Imperial College London. V nasledujúcom článku sa s nami podelí o rady, ktoré jej to pomohli docieliť.

 Prijímací proces na britské lekárske fakulty sa od prijímacieho procesu na tie slovenské značne odlišuje. Namiesto memorovania tisícov otázok z biológie a chémie musíš presvedčiť prijímaciu komisiu, že práve ty si ten/ tá, koho by v budúcnosti vedeli predstaviť ako svojho lekára.

Prijímací proces na medicínske odbory vo Veľkej Británii zahŕňa okrem štandardných procedúr, akými sú napríklad akademické odporúčania či personal statement (teda istá forma motivačného listu, kde popíšeš prečo by Ti mali vybrané školy ponúknuť interview a neskôr miesto medzi novými medikmi) aj štandardizované testy – BMAT alebo UKCAT.

Neexistuje univerzálny návod na to, ako sa dostať na dobrú školu medicíny v Británii, no toto sú moje top tipy ako maximalizovať šance úspechu:

  1. Preukáž akademické schopnosti a Tvoj hlad po vedomostiach

Perfektné známky sú pre nádejných študentov medicíny samozrejmosťou. No okrem dokonalých známok je potrebné prijímacej komisií ukázať, že okrem aktívnej participácie v školskej lavici, sa iniciatívne vzdelávaš aj mimo školy – najmä v oblastiach súvisiacich s medicínou. Čítaš The New Scientist, Nature alebo iný medicínsky časopis? Povedz im o svojej obľúbenej rubrike a nezabudni spomenúť článok, ktorý ťa minule zaujal! Našiel/la si knihu, ktorá ťa presvedčila, že medicína je kariéra zrodená pre teba? Zhrň vetou či dvoma prečo!

Ďalšou nesmierne dôležitou položkou v tomto zozname sú aj akademické odporúčania. V zahraničí na referencie kladú veľký dôraz a preto ich určite neber na ľahkú váhu. Zvoľ si človeka, o ktorom si si istý/á, že o Tebe vie napísať zopár milých súvislých viet v anglickom jazyku, ktoré dokopy dávajú zmysel a pokúsia sa zabrániť tomu, aby tvoja prihláška skončila spolu s hromadou iných v kontajneri s nápisom “No”. Pokiaľ nie je tvoj odporúčajúci oboznámený s tým ako sa také odporúčanie píše a čo musí obsahovať, nič neriskuj a pošli im UCAS guidelines na písanie undergraduate references.

  1. Ukáž svoj aktívny záujem o medicínu: Dobrovoľníctvo & Shadowing

Na rozdiel od iných študijných oborov vo Veľkej Británií, univerzity od potenciálnych študentov medicíny očakávajú, že už majú za sebou predchádzajúcu pracovnú skúsenosť v oblasti medicíny. Takáto pracovná skúsenosť Ti pomôže rozhodnúť sa, či je medicína pre Teba to pravé. Zároveň ukáže prijímacej komisii, že si si urobil/a svoju “domácu úlohu” a pokúsil/a si sa dozvedieť o tomto povolaní čo najviac. Každé miesto na fakulte medicíny je totiž príliš vzácne na to, aby ho dali niekomu, kto si to v polovici štúdia rozmyslí, lebo ho to už “nebaví” alebo preto, že „to nie je také, aké si to predstavovali”.

Na Slovensku je väčšinou dosť náročné zohnať si shadowing v nemocnici (zvyčajne to je možné len cez rodinných príslušníkov či známych), no ako pracovnú skúsenosť môžeš použiť aj vypomáhanie v domove dôchodcov, v domove pre mentálne alebo fyzicky postihnutých, prácu pre Červený kríž, či dobrovoľnícke návštevy v nemocniciach (napr. cez Klub Detskej Nádeje – v tomto prípade však musíš mať nad 18 rokov).

  1. Buď osobný a snaž sa vytŕčať z radu

Povedzme, že máš všetky predpoklady na to stať sa úspešným lekárom. Prečo to však vlastne chceš robiť? Ak chceš “pomáhať ľuďom”, je neskutočné množstvo povolaní, v ktorých tak môžeš robiť: od učiteľa, cez sestričky a iný zdravotnícky personál, sociálnu prácu, až po niektoré odvetvia práva. Prečo teda chceš byť lekárom? Čo ťa na tomto povolaní priťahuje? Čo ti nemôže dať žiadna iná práca? Možno máš osobnú skúsenosť, kedy Tebe alebo tvojmu rodinnému príslušníkovi lekár doslova zmenil život a Ty sa chceš stať človekom, ktorý bude schopný spraviť niečo podobné pre niekoho iného?

Napíš o tom, čo Ťa inšpirovalo aby si sa prihlásil na medicínu, nech je to čokoľvek. Pretože každý bude mať vynikajúce známky, pracovné skúsenosti, množstvo dobrovoľníctva a iných mimoškolských aktivít, no čo tvoju prihlášku dokáže odlíšiť od všetkých ostatných sú veci, ktoré si zažil/a jedine ty a ktoré ťa primäli k uvažovaniu nad lekárstvom ako Tvojou životnou dráhou.

  1. The Student Room

Je normálne, že ako nádejný medik z krajiny, ktorá nemá práve najväčšie zastúpenie v laviciach prednáškových sál na fakultách medicíny vo Veľkej Británií budeš mať veľa otázok – a nie práve najviac ľudí, ktorí Ti na ne budú vedieť odpovedať. Jeden z najlepších zdrojov informácií o štúdiu a príprave na medicínu (alebo na akýkoľvek iný kurz) je práve thestudentroom.co.uk. Či už potrebuješ poradiť aké predmety si máš zvoliť na maturitu, ktoré knihy sú najlepšie na prípravu na interview alebo na písanie PSka, alebo aké otázky dostali kandidáti na interview pred tebou, niekto na TSR už pravdepodobne mal podobné otázky pred Tebou. Nuž a ak nie, môžeš začať novú diskusiu a spýtať sa sám/a.

Stránky, na ktoré by som chcela upriamiť Tvoju pozornosť, sú predovšetkým databáza cez sto PSiek od potenciálnych medikov (Pozor však na plagiátorstvo, ktoré je vo Veľkej Británii brané mimoriadne vážne!) a každoročná diskusia uchádzačov (tu je napríklad diskusia pre začiatok štúdia v roku 2018). V týchto diskusiách sa môžeš porovnať s ostatnými študentmi, ktorí sa hlásia na tie isté školy ako Ty, a týmto spôsobom zistiť na čom si.

  1. Začni skoro a maj na mysli termíny a uzávierky!

Na záver je dôležité poznamenať, že ani Rím sa nepostavil za jeden deň a je potrebné ponechať si dostatok času na zostavenie konkurencieschopnej prihlášky.

Tu môžeš nájsť stručný súhrn toho, na čo by si mal/a myslieť počas posledných dvoch rokoch strednej školy a ako by si sa na to mal/a pripravovať. Pokiaľ sa však definitívne rozhodneš podať si prihlášku len pár mesiacov pred termínom uzávierky prihlášok (ktorý je každý rok v októbir), nezúfaj, bude to oveľa náročnejšie, no pri dostatočnom úsilí, máš stále šancu na úspech!

 

Prajem Ti veľa šťastia!

Autor: Helena Brezovjaková

School of Medicine, Imperial College London

Teraz najčítanejšie

Unimak

Unimak je občianske združenie slovenských a českých študentov a študentiek na prestížnych zahraničných univerzitách, ktorí chcú zdieľať svoje skúsenosti so všetkým, čo štúdium v zahraničí prináša. Poskytujú bezplatnú pomoc stredo- i vysokoškolákom a školáčkam pri prijímacom procese na svetové univerzity.