Denník N

Stranícki kandidáti ignorujú zmysel transparentných účtov

Stranícki kandidáti ignorujú duch zákona. Župan a zároveň poslanec NR SR Jaroslav Baška už vyše mesiaca aktívne kampaňuje. Bicykluje sa po kraji, pričom ho doprevádza kolóna vozidiel a volebný štáb.

Počas svojich zastávok v mestách a obciach rozdáva množstvo propagačných a reklamných materiálov – cyklofľaše, letáky či reflexné pásky. Pritom podľa jeho transparentného účtu minul v kampani len 480 eur, a to na dva prenájmy priestorov na Trenčianskom hrade, kde ohlásil kandidatúru.

Zmyslom účtu  je preukazovať výdavky a príjmy počas kampane. Vedenie financií cez takýto účet vyžaduje aj zákon o volebnej kampani, ktorý uvádza, že „údaje na osobitnom účte (z ktorého je prípustné financovať kampaň, pozn. ŠŠ) musia byť bezplatne, diaľkovo a nepretržite prístupné tretím osobám.“ V prípade župana Bašku je preukázateľné, že výdavky má, pretože spomenuté propagačné materiály a služby okolo kampane musel reálne nakúpiť a zaplatiť.

Na jednej strane má nominant Smeru, poslanec Jaroslav Baška, ktorý za zákon sám hlasoval, plné ústa transparentnosti, realita je však úplne niekde inde. Trenčiansky kraj je podľa Transparency International dlhodobo najmenej transparentným na Slovensku a jej župan je vo volebnej kampani evidentne rovnaký.

Transparentný účet Jaroslava Bašku. Podľa neho minul doposiaľ na kampaň len 480 eur.

Každopádne, Jaroslav Baška má aspoň založený transparentný účet osobitne pre svoju kandidatúru a bolo by teda možné dosledovať, kto mu koľko na ňu daroval a na aké výdaje míňa prostriedky – za predpokladu, že by nejaké údaje tento účet obsahoval. Ostatné dve stranícke kandidátky sa spoliehajú na spoločný účet svojej politickej strany. Z neho je prakticky nemožné zistiť, koľko financií išlo na kampaň konkrétneho kandidáta, pretože majú založený len jeden, spoločný.

Baškov tím na cestách: v obrandovaných dresoch, s doprovodom áut. Oficiálne náklady na kampaň: 480 eur.
Foto: FB Jaroslav Baška – váš župan

Tu je vidieť jasný rozdiel medzi straníckymi a nezávislým kandidátom, ktorý je odkázaný na príspevky od sympatizantov a všetky transakcie musí zverejniť transparentne na účte. Na začiatku kampane som založil transparentný účet, jeho adresa je zverejnená na mojom webe i na stránke Ministerstva vnútra SR a každý jeden cent je dosledovateľný.

Robím to otvorene a transparentne. Tak, ako to vyžaduje nielen legislatíva, ale i tak, ako to jej tvorcovia (azda) zamýšľali.

Teraz najčítanejšie

Štefan Škultéty

Predseda správnej rady Inštitút Slovensko 21. Primátor mesta Trenčianske Teplice v rokoch 2006 - 2018 a predseda správnej rady OOCR Trenčianske Teplice. V rokoch 2003-2006 poradca a riaditeľ kancelárie Ministra obrany SR. Poslanec TSK od roku 2013.