Denník N

O symboloch a pekných veciach

Letka slovenských lietadiel
Letka slovenských lietadiel

Predseda parlamentu opäť ukazuje svoju snahu obohatiť Slovensko o národné symboly či tradície, keď objednal prelet stíhačiek a vrtuľníkov k oslavám ústavy SR. Po čestnej stráži pri národných symboloch v parlamente je to ďalší podobný krok vyvolávajúci zmiešané reakcie. V čom je teda problém?

Priznám sa úprimne, ja osobne problém so samotným aktom preletu k oslavám nemám. Príde mi to zaujímavý krok, akási atrakcia a reprezentácia našej armády, symbol histórie a spoločnosti do určitej miery. Tak isto nemám obzvlášť problém s čestnou strážou vo vstupnej hale parlamentu. Problém, ktorý ja vidím, a som si istý že nie som jediný, je fakt že je x väčších problémov, ktorých riešeniu by sa ústavní činitelia nie že mohli, ale MALI venovať, než nejaký akútny nedostatok národných tradícií, sviatkov, či symbolov. Napríklad taká korupcia, či absolútna nefunkčnosť či ignorácia základných demokratických procesov. Keď sa na vec pozriem z tohto pohľadu, snaha predsedu parlamentu nevyzerá ako nič iné než klasické „style over substance“.

Ale tvárme sa na chvíľku že teda všetky problémy krajiny boli vyriešené a to čomu sa môžeme ešte venovať je, aké tradície si spravíme, aké symboly kde vycapíme, čím sa pochválime. Koniec koncov, myslím si že je to bežná ľudská snaha, mať vo svojom okolí pekné veci, miesta, udalosti. Môžeme sa teda baviť, či práve Deň ústavy je ten, pri ktorom treba spraviť veľkú prehliadku za desaťtisíce eur, a nie napríklad Deň vzniku SR. Ďalšia vec, prečo máme čestnú stráž práve v budove parlamentu, a nie na iných významných miestach? V zahraničí je to predsa bežná prax mať čestnú stráž pri významných vojenských pomníkoch (keďže ide v prvom rade o vojakov však), tak prečo ich nepostaviť napríklad na Slavín, Duklu, či k pomníku SNP v Banskej Bystrici? Alebo ku Štefánikovej Mohyle?

Súboj slovenských MiG-29 na SIAF 2012

A propos, keď už sa teda ideme tento krát v Deň ústavy chváliť našim letectvom, práve tento víkend (26. a 27. Augusta) sa konali Medzinárodné letecké dni SIAF 2017 na Leteckej základni Sliač. Navštevujem toto podujatie už pár sezón, a už tam je vidieť že ak už sa chceme chváliť letectvom, najprv by sme sa mali o neho starať. Prezbrojenie v zmysle generačnej výmeny lietadiel (teda MiG-29) je nekonečná téma už veľmi dlho, no stále sa s ňou nič nespravilo. Až to dospelo k tomu, že máme doslova len pár letu schopných kusov, a je to na takýchto prehliadkach vidieť. Ešte pred 5 rokmi sme mali na SIAF-e ukážku vzdušného súboja našich MiG-ov, ktorá bola pokiaľ si dobre pamätám divácky veľmi atraktívna a aj dosť jedinečná svojim prevedením. Dnes už ju nemáme. Môžeme pátrať aj hlbšie do minulosti, ešte do roku 2004 sme mali aj vlastnú, medzinárodne uznávanú akrobatickú skupinu Biele Albatrosy. To už sa dá nazvať skutočným symbolom. Kým dnes si tam pozývame akrobatické skupiny letectiev iných krajín (Francúzsko, Taliansko, Lotyšsko, ktoré zhodou okolností tiež lieta na albatrosoch, Španielsko, či najnovšie aj Arabské Emiráty), naša skupina dnes už neexistuje a peniaze na jej obnovu podľa všetkého taktiež nie.

Španielska akrobatická skupina Patrulla Águila na SIAF 2013
Francúzska akrobatická skupina Patrouille de France na SIAF 2015
Akrobatická skupina Spojených Arabských Emirátov Al Fursan na SIAF 2017

Čo sa týmto všetkým snažím povedať? Že snaha urobiť pekné gestá a symboly je mi svojim spôsobom sympatická, nezávisle na tom, ktorá politická strana sa v nej angažuje. Zo zahraničia je však vidieť, že najlepšie takéto symboly vyznievajú, ak vyplývajú zo skutočne funkčného podhubia krajiny, a sú takou čerešničkou na torte, snahou zviditeľniť fakt, že fungujeme a máme byť na čo v tomto smere hrdí. Nie snaha urobiť prázdne gestá, nehovoriace v konečnom dôsledku o nás nič, akurát to že nejaké politické špičky si potrebovali pomasírovať ego alebo využiť nejaké štátne symboly či prostriedky na šírenie svojej politickej agendy. This is why we canʼt have nice things.

 

Teraz najčítanejšie

Lukáš Tomášek

Občas mi niečo napadne, tak o tom napíšem, primárne preto, aby o tom začal uvažovať aj niekto iný, a aby mi dal feedback čo si o mojich nápadoch myslí. Profesionálny nolifer a romance ninja so záujmom o mestský urbanizmus, históriu a technológie.