Denník N

Ospravedlnenie Slobodnému vysielaču

Kto nemá nepriateľov, nestojí za nič (Ľubomír Huďo).

Milý Slobodný vysielač, páni Norbert Lichtner a Ľubomír Huďo, drahí fanúšikovia. Môj predchádzajúci článok sa vás dotkol, a preto sa vám chcem aspoň touto cestou ospravedlniť. Toto pokánie sa vynasnažím opísať tak, aby potešilo nielen vás, ale aj tých, ktorí vám tak škaredo a vytrvalo krivdia.

Odpustite mi chyby, ktorých som sa vo svojej kritike dopustil. Keď som svoj umiernený, vecný a viacerými faktami vyargumentovaný článok písal, netušil som mieru vašej alergie na tieto prísady. Venoval som sa posudzovaniu a spochybňovaniu vybraných, vami uvádzaných informácií, pričom z hľadiska vašich metód práce išlo o marginálne a nevinné drobnôstky.

Pravdu o charaktere a poslaní vášho rádia so slobodou v názve (existujú aj štáty ako Kórejská ľudovodemokratická republika alebo Demokratická republika Kongo) som mal možnosť naplno zažiť až vďaka relácii Informačná vojna (16.12.2014). Tá začína zvučkou so slovami „prekrúcanie faktov, nálepkovanie nepohodlných, chcete počuť pravdu, my tiež“. Redaktor Norbert Lichtner sa v nej spolu s hosťom Ľubomírom Huďom venovali okrem Ukrajiny aj téme údajného zápasu presstitútov s tzv. mediálnym hnutím odporu. A mne.

Čakal som, že môj článok Lichtnera s Huďom nepoteší (v relácii mi nahnevaný Huďo vyčíta, že som pred ich menami v článku nepoužil slovo „pán“, v skutočnosti to žurnalistická prax nevyžaduje), že mi však ako súkromnej osobe venujú viac ako hodinu svojho času, to prekvapilo. Verbálny lynč v živom vysielaní som ešte nezažil. Ako sa však hovorí, všetko musí byť po prvýkrát.

Prepáčte páni bojovníci za slobodu, pochybil som. Veril som, že medzi slovami a činmi osobností slovenskej mediálnej alternatívy, nebude toľko rozporov. Tí by predsa neklamali, nie sú mejnstrím! Samotný Lichtner v relácii tvrdí – každý má právo sa vyjadriť, slobodu slova nebudem nikomu brať. A spolu s Huďom ju nikomu ani neberie. Nech je prepis úryvkov z relácie, dôkazom naplnenia tohto ich presvedčenia do mediálneho výstupu. Vyjadrenia som ponechal nezmenené, aby nik nenamietal, že som ich skrátením zmenil podstatu výrokov.

Americký súdruh, tento trhový súdruh, ktorý nenávidí každého, kto má iný názor, využíva také vyjadrenia, že pri učiteľovi mne ostáva rozum stáť. Čo je toto za učiteľa? (Huďo)

Sú dve možnosti, v každom prípade je to póvl /rozumej autor tohto článku/. Farárik sa môže postaviť aj na hlavu a točiť sa jak vrtuľa. Ak to robí za peniaze, hej, ak, lebo zrazu na Projekte N sa vyrojilo zrazu plno ľudí, ktorí útočia na Rostasa, Zem a vek, do nás a neviem čo. Ja som ani ten pamflet, čo napísal nečítal, viem, že Boris /kolega zo Slobodného vysielača/ ho zdieľal, ja som o tom ani nevedel, nebudem sa ani unúvať.

Buď to robia za peniaze, hej a v tom prípade sa ja s takým póvlom nemám o čom baviť, lebo sú to v mojich očiach vlastizradcovia. Ak to robí z presvedčenia, hej, tak fajn, ja mu isto nadávať nebudem, hej, ale potom je to naozaj bolševik, hej, ktorých ja nemusím, hej, nikdy som nemusel a ani nemusím. Takže ja nejakým spôsobom, aby som sa zaoberal týmito ľuďmi a načo? Rozumieš? Pozri sa,aha, môžu do mňa žďuchať, hej, možno uhnem, uhnem dvakrát, aj tretíkrát aj piatykrát. Postavíš sa mi kamaráde do cesty a zašlapím ťa jak takého červa, to je celé, hej? Ja nepotrebujem sa s nimi naťahovať, pretože načo. (Lichtner)

Cenzúra, na to oni veru nie sú. Onakvejšie páky majú na tých, čo spolu s nimi nespievajú piesne ich alternatívnej hitparády. Rozmýšľam len, ako to mysleli s tým nálepkovaním vo vlastnom slogane. Čudujem sa, že práve Huďo je šokovaný vulgárnosťou mojich komentárov na Facebooku, z ktorých najtvrdší aj cituje: „Nebojíte sa tých Židov aj pri každodennom vyprázdňovaní“? Nuž, myslím, že išlo o celkom slušnú reakciu z mojej strany na niekoho, kto na Facebooku Slobodného vysielača postuje zoznam Židov v slovenskej politike a spoločnosti spolu s Protokolom sionských mudrcov. Slovník samotných poslucháčov je oveľa „vyberavejší“ (príklad diskusie). Apropo, zašlapovanie červov, čo sa postavia do cesty, je ozaj ňuňu.

Ľutujem, že som predchádzajúci článok napísal ako osoba na súkromný blog bez toho, aby mi ktosi zaplatil. Zdarma, či za peniaze, ak nesúhlasíte, pre Lichtnera ste póvl, alebo bolševik. Do pozornosti dávam aj jeho zvláštnu logiku, podľa ktorej sú kritici Slovenského vysielača vlastizradcami. Lichtner zrejme uveril vo vlastné ego a svoju dôležitosť pre slovenský národ až natoľko, že dáva rovnítko medzi rádiom jeho občianskeho združenia Slobodný vysielač a záujmami štátu.

Pýtam sa, pán Lichtner, kde beriete túto, nazvime to drzosť? Nie je podľa vašej logiky tých vlastizradcov akosi priveľa? Vaše hodnoty a pohľad na svet u nás nevyznáva nijako kritické množstvo ľudí. Koľko je nás, vlastizradcov?

Na OZ Slobodný vysielač je zaujímavé okrem iného aj to, že Lichtner, na ktorého adrese toto OZ sídli, nazýva tretí sektor už dlhodobo ako „potkany z tretieho poschodia“. Skutočnosť, že patrí k tým, ktorí sú v treťom sektore zamestnaní, mu asi nedochádza. Občianske združenie Slobodný vysielač je natoľko transparentné, že nikde nenájdete jeho výročnú správu, ako to býva pri OZ dobrým zvykom.

O tom, ako nepodstatnými sú Zem a vek, alebo Slobodný vysielač, svedčí najlepšie samotný fakt, že jeden článok od obyčajného blogera vytočil predstaviteľov tejto „alternatívy“ natoľko, že mu venovali verbálny lynč trvajúci viac ako hodinu. Sú ako niektoré školopovinné deti – agresívne, veľkohubé, na prvý pohľad sebavedomé. Toto správanie je však často len odrazom ich vnútorných pochybností nad hodnotou samého seba, pocitov menejcennosti a frustrácie.

Ak má podľa Huďa Projekt N čítanosť ako okresné noviny a Farárik je niktoš, kam zaradiť jeho? Pán Huďo, nechcem vás zarmútiť, ale porovnanie čítanosti vašich posledných desiatich článkov na webe Zem a vek s mojimi poslednými desiatimi na súkromnom blogu v SME, je pre vás nelichotivé. Priemerná čítanosť na článok – Huďo: 5811, Farárik: 10 714. Preto sa pýtam, kto tu kope tú okresku?

Po výrazoch presstitúci, politrukovia nenávisti a pohrobkovia novembra, prichádza Huďo s novým, doposiaľ neokukaným výrazom „Farárikovci„. Označuje tak skupinu osôb, ktorá s ním nesúhlasí, pričom si pri neustálom vyslovovaní tohto ľúbozvučného priezviska v množnom čísle, nikdy neodpustí pre neho tak typický arogantne-ironizujúci tón. Zráža sa pri ňom mlieko. O svojich novotvaroch je zrejme presvedčený, že sú rovnako čarovné ako jeho novinárska kariéra, ktorá sa spája aj s pôsobením v provládnom denníku Slovenská republika za najtvrdšieho mečiarizmu. Vtedy mu, zdá sa, propaganda nevadila.

Farárik nie je 17 ročný človek, alebo 16 ročný puberťák, ktorý sa vyvíja a ja chápem, že emócie, nedostatok informácií a jeho názor sa môže zmeniť – môže sa zmeniť v 20, 30, v 50 môže dozrieť, ale toto je dospelý človek, učiteľ, čo je zarážajúce (hoci ako každé zamestnanie je dôležité. keď ho človek robí zodpovedne a nie na úkor toho, aby klamal ostatných). Ale toto je vizitka a tým pádom tá reakcia bola adekvátna a ďalej sa už venujme len konkrétnej problematike a argumentom (Huďo).

Človek môže podľa pána Ľubomíra dozrieť a zmeniť sa aj v päťdesiatke. Farárik not included. Vie, o čom hovorí. Stať sa hviezdou alternatívneho neba, keď ste boli za mlada v Dúbravke nazi-skinheadom, je viac ako úspech. Pozdravujú bývalí spolužiaci a známi, ktorí si pamätajú. Venujme sa konkrétnej problematike a argumentom.

Hovädu nemôžete čítať Senecu, či Nietzscheho, k hovädu sa musíte chovať ako k hovädu, síce láskavo, s pochopením, ale musíte si uvedomiť, že navždy ostane len a len hovädom. Jeden rozdiel je ten, že z hovädzieho dobytka je úžitok, z takých Michalkovcov a Farárikovcov nie je nijaký osoh. Lebo sa nedozviete ani informáciu relevantnú, ani zodpovedný zdroj, ani vám to nijako neobohatí ducha. A hovorím znovu, je to typ ľudí, nielen konkrétny človek, tento typ ľudí, s týmto slovníkom, s touto pseudo argumentáciou a s tou nenávisťou a agresivitou zapadá presne do havloiády, keď niekto hovorí o pravde a láske a obhajuje bombardovanie škôl a nemocníc, lebo Miloševič. (V KLUBE VRAJ TLIESKAJÚ HOVORÍ LICHTNER). Ako som povedal, k určitému by som povedal druhu, lebo už mi uniká aj pojem humánnosť a človek sa musíte správať tak, ako si to ten druh vyžaduje. (Huďo)

Pokiaľ má niekto len urážky a osočovanie a zdržiava ostatných od toho, aby sa zamysleli nad niečím alebo hľadali relevantné zdroje, ja len opakujem, že určitý typ ľudí neponúka nič, ponúka len urážky, vysmieva sa z niečoho, ale neponúknu ti protiargument. Neznalec si sadne do Boeingu a presne trafí, ukáž mi, ako je to možné? (Huďo)

Údel pána analytika je nezávideniahodný, ovce sú všade, kam sa pozrie. Kde niet oviec, tam hovädá zaberajú pasienky. Niet komu čítať Senecu a Nietzscheho vo svete plnom hospodárskych zvierat a poslucháčov, ktorí žerú seno. Prepáčte, nemali by sme sa znevažovať.

Súhlasím, nenávisť je škaredá emócia, pán Huďo sa preto okrem ľúbezných komentárov na kohokoľvek, kto sa mu znepáči, vyznačuje aj vyváženou publicistikou, v ktorej spracováva vybrané témy vybraným jazykom. Ako ukážka môže poslúžiť jeho článok o Projekte N s názvom Politrukovia nenávisti, pohrobkovia novembra. Čo som v skutočnosti napísal o bombardovaní Belehradu je dostupné na náhľadoch tutu. U Huďa zrejme bežná práca s faktami.

Ide o to ako sa (človek) správa. Nemusíš súhlasiť s tým človekom, ak ho prichytíš, že klame, fajn, ak ho prichytíš, že sú to vymyslené a nezmyselné argumenty, ale automaticky iný argument znevažovať len preto, že nevyhovuje mne, to nepovažujem za kultivovanú debatu a vôbec za človeka, ktorý by sa mohol označovať za nejakého uvažujúceho, alebo skutočne vyspelého tvora. (Huďo)

Dehumanizácia názorového oponenta je stratégiou, ktorá viedla v minulosti neraz k vyhladzovaniu, popravám, pogromom a udalostiam, na ktoré sa dnešná Európa pokúša zabudnúť. Metóda je vynikajúcim prostriedkom ako neželaným odňať právo na slušné zaobchádzanie. Veď sú to špiny, zlo, nepriatelia snažiaci sa o naše zničenie. Samotný Tibor Eliot Rostas hovorí:

Jeden z typických nástrojov propagandy je ohováranie – defamation. Systém je jednoduchý a funguje na takomto princípe: Očierni protivníka. Je úplne jedno, že sú to lži. V ľuďoch ostanú tie vyrobené pochybnosti v súvislosti s očierneným človekom. Vôbec nezáleží na tom, či sú to klamstvá, alebo nie. Smrad ostane.

Zvláštnosťou rozštiepenosti myšlienkového kvasenia už viackrát spomínaných protagonistov, je okrem častého a pravidelného odporovania sebe samému vo vlastných výrokoch, aj ich niekoľkonásobné začudovanie sa, prečo som neprijal vrúcne pozvania na diskusiu v rádiu a na druhej strane opakovaná proklamácia toho, ako majú svojich názorových oponentov „na háku“. Ako by takáto „vyvážená“ diskusia prebiehala, si môžete vytvoriť predstavu aj bez toho, aby tam medzi nich ktokoľvek zavítal. S konfliktnými, do seba zahľadenými typmi na miestach redaktorov je určite lahôdka diskutovať.

Namiesto od Tibora Rostasa nemám potrebu s vami diskutovať, nemám potrebu nič obhajovať, robte si, čo chcete a ja si budem robiť, čo ja chcem. (Lichtner)

A vôbec, karty sú predsa dávno rozdané. Alternatívci pracujú pre dobro sveta, bojujú proti slobodnému trhu, skazenému západu, ďalším pálčivým problémom a nepriateľom súčasného sveta úplne zdarma. Naopak, novinári pracujúci v zmanipulovanom mejnstríme, sú všetci zapredaní a bez názoru. Rozmýšľam, ako je to pri ich počte vôbec možné, ale zároveň viem, že i keby som na to neprišiel, alternatívci mi už nejakú tú jednoduchú odpoveď istotne ponúknu.

Je to príjemný pocit, lebo čokoľvek, čomu nerozumiem, sa stáva razom ľahko pochopiteľným. Je to ako ťahák so zlou odpoveďou, ktorý je cestou k jednotke.

Presstitúti majú čo stratiť. Trasú sa o výšku platu, o kariéru, o pozíciu, o služobné cesty, kam sa až hore môžu dopracovať a snažia sa držať toho trendu, ktorý je úspešný, vynáša. Česť výnimkám, ktorí sú o tom aj presvedčení, ale tam zase sa obávam, že tam nie je snaha aj o iné informačné zdroje alebo nejaký objektívny pohľad, pretože z toho by mohli byť problémy. Alebo je už tak posadnutý tou svojou propagandou, že už nič iné nedokáže posúdiť a zvážiť. (Huďo)

Vďaka bohu za blogerov! Tí sa veru nenechajú zmátožiť smradľavým žoldom. A vlastne … táto ponuka neplatí pre tých nezávislých autorov, ktorí by sa náhodou rozhodli nesúhlasiť s alternatívnym názorovým spektrom. Ak sa tak stane, treba ich zničiť. Odporúča sa variť viac ako hodinu v slovných horkých roztokoch slovutných odporcov svetového poriadku. Pravda zvíťazí! A vôbec, to ozaj nikoho nezaujíma, že na Ukrajine vládnu Židia? A neboli to ešte nedávno fašisti? Židofašisti! Aby sme citovali učený výraz pána Huďa, v skutočnosti ide o chazarov, ktorým pomáhajú conquistadori anglosaského sveta.

Ďakujem vám za pozornosť a týmto trollom odkazujem, že len si robte to začo ste platení, hej, nič naviac. Nepretŕhajte sa pre tento sionistický systém, lebo máte deti a musíte sa starať predsa aj o svoje potomstvo. (Lichtner)

Áno, musíme. Na rozdiel od pána Lichtnera, ktorého obe (dnes už odrastené) deti žijú vo Veľkej Británii. Veríme, že sa im darí a príliš nenapáchnu tou liberálnou, imperialistickou, materiálne založenou kultúrou a občianskou spoločnosťou, proti ktorej tak vytrvalo bojuje.

Avšak, keď môže Tibor Rostas – copywriter reklamnej kampane pre Ligu proti rakovine – tvrdiť, že jej konvenčná liečba je podvod a zároveň sa tváriť ako človek so zásadami, možné je úplne všetko.

PS: Ako znie krčmová debata dvoch kamarátov o jednom blogerovi, keď sa dostane do éteru rádia, si môžete vypočuť tu. Od 2:18:00 do nevidím a potom ešte. Podávajte nalačno.

Teraz najčítanejšie