Denník N

Unikátne štúdio vracia do tlače zážitok

Kristína a Martin sa vrátili zo štúdii v Londýne do Bratislavy a založili tlačiareň, ktorá je vyslovene historickým zážitkom.

Pressink je dizajnové a letterpressové štúdio, za ktorým stoja dvaja mladí ľudia a jeden starý stoj. Stroj váži viac ako pol tony a tlačí technikou, ktorú dodnes nevie nič nahradiť, ani napodobniť. Letterpress totiž dáva na papieri niečo ako tretí rozmer – deboss. Vďaka špeciálnej razbe tak v Pressinku vznikajú unikátne pohľadnice, svadobné oznámenia či limitované edície tlačených grafík. V každom vytlačenom kúsku ožíva umenie, na ktoré sa takmer zabudlo.

Kristína a Martin prídu prezentovať ako to celé začalo 13. septembra 2017 na PechaKucha Night Bratislava Vol. 38. Lístky na podujatie si môžete kúpiť v rámci crowdfundingovej kampane, čí prispejete na budovanie kultúrneho priestoru v Novej Cvernovke.

Tri veci, ktoré vás inšpirujú?

Cestovanie, knihy a Londýn.

Čo pre vás znamená pôvodná Cvernovka?

Zdravé jadro mladých kreatívnych ľudí, čo pomohli naštartovať tú dnešnú, ľudia čo pomohli vytlačiť prežitok typu, že umenie a kultúra musí byť lokalizovana niekde v centre alebo v galérii.

Čo máte radi na tej novej?

To že je väčšia, rôznorodejšia a miesto kde sa nachádza. Je tu bohová atmosféra, ľudia sú „laid back“ a má to tu ohromný potenciál. A samozrejme aj fakt, že sme jej súčasťou.

Na čo sa tešíte, až bude rekonštrukcia hotová?

Na prestrihnutie pásky a následnú žúrku…Všetko prichádza krok po kroku, má svoj vývoj a sme radi že sme pritom od začiatku. A tešíme sa aj na to keď tunajší park bude opäť parkom a bez stavebnej sute.

Ako vyzerá váš bežný deň v Cvernovke?

Prídeme, vyluftujeme, namastíme Araba(meno nášho stroja) a tlačíme. Ale nie, znie to jednoducho, ale opak je pravdou. Pozostáva to z dizajnu, výberu papiera, externého vyhotovenia štočkov (polymérov), trpezlivého a precízneho nastavenia stroja no a potom prichádza samotná tlač. Samozrejme sa mimoiného snažíme o nejakú socializáciu, keďže sme tu noví.

V čom spočíva čaro letterpressu?

Aj v hore spomenutom nastavovaní, obsluhovaní stroja, ktorý pamätá dve vojny, trpezlivosti a nakoniec vo výsledku, ktorý „cítiš“ očami. Ide tu o peknú symbiózu starého remesla s digitálnou technológiou. Je to ako s inýmí remeslami, vyžaduje si to zručnosť, čas a lásku.

Aký papierový predmet máte najradšej? Knihu, pohľadnicu, peniaze,…?

Asi sme nerozhodní, ale určite veľmi ľúbime pekné knihy. No a potom určite kreatívny papier a jeho úžasnú škálu a ešte pekné vzorkovníky :)

Ako prekonať strach?

Je to ako so studenou vodou počas letnej odstávky. Treba do nej len vhupnúť. Veľkú rolu v prekonaní strachu zohráva aj správne načasovanie. Pamätáme si obavy, ktoré sme museli prekonať ked sme sa rozhodli pre návrat domov. Ked sa na to pozeráme spätne považujeme to za súčasť progresu, keďže v Londýne sme sa nikdy nevideli natrvalo.

Aká rada vám najviac pomohla?

Robiť veci postupne.

Čo ste naposledy podporili cez crowdfunding?

Túto platformu ešte moc nepoznáme, ale zaujal nás projekt (kniha) Change is Good – The Collector´s first edition od Louis Rosseto a Erik Spiekermann na Kickstarter. Louis Rosseto je jeden z priekopníkov digitálnej éri 90 rokov v San Franciscu. Kniha Change is Good je dielo tvorené s láskou počas 12 rokov s cieľom o rekonekcie a oslavy optimizmu a kuráže mladých priekopníkov, ktorí navždy zmenili svet. A nemenej zaújímavý fakt, že je vytlačená v ateliéri Erika Spiekermanna  na kníhtlačiarskom (letterpessovom) stroji. Jedná sa tak o jednu z najkvalitnejšie vytlačenú knihu vôbec.

Aký projekt alebo umelec vás naposledy nadchol?

Z nedávnych je to určite Drsná škola. Súčasná grafika účtuje s dejinami.

Kde v krajinách V4 to podľa vás kultúrne žije?

Boli sme dlho preč. V Londýne to samozrejme žije iným tempom, kultúrne je to tam krásne rôznorodé. Vyjadríme sa len k Slovensku (Bratislave), aj to len z pohľadu jedného roka. Zmenilo sa tu toho veľa k lepšiemu, kultúra nie je prítomná len v Starom meste, ale preniká v rôznych podobách aj do industrálnych resp. periférnych častí. Obohacuje to obe strany a podnecuje participáciu. Z počutia a čítania vidíme tento trend aj v iných mestách Slovenska čo je skvelé.

Čo máte radi na Bratislave?

Asi nepovieme nič originálne, keď povieme, že je to práve veľkosť. Alebo malosť? Pre Kristínu po dlhých rokoch v Londýne je to aj priestor a neporovnateľne menej ľudí, ktorých stretáva na ulici. Pre Martina je to hlavne blízkosť prírody a možnosť núdzového úniku do lesov.

Autorka: Michaela Kučová, foto archív Pressink

Pressink vystúpi na PechaKucha Night Bratislava Vol 38 Cvernovka Visegrad Edition. Podujatie sa koná s podporou International Visegrad Fund a Bratislavského samosprávneho kraja. Viac informácií nájdete na www.pechakucha.sk.

Teraz najčítanejšie

PechaKucha Bratislava

Zaujímavých ľudí z oblasti umenia, architektúry, dizajnu a spoločenského diania predstavujeme na pravidelných PechaKucha Night Bratislava aj na tomto blogu.