Denník N

Architekt Martin Šichman: Bratislavská divočina je inšpirujúca

Martin vo svojej práci hľadá riešenia, ktoré zvyšujú kvalitu prostredia a znižujú negatívne ekologické následky. Inšpiruje ho, koľko priestoru na zlepšenie poskytuje mesto, v ktorom žije a tvorí.

Martin Šichman sa venuje predovšetkým ekologickej architektúre. Fyzikálne alebo prírodné deje podľa neho pri navrhovaní vedú k prirodzeným estetickým kvalitám a zaujímavejším priestorovým riešeniam. Zapojením fyzikálnych dejov do fungovania budov sa tak snaží o zlepšenie kvality obytného prostredia a zníženie negatívnych ekologických následkov. Jeho činnosť zahŕňa navrhovanie rodinných domov (slamák, nadzemák, Lubov dom, L1,LX), výstavníctvo v rámci platformy oximoron, pedagogickú činnosť a vynález kyvadlovej veternej elektrárne S.P.E.A.R. v spoločnosti archee.

Martin 13. septembra 2017 vystúpi na PechaKucha Night Bratislava Vol. 38, ktorá predstaví obyvateľov Novej Cvernovky. Lístky na podujatie si môžete kúpiť v rámci crowdfundingovej kampane, čí prispejete na budovanie tohto nového kultúrneho priestoru.

 

Tri veci, ktoré ťa inšpirujú?

Keď sa niekomu podarí niečo dobré. Javy na oblohe. Synko.

Čo pre teba znamená pôvodná Cvernovka?

Inkubátor, v ktorom sme sa ako čerství absolventi vyblbli a dozreli tam, kde sme dnes. Veľmi ma ovplyvnila a veľa vecí nám umožnila.

Čo máš rád na tej novej?

Že je naša, dá sa tu budovať a dlhodobo plánovať.  Že tu vieme experimentovať.

Na čo sa tešíš, až bude rekonštrukcia hotová?

Ja sa teším už teraz!  Z toho, že je to tu prostredie, kde je normálne to, čo je inde nenormálne.

Ako vyzerá tvoj bežný deň v Cvernovke?

Vstanem, dám si kávu, osprchujem sa studenou vodou, lebo teplú zatiaľ nemáme, a idem klikať alebo vybavovať, večer trochu whisky s okoloateliéruidúcimi a spať…ale baví ma to.

V čom pre teba spočíva prepojenie fyziky, prírody a umenia v tvojej práci ?

Prírodné objekty sú vždy krásne aj vďaka svojej vnútornej logike. Vždy majú jasný dôvod svojej štruktúry a ten je väčšinou fyzikálny. Keď používam pri tvorbe fyzikálne princípy, vytvárajú akúsi kostru riešenia. Nevie, či je to umenie, ale vytvára to isté estetické kvality.

Máš nejaké architektonické dielo, ktoré ťa fascinuje ?

Veľmi ma zaujal dom LJM od N/A. Veľa nových prvkov v jednotnom celku. Jedna z tých vecí, keď sa niekomu podarí niečo dobré.

Ako prekonať strach?

Mne dodáva odvahu keď nebojujem za seba, ale za myšlienku ktorej verím.

Aká rada ti najviac pomohla?

Niekedy keď sa človek snaží vyriešiť veľký problém, tak začne overthinkovať a len sa zasekne a je z toho otrávený. Treba problém rozložiť na zvládnuteľné časti a pustiť sa do toho. …To je tak voľne preložené z knižky “Zen a umenie údržby motoriek“, odporúčam, veľa dobrých rád.

foto via Archicakes.cz

Čo si naposledy podporil cez crowdfunding?

Novú Cvernovku!

Aký projekt alebo umelec ťa naposledy nadchol?

Naposledy moja sestra Patrícia Šichmanová, má práve výstavu v galérii NOVA, v jej skle cítiť veľa prírody. A tak dlhodobo Ned Kahn a Philippe Rahm a ich fyzikálne umenie a architektúra.

Kde v krajinách V4 to podľa teba kultúrne žije?

Z V4 mám pobehané len Čechy a Slovensko. V Prahe je určite kultúra vyspelejšia ako u nás. Mne ale asi viac vyhovuje naše komornejšie prostredie.

Čo máš rád na Bratislave?

V mestách, ktoré sú dokonale zorganizované ako Viedeň, Ženeva, Štokholm, nie je toľko priestoru pre zlepšenie. V Bratislave sa toho dá ešte strašne veľa urobiť, a tým je táto naša divočina inšpirujúca. Tiež je fajn veľkosť Bratislavy. Človek náhodne stretáva známych na ulici, ale vie sa aj zašiť.

 

Autorka: Zuzana Timčíková, foto archív Martin Šichman

Martin vystúpi na PechaKucha Night Bratislava Vol 38 Cvernovka Visegrad Edition. Podujatie sa koná s podporou International Visegrad Fund a Bratislavského samosprávneho kraja. Viac informácií nájdete na www.pechakucha.sk.

Teraz najčítanejšie

PechaKucha Bratislava

Zaujímavých ľudí z oblasti umenia, architektúry, dizajnu a spoločenského diania predstavujeme na pravidelných PechaKucha Night Bratislava aj na tomto blogu.