Denník N

Juncker: Ficovo jadro neexistuje

Dnes vystúpil v Európskom parlamente predseda Európskej komisie, Jean Claude Juncker s výročným prejavom ku stave únie. V takmer hodinovom prejave nespomenul jeden jediný krát to záhadné takzvané jadro.

Ani viacrýchlostnú Európu a ani prvú triedu. Naopak, Juncker hovoril, že nesmieme mať obyvateľov druhej triedy, že nesmieme mať spotrebiteľov druhej triedy, hovoril o rovnosti a o tom, že euro má byť spoločná mena všetkých krajín a že všetky krajiny majú byť v Schengene. O jadre ani slovo.

S čím tu teda už celé týždne straší Robert Fico obyvateľov Slovenska? Fico sústavne hovorí o akomsi záhadnom jadre, v ktorom musíme stoj čo stoj byť, aj keď nevieme, čo to presne je, čo nás to má stáť a čo nám to prinesie. Napriek mojim viacerým výzvam nebol Robert Fico schopný na tieto otázky odpovedať a po Junckerovom vystúpení je zrejmé, prečo: žiadne jadro totiž neexistuje a existovať nebude. EÚ bude na všetky členské štáty hľadieť rovnako.

Zrejmé je aj, prečo Robert Fico toľko o tom neexistujúcom jadre rozpráva. Je to skvelá téma, ako prekryť veľa iných nepríjemných tém, počnúc Bašternákom a končiac Čistým dňom. Roberta Fica preto chápem, našich „zorientovaných“ kaviarenských intelektuálov už pomenej. Korunku tomu nasadil môj obľúbený karikaturista Shooty, ktorý sa prepracoval k výroku „Radšej Fico ako Sulík“ a to ešte pár rokov dozadu organizoval zbierku proti zvoleniu Fica. Zrazu už to obrovské a všadeprítomné rozkrádanie bolo odpustené, len preto že som si dovolil sa nehrnúť slepo do akéhosi záhadného a najmä neexistujúceho jadra.

Po dnešku však vieme, že nejde o žiadnu osudovú voľbu v štýle „hneď a zaraz musíme povedať čo chceme a to bude na veky platiť“. Naopak, pôjde o jednotlivé návrhy a politiky a my by sme si zakaždým mali dobre rozmyslieť, čo musíme obetovať a čo nám to prinesie. Presne, ako to robia ostatné krajiny. Na tom nie je nič zlé a nič protieurópske. Naopak, presne takto sa bude formovať budúcnosť spoločnej Európy. Mimochodom, SaS ako jediná slovenská politická strana prispela do diskusie o budúcnosti konkrétnym návrhom.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulik

Záleží mi na tejto krajine. Lebo tu chcem žiť, lebo sem patrím. Nechcem aby moje deti opustili Slovensko, ako moji rodičia v 1980. Preto som v politike, preto spravím všetko, aby Slovensko bolo lepšou krajinou pre život. Máme na to. Máme skvelých ľudí, krásnu krajinu, mier a ak bude veci verejné spravovať lepšie, bude tu radosť žiť.