Denník N

Juncker: Ficovo jadro neexistuje

Dnes vystúpil v Európskom parlamente predseda Európskej komisie, Jean Claude Juncker s výročným prejavom ku stave únie. V takmer hodinovom prejave nespomenul jeden jediný krát to záhadné takzvané jadro.

Ani viacrýchlostnú Európu a ani prvú triedu. Naopak, Juncker hovoril, že nesmieme mať obyvateľov druhej triedy, že nesmieme mať spotrebiteľov druhej triedy, hovoril o rovnosti a o tom, že euro má byť spoločná mena všetkých krajín a že všetky krajiny majú byť v Schengene. O jadre ani slovo.

S čím tu teda už celé týždne straší Robert Fico obyvateľov Slovenska? Fico sústavne hovorí o akomsi záhadnom jadre, v ktorom musíme stoj čo stoj byť, aj keď nevieme, čo to presne je, čo nás to má stáť a čo nám to prinesie. Napriek mojim viacerým výzvam nebol Robert Fico schopný na tieto otázky odpovedať a po Junckerovom vystúpení je zrejmé, prečo: žiadne jadro totiž neexistuje a existovať nebude. EÚ bude na všetky členské štáty hľadieť rovnako.

Zrejmé je aj, prečo Robert Fico toľko o tom neexistujúcom jadre rozpráva. Je to skvelá téma, ako prekryť veľa iných nepríjemných tém, počnúc Bašternákom a končiac Čistým dňom. Roberta Fica preto chápem, našich „zorientovaných“ kaviarenských intelektuálov už pomenej. Korunku tomu nasadil môj obľúbený karikaturista Shooty, ktorý sa prepracoval k výroku „Radšej Fico ako Sulík“ a to ešte pár rokov dozadu organizoval zbierku proti zvoleniu Fica. Zrazu už to obrovské a všadeprítomné rozkrádanie bolo odpustené, len preto že som si dovolil sa nehrnúť slepo do akéhosi záhadného a najmä neexistujúceho jadra.

Po dnešku však vieme, že nejde o žiadnu osudovú voľbu v štýle „hneď a zaraz musíme povedať čo chceme a to bude na veky platiť“. Naopak, pôjde o jednotlivé návrhy a politiky a my by sme si zakaždým mali dobre rozmyslieť, čo musíme obetovať a čo nám to prinesie. Presne, ako to robia ostatné krajiny. Na tom nie je nič zlé a nič protieurópske. Naopak, presne takto sa bude formovať budúcnosť spoločnej Európy. Mimochodom, SaS ako jediná slovenská politická strana prispela do diskusie o budúcnosti konkrétnym návrhom.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulík

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko?
Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky.
A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje.
Sme SASKA a meníme hru.