Denník N

Na okraj straníckeho zneužitia utajovaných informácií v kauze Kiskove dane

Všeličo sa medzi Dunajom a Tatrami za minulé štvrťstoročie zmenilo, ale kontinuitou ostáva  tolerancia našincov  ku trestnej činnosti vrchnosti.  Z pohodlnosti sa tvárime, že o nej nevieme, alebo  len mávame rukou : však i tak všetci kradnú! Potichu aj nahlas prezentujeme svetu názor,  že nad  homo sapiens zvíťazí  vyššie vývojové štádium človeka –  homo lupus.

 

Ak porušil zákon jednotlivec, napr.  pán vtedy  kandidát, resp. podnikateľ  A. Kiska, ide o čin, ktorý sa objasnil a potrestal. Ale teraz je tu otázka, kto získal a kto umožnil získanie utajených informácií na politický útok? To druhé porušenie zákona  je v inej lige – ide o zlyhanie štátu. Tým pádom  sa podobné nezákonné praktiky môžu zajtra týkať kohokoľvek, ale ľudia nestoja na námestiach. Zneužitie štátneho úradu vládnucimi straníkmi nás nešokuje. Dlho sme žili v systéme, v ktorom mali straníci enormnú moc. Mohli človeku  vziať majetky, slobodu alebo aj život. Iný systém sme viac než polstoročie nepoznali. Ale potom sa malo  začať nanovo a inak … žiaľ, po krátkom pokuse o skutočnú zmenu prevážila kontinuita.

Zneužívaniu moci sa naučili aj tí noví –  a my sme to strpeli. Nenastolil sa nový začiatok , ani sľúbená spravodlivosť,  a nám to nevadilo :  ľahšie bolo kašľať na pravdu aj na obete, než sa rýpať v minulosti,  ľahko sa totiž mohlo stať, že by sme sa cítili spoluvinníkmi. Vsadilo sa na absurdnú predstavu, že  demokracia nás napraví. Keď to nefungovalo, frfľali sme, že  v rozpore s „ideálmi Novembra“ na Slovensku majú vrch podvodníci a zlodeji, ale nič viac. Utešovali sme sa rečami o  „menšom zle“, upínajúc sa k ďalšej ilúzii, že nás napraví integrácia do EÚ. Kto kritizoval zlodejiny a klamstvá  postmečiarovcov, vinili ho, že tým vracia Mečiara. Napokon sa ale obchodníci a straníci jednej aj druhej skupiny prepojili. Kto kritizuje ich zneužitia moci, toho vinia, že pomáha Kotlebovi.

………………………..

 

Už sú to roky, kedy sa začalo podvádzanie voličov a zneužívanie postov  rozlievať z ústredných sekretariátov strán  do regiónov, do miest a obcí Slovenska. Vyšší straníci učili a zasväcovali nižších : to je tá politika! Pomáhame „našim ľuďom“ a ak sa prevalí nejaká nepríjemnosť  „držíme basu“. Ponovembroví zneužívači pokračovali vlastne tam, kde skončili normalizační :  hrabali osobné majetky a upevňovali si moc ovládaním tajných služieb a prokuratúry.  Nóvum bolo, že posty sa dali upevňovať aj cez  majetky – a tak noví straníci budovali siete  bohatých spojencov.

Od volieb ku voľbám, od zneužívača ku zneužívačovi  nám prešli roky, ale na Slovensku sme sa nepostavili rezolútne proti. Možno sme chceli zreprízovať nepísanú spoločenskú dohodu z totality:  toleranciou voči nepoctivosti tých hore si budeme môcť dovoliť niečo podobné aj my, dole … ale panujúci  nám našu toleranciu vždy vyúčtovali. Zaplatili sme za rozkradnutú kupónovú privatizáciu, aj za nezamestnanosť, ktorú  vyvolala divoká privatizácia. Zaplatili sme zlodejiny ministrov, čo museli odísť pre korupciu, aj tých mečiarovských, čo skriminalizovali tajné služby (únos, vražda), a nevzbúrili sme sa ani proti korupčnému systému (ako ho odhaľuje spis Gorila) po roku 1998. Vždy sme bez reptania platili stá miliardové škody , či už za  vytunelované banky, nebankovky alebo za  trvalo rozkrádané zdravotníctvo… atď.

Všeličo sa medzi Dunajom a Tatrami za minulé štvrťstoročie zmenilo, ale kontinuitou ostáva  tolerancia našincov  ku trestnej činnosti vrchnosti.  Z pohodlnosti sa tvárime, že nás to netrápi a  len mávame rukou : však i tak všetci kradnú! Potichu aj nahlas prezentujeme svetu názor,  že nad  homo sapiens zvíťazí  vyššie vývojové štádium človeka –  homo lupus.  Štatisticky významná  časť slovenskej verejnosti sa dokonca priznáva,  že ak by dostali príležitosť v politike, tiež by kradli. Kto sa  nad kriminalitou v  politike ešte pohoršuje, je u nás  za naivného a otravného. Verejne sa hlása, že odporcovia korupcie  iba závidia, sami sú neúspešní,  preto  „hádžu polená pod nohy“ šikovným …

Zo štvrťstoročia zneužívania moci našej vrchnosti by sme si už konečne mali vziať poučenie  :

  1. Nie, demokracia nás nenapraví. Sú to iba pravidlá, bez aktívnych občanov je demokracia len naprázdno idúcim súkolím.
  2. Nie , slušní politici neslušných nevytláčajú z  politiky.  Práve tak, ako užitočné kultivary samé nevytláčajú burinu.  Tým záhradníkom, ktorý to môže  a má urobiť , je volič a  aktívny občan. Ten tunajší ale radšej, než by sa rozhýbal,   riskuje , že ho burina prerastie.
  3. Nie, pokračovanie v takomto budovaní štátu nepovedie k lepšiemu Slovensku. Je nevyhnutné urobiť zásadnú revíziu v pravidlách tvorby reprezentácie,  aj v pravidlách   kontroly moci. Tú revíziu, ktorej sa súčasné stranícke elity bránia…

Záver ale nebude apokalyptický : čoskoro sa, rovnako náhle,  ako sa to stalo za tamtých čias,  zjavia mladí, čo súčasný stranícko-oligarchický systém rozbijú. Že ku tomu príde, to je isté, stredoškolské demonštrácie sú toho  výrečným , a nie jediným, znamením. Pomôžme tomu. Teraz napr. rezolútnym trvaním na tom, aby vládnuci objasnili , ako došlo ku zneužitiu dôverných dokumentov  Daňového úradu v politickom boji proti prezidentovi A. Kiskovi.

Teraz najčítanejšie

Ján Budaj

Venujem sa verejným otázkam. Vediem Zmenu zdola, demokratickú úniu, som poslancom NRSR.