Denník N

Zápchy nezmiznú, ani keby sme za cestovanie MHDčkou ľuďom platili

Týždeň mobility v Bratislave ukazuje, že doprava zadarmo nič nerieši. Je fajn, že mesto podporuje cestovanie verejnou dopravou, ale v týchto dňoch je vidieť, ako to vyzerá v praxi.

Ak nemáte to šťastie a nejazdíte električkami, trčíte v rovnakých zápchach, ako všetky ostatné autá. Tie autá, z ktorých vodiči nevystúpili, ani keď je pre nich MHD zdarma. Pretože väčšine ľudí je pohodlnejšie tráviť zápchu v aute, ako v autobuse, ak to trvá rovnako dlho.

Hlavným problémom je množstvo áut v meste, absencia pravidiel parkovania, takmer žiadne obmedzenia pre autá dochádzajúce do mesta a hlavne žiadne záchytné parkovacie domy s napojením na MHD. Rovnako podvýživená frekvencia prímestských spojov, kde vlaky chodia zriedka a preplnené, autobusy paralelne s vlakmi a stojace v rovnakých zápchach, ako ostatné autá. Je jasné, že v takomto stave takmer každý, kto môže, volí auto.

Všetky tieto veci má riešiť systém integrovanej dopravy a jeho správca – firma, kde má väčšinu župa – Bratislavská integrovaná doprava. Dlhodobo hovorím, že BID má mať zodpovednosť aj za záchytné parkoviská, pretože ich budú využívať predovšetkým dochádzajúci obyvatelia kraja. Rovnako som presvedčený, že v záujme BID je aj lepšie taktovanie dopravy, zrušenie paralelných vlakov a autobusov, posilnenie pohodlnejšej a rýchlejšej koľajovej dopravy a aj výstavba integrovaných dopravných terminálov, kde prestúpite z autobusu do vlaku na jednom nástupišti. Tak, ako to funguje napríklad v Brne. Toto všetko sú úplne základné veci. A kým nebudú fungovať, cesty budú plné, aj keby sme ľudom za cestovanie autobusmi stojacimi v zápchach platili.

Teraz najčítanejšie

Jozef Uhler

Žijem so svojou rodinou v okrajovej časti Bratislavy, v Jarovciach, ktoré ma fascinujú tým, že sú dedina aj mesto zároveň. Ľudia sa tu navzájom poznajú, na ulici vás bez problémov pozdraví človek, ktorého nepoznáte a hovorí sa tu štyrmi jazykmi. Nuž ako kedysi v Prešporku. Vyštudoval som informatiku na Matfyze, ktorý je na Slovensku jednou z najprestížnejších škôl a pre svoj život som si ako IT-čkár mohol vybrať ktorékoľvek iné mesto sveta. Mne sa však páčilo doma. Cítil som, že v Bratislave chcem žiť, pretože tento región spĺňa moje predstavy na pokojný a šťastný život. Chcem, aby každý, kto sa do bratislavského kraja prisťahoval, našiel v ňom svoj domov. Tiež chcem, aby ľudia, čo tu žijú od detstva, nehľadali svoju budúcnosť za hranicami. Toto je môj cieľ a dôvod prečo chcem byť županom a v júni 2016 som ohlásil svoj záujem kandidovať na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.