Denník N

Týždeň dopravných kolón

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.

Minulý týždeň sme mali Európsky týždeň mobility. A s ním v Bratislave aj rekordné zápchy.

Predstavitelia štátnej správy a samosprávy sa celý týždeň predháňali v tom, kto bude tento týždeň najekologickejší a najalternatívnejší. Žiaľ, napriek tomu, že minister Kaliňák (pod ktorého patrí dopravná polícia) prišiel na rokovanie vlády na tandeme a podpredseda vlády Pelegrini (ktorý má v kompetencii eurofondy) zase na hoverboarde, doprava v Bratislave kolabovala ako nikdy.

Električková trať na Špitálskej ulici je rozkopaná, dokončenie je v nedohľadne. Parkovacia politika stále nefunguje. Električkové trate nepribúdajú, cyklotrasy sa nebudujú. Za posledné roky nemáme ani jedno nové záchytné parkovisko. Keďže neexistuje poriadna alternatíva, ani sa nemožno čudovať, že ľudia jazdia autami.

predchádzajúcich blogoch som písal o tom, že riešením dopravy by malo byť „mesto na koľajniciach“. Dnes sa chcem zamerať na ďalšiu alternatívu – cyklistickú dopravu.

Ekologická a pre každého dostupná

Tí, čo ma poznajú, vedia, že cyklodoprava nie je u mňa len predvolebná fráza. V meste preferujem jednostopové vozidlá, dosť často jazdím na bicykli a pravidelne sa zúčastňujem na cyklistickej jazde Criticall Mass. Bicykel je do mesta výborný dopravný prostriedok, ktorý rád využívam. Nestojí v zápche, dá sa s ním bez problémov zaparkovať, nevypúšťa výfukové plyny a nezaberá toľko miesta ako auto.

Napriek tomu rozvoj cyklodopravy v meste viazne. Chýbajú nám hlavné cyklistické radiály z mestských častí do centra. Mnohé úseky vedú odnikiaľ nikam. Chýbajú riešenia križovatiek pre cyklistov, aby sa netlačili na úzkych ostrovčekoch a nemuseli niekoľkokrát zosadať z bicyklov. Ani sa nemožno čudovať, že jazdiť na bicykli sa ľudia boja.

Prostriedky z eurofondov sa čerpajú nedostatočne

Bratislavský kraj má v Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP) vyčlenených na cyklotrasy 4,5 milióna eur. Stav pripravenosti projektov je však katastrofálny. Zatiaľ bolo podaných za župu len 6 projektov. V samotnej Bratislave len 3! A stále je nevyčerpaných 3,2 milióna eur. Ako je to možné? Veď o eurofondoch sa vie už dlhé roky. Chýba projektová príprava, nie sú hotové stavebné povolenia, máme problémy s vysporiadaním majetkových vzťahov s pozemkami. Čo robili kompetentní doteraz?

Máme nárok na bezpečné cyklotrasy

Cyklodoprava, to nie je len fráza pre pár cyklo-nadšencov. V mnohých mestách na západ od našich hraníc je to naozajstná alternatíva. Lenže na to, aby sme bicykle naozaj využívali, musia byť cyklotrasy komfortné a bezpečné. Také, na ktoré bez obáv zoberiem aj môjho 5-ročného syna Jurka.

Po tom, ako budem zvolený za župana, okamžite urobím systémové opatrenia, aby sme mali viac cyklotrás nielen na papieri, ale aj v skutočnosti:

  1. Zriadim cyklokomisiu na úrovni župy, kam pozvem všetkých, ktorí majú čo k cyklodoprave povedať.
  2. Otvorím poradenskú kanceláriu pre mestské časti, mestá a obce, aby im odborníci pomáhali robiť projektové dokumentácie a vybavovať stavebné povolenia. Nepripravenosť projektov je najväčšia prekážka pri budovaní cyklochodníkov.
  3. Naštartujem čerpanie eurofondov z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Bratislavský kraj si zaslúži viac ako pár nakreslených cyklistických piktogramov na cestách. Netvrdím, že každý by mal chodiť na bicykli, ale poďme vytvoriť naozaj kvalitné cyklotrasy. Nech ich môžu využívať tí, čo na bicykli jazdiť chcú. A nech pri tom nemusia denno-denne bojovať na cestách o holý život.

(Autor je kandidát SaS na bratislavského župana)

Teraz najčítanejšie