BLOG
Jaroslava Lukačovičová
Jaroslava Lukačovičová
4 082

Za chyby v účtovníctve vám môžu zrušiť podnikanie

Alebo prečo mi novela zákona o účtovníctve pripomína známu rozprávku o Popoluške.

O tom, že jeseň býva pestrá nielen v prírode, ale aj v parlamente, svedčí aj ďalší z návrhov na zmenu zákona z dielne ministerstva financií, ktorý sa prerokovával v prvom čítaní na septembrovej schôdzi. Tentokrát ide o novelu zákona o účtovníctve.

V tomto prípade mi návrh pripomína rozprávku o Popoluške, ktorej zlá macocha zmiešala do jednej misky hrach spolu so šošovicou. Prečo? Pretože návrh zákona zavádza novú možnosť, v rámci ktorej by pri opakovanom porušení zákona o účtovníctve mohla dať Finančná správa návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia tak fyzickej, ako aj právnickej osobe, teda firme. Živnostenský zákon má svoje postihy za porušenie a rovnako zákon o účtovníctve má postihy za porušenie jeho ustanovení. Miešanie týchto dvoch zákonov dokopy mi príde presne ako tá miska s hrachom a šošovicou.

Čo teda znamená opakované porušenie zákona a prečo si myslím, že tento návrh je diskriminačný a v praxi nerealizovateľný?

Za závažné porušenie zákona o účtovníctve sa bude považovať nevedenie účtovníctva a nezostavenie účtovnej závierky a rovnako neuchovávanie podkladov, a teda skutočnosť, že nie je možné predložiť účtovníctvo, lebo sa z nejakých dôvodov stratilo, ukradlo, zhorelo a ďalšie podobné situácie. Na prvé počutie sa to zdá byť ako fajn dôvod na postihovanie takýchto neporiadnikov, ale čo to môže urobiť v praxi?

Tí, ktorí sa témou účtovníctva trochu zaoberáte viete, že fyzická osoba pri svojich príjmoch môže použiť paušálne výdavky, alebo pôjde cestou reálnych a tam je povinná viesť jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu. Princíp vedenia príjmov a výdavkov je rovnaký, výsledok, ktorý z nich vyjde tiež. Rozdiel je v tom, že jednoduché účtovníctvo je považované za účtovníctvo a teda môže vám byť pri jeho opakovanom porušení zrušené živnostenské oprávnenie. Na druhej strane daňová evidencia účtovnou sústavou nie je, a tak vám pri jej nevedení a nepredložení záznamov živnostenské oprávnenie zrušené byť nemôže. Dobrá rada? Ak môžete, a ešte ste tak neurobili, prejdite z jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu a vyhnete sa možnosti zrušenia živnostenského oprávnenia. Toto je podľa mňa diskriminačná časť zákona. A čo tá druhá, v praxi nevykonateľná?

Rozumiem, že v prípade firiem chce ísť tento návrh proti všelijakým nekontaktným firmám, prípadne firmám, ktoré fungujú prostredníctvom bielych štvornohých zvieratiek, a tie samozrejme so štátnymi a finančnými orgánmi nekomunikujú. Potiaľto je ten nápad fajn. Poďme ale do praxe.

Porušenie zákona o účtovníctve sa dá dokázať jedine vykonaním daňovej kontroly. Otázka – ako otvoríte a vykonáte daňovú kontrolu vo firme, ktorá účelovo nekomunikuje s daňovým úradom? Obávam sa, že nijako. Toto je fakt z praxe, prečo bude u takýchto firiem zákon neaplikovateľný. Navyše, v prípade právnických osôb, ktorých konanie voči správcovi dane je nekontaktné a podozrivé, môže mať takáto zmena dokonca negatívny účinok v tom, že zrušením živnostenského oprávnenia kvôli porušeniam zákona o účtovníctve môže takýmto subjektom uľahčiť situáciu a ušetriť náklady na likvidáciu alebo konkurz.

A aby to nebolo, že tu teraz plačem nad rozliatym mliekom a kritizujem bez priloženia ruky k dielu, tak len upresňujem, že všetky tieto fakty som kompetentným prezentovala v rámci rozporových konaní k zákonu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk