Denník N

Blížia sa voľby do VÚC

Blížia sa voľby do VÚC

V novembri si budeme voliť nového župana a poslancov do krajského zastupiteľstva. Zdá sa však, že voľby do vyšších územných celkov (VÚC) opäť nie sú pre ľudí nijako zaujímavé. Mnoho občanov totiž ani netuší, čo vyšší územný celok znamená, aké sú jeho kompetencie a čo rieši. A to je škoda.

Na Slovensku máme osem samosprávnych krajov (Žilinský, Trnavský, Trenčiansky, Bratislavský, Prešovský, Nitriansky, Košický a Banskobystrický). Na čele každého kraja je predseda (župan). Toho si volia obyvatelia VÚC rovnako tak aj poslancov krajského zastupiteľstva. Tieto kraje samostatne hospodária s vlastným majetkom a s vlastnými príjmami. Samosprávne kraje zriaďujú a prevádzkujú napr. stredné školy, múzeá, domovy sociálnych služieb, divadlá, knižnice, nemocnice. Určujú tiež výšku poplatkov za sociálne služby. Rozhodujú o výstavbe a údržbe miestnych komunikácií, ktoré patria pod VÚC (cesty II. a III. triedy) či regulujú ceny prímestskej autobusovej dopravy. Tých právomocí je naozaj veľa. „Mocní“ z kraja totiž rozhodujú o veciach, ktoré výrazne zasahujú do života každého z nás.

Tento rok to budú už piate voľby od vzniku samosprávnych krajov. Účasť na tomto druhu volieb býva vždy žalostne nízka. Dôvodov je zrejme viac. Ľudia nechodia voliť, lebo sú znechutení z politiky ako takej, lebo si myslia, že sa aj tak nič nevyrieši. Naozaj nechcete, aby Vaše deti chodili do krajších a kvalitnejších škôl? Páči sa Vám, že Vás liečia v polorozpadnutých nemocniciach? Chcete, aby ste si do nemocnice museli naďalej nosiť aj toaletný papier? Ak to nechcete tak máte najväčšiu šancu niečo na tom zmeniť práve počas volieb do VÚC! Môžete sa sťažovať a nadávať. Garantujem Vám však, že tým sa nič nezmení a už vôbec nezlepší. Zvoľte si radšej dôveryhodných a schopných ľudí, ktorí naozaj môžu veci meniť a zlepšovať. Osobne som takého názoru, že župan či poslanci, by nemali sedieť na dvoch a viacerých stoličkách. “Supermanom“ riadiacim kraj z iného teplého miesta niekde v Bratislave neverím. Tak isto neverím ľuďom, ktorí sa v našom kraji ukážu nanajvýš cez víkendy, no chceli by ho, ako pred voľbami sľubujú, zveľaďovať. Ako? Zvoľme si župana, pre ktorého toto miesto nebude len politickou prestížou, ktorý nebude len akousi „predĺženou rukou“ pre výkon vlády.

Sľuby i volebné kampane naberajú na obrátkach. Určite ste si to všimli. Nedajme sa prosím zmiasť ľúbivými sloganmi a prisľúbeniami. Tie nikam nevedú. Svojou účasťou pri urnách máte možnosť vybrať si ľudí, ktorí vedia aj konať, nie len sľubovať. Voľby do VÚC nie sú len právom, ale zároveň veľkou šancou meniť politiku riadenia nášho kraja. V regionálnej politike majú vami zvolení zástupcovia kompetencie, vďaka ktorým môžu zjednodušiť prácu a život v kraji. Je len na nás, voličoch, komu dáme svoj hlas.

Nezahoďme svoju šancu a právo rozhodnúť, kam sa bude náš kraj uberať po ďalšie roky. Pamätajte, aj Váš hlas môže rozhodnúť. Voliť sa preto oplatí ísť.

 

 

Teraz najčítanejšie

Beáta Badibangová

Poslankyňa obecného zastupiteľstva v Strečne, srdcom a dušou divadelná ochotníčka :-) V živote sa riadim heslom: "Nedá sa byť vždy hrdinom. No vždy môžeš ostať človekom."