Denník N

Prázdniny bez stresu (pre rodičov)

Možno ako rodič poznáte ten pocit mierneho zdesenia, keď sa blížia prázdniny. Opäť bude treba riešiť, kam s deťmi. Pretože nech rátate akokoľvek, deti maju dvakrát toľko viac voľna (prázdnin) než vy dovolenky.

Ak sa do statostlivosti o deti zapoja starí rodičia alebo iná dobrá duša, tak si môžete vydýchnuť. Ale ak je rodič odkázaný len na tábory (ktorých je chvalabohu kopec a je si z čoho vybrať), môže napríklad po letných prázdninách skončiť v bankrote.

Počas leta som sa po dlhšom čase stretla s mojou známou, ktorá pracuje pre Európsku komisiu. Len tak medzi rečou mi oznámila, že je práve na rodičovskej dovolenke. Prekvapila ma, lebo ona už má školopovinné deti. A tak mi vysvetlila, ako to u nich funguje: Ak sa rodič rozhodne ísť do práce skôr než má dieťa 3 roky a teda si nevyčerpá všetku rodičovskú dovolenku, môže si ju postupne čerpať (spolu však najviac 6 mesiacov) do veku 12 rokov dieťaťa. Ona išla robiť, keď mal jej malý dva roky a odvtedy si každé leto čerpá jeden mesiac tejto rodičovskej dovolenky počas letných prázdnin, aby sa nemusela stresovať, čo s deťmi, a aby mala príležitosť stráviť s nimi viac času. Keďže v nariadení existuje spomínaný limit 6 mesiacov, asi jej to nevystačí až do tých 12 rokoch dieťaťa, ale aj tak je to úplne skvelá pomoc.

Prečo o tom píšem? Jednoducho preto, lebo si myslím, že takéto niečo by mohlo fungovať aj u nás. Rodič by sa mohol slobodne rozhodnúť, či zostane s dieťatkom doma do troch rokov, alebo nastúpi skôr do práce a svoj zvyšok rodičovskej dovolenky, a teda rodičovského príspevku, si vyčerpá postupne neskôr. Keď sme pri peniazoch ešte jedna dôležitá vec: počas poberania toto zvyšného rodičáku dotyčnej osobe (mame alebo otcovi) nepôjde plat, ale len spomínaný rodičovský príspevok. Takže dobrá správa pre zamestnávateľov je, že tento návrh im nezvyšuje náklady na zamestnanca. A tiež dobrá správa pre ministerstvo financií: nedôjde k ohrozeniu štátneho rozpočtu, pretože či si rodič vyčerpá príspevok do 3 rokov dieťaťa alebo postupne je jedno.

Už len dosiahnuť, aby to na ministerstve rodiny pochopili, prijali a poslanci odhlasovali. Šancu budú mať už čoskoro, tento návrh totiž v najbližších týždňoch pošleme do parlamentu.

Teraz najčítanejšie