Denník N

Spätný pohľad na zápasy so Slovinskom a Anglickom pred zápasom Škótsko – Slovensko

Pri vyrovnaných súperoch o výsledku môžu rozhodnúť aj zdanlivé maličkosti.

V príprave na dôležité zápasy sa určite robia analýzy súpera. Takým zápasom je aj očakávané stretnutie slovenskej futbalovej reprezentácie so Škótskom. Ako sa môžu poznatky o súperoch a predpoklady o našich hráčoch prejaviť v danom zápase? Čiastočnú odpoveď môžeme hľadať v predchádzajúcich zápasoch. Určite sa pripravovali úlohy pre hráčov, dali sa taktické pokyny a pripravila sa stratégia hry. V zápasoch našej reprezentácie so Slovinskom a Anglickom možno oceniť fázy hry našich reprezentantov. Vyzdvihnúť možno viaceré vydarené akcie. Boli však aj  momenty,  ktoré sa mohli pripraviť a realizovať tak, aby sa ich efektivita zvýšila. Na dvoch prípadoch je možné poukázať ako relatívne malé zmeny v činnosti mohli zvýšiť pravdepodobnosť úspešnej realizácie, ovplyvniť ďalší priebeh hry, prípadne zmeniť výsledok činnosti.

V zápase so Slovinskom bol pozitívny náš sebavedomý prístup, dobrá defenzívna činnosť, kombinačná hra. Prakticky celý zápas sme mali navrch a súpera sme k vážnejším akciám nepustili. Ale až gólom v závere (81.min.) dotiahli hráči stretnutie do víťazného konca. V priebehu hry boli niektoré situácie, ktoré mohli skončiť v sieti súpera. Jedna z nich je príkladom toho, že sa nevyužili možnosti pripraviť situáciu kvalitnejšie.

Pri priamom voľnom kope, ktorý realizoval Hamšík slovinský brankár loptu s námahou vyrazil. V prípravnej fáze voľného kopu Weiss na loptu nabiehal z ľava, obehol ju a kop prenechal Hamšíkovi, ktorý popri múre poslal loptu na bránu Oblaka. Po ľavej strane múru (s pohľadu strelca) bol jeden slovinský hráč. Ak by Weiss nabiehal na loptu sprava pokračoval na ľavú stranu múru s náznakom možnosti vynútiť si prihrávku od Hamšíka museli by hráči Slovinska (aj brankár Oblak) reagovať a strela do opačnej strany brány by mala vyššiu šancu na úspech. Ak je nácvik realizácie štandardných útočných situácií zahrnutý do prípravy na zápas zvyšuje to pravdepodobnosť ich úspešnosti. V celkovom hodnotení bol zápas so Slovinskom z našej strany herne najlepší.

Na začiatku zápasu s Anglickom bol výkon našich reprezentantov kvalitný, sebavedomý a čo je najdôležitejšie aj korunovaný gólom. Vykúpením pre Anglickú reprezentáciu bol vyrovnávajúci gól 7 minút pred koncom prvého polčasu. Pri rohovom kope sa pri nízkej centrovanej lopte nabehnutím k prvej žrdi našej bránky presadil Dier. Pri jeho bránení sa Nemec nedokázal dostať pred Diera a zabrániť mu skórovať. Vyčítať Nemcovi, že pri tejto situácii zaspal nie je celkom vhodné. Zakončujúci hráč má pri nábehu k prvej žrdi výhodu; je o krok vpredu a brániaci hráč sa nemôže dostať pred neho. Podľa môjho názoru boli v danej situácii naši brániaci hráči nesprávne rozostavení. Opäť platí, štandardné situácie majú byť súčasťou taktickej prípravy. Základné rozostavenie brániacich hráčov vyplýva z počtu hráčov súpera aktívne zapojených do ohrozenia brány. Do počtu hráčov súpera, ktorí nie sú priamo zapojení do ohrozenia brány môžeme započítať spravidla troch: hráč zahrávajúci rohový kop a minimálne dvaja hráči zabezpečujúci zachytenie odvrátenej lopty. Z toho vyplýva, že traja brániaci hráči majú mať iné úlohy ako osobne obsadzovať zakončujúcich hráčov súpera. Pri spomínanom rohovom kope bol Lobotka pri prednej žrdi v bráne. Tento spôsob bránenia už viaceré mužstvá nepoužívajú a hráč, ktorý neobsadzuje súpera zaujíma práve pozíciu smerom k rohu, pred všetkými hráčmi. Jeho úlohou je odvrátiť centrované lopty k prvej žrdi. Druhý „voľný hráč“ má úlohu odvrátiť obranou odrazené lopty ďalej do poľa. Tretí „voľný hráč“ má zachytávať lopty, ktoré sú zahrané príliš ďaleko za hráčov čakajúcich pred bránou a má tak možnosť založiť protiútok.  Protiútoky v druhom polčase už nemali kvalitu porovnateľnú so začiatkom zápasu. Druhý polčas už  anglická reprezentácia ovládla hru, ale môžeme len ľutovať, že Nemcova strela po vynikajúcom centri Hamšíka nebola gólová.

V celkovom vyhodnotení bola prevaha Anglicka veľká (Držanie lopty: 52 % : 48 %. Strely na bránu: 10:2. Strely mimo: 7:2. Rohy: 9:1. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 15:9). V pri porovnaní so zápasom Anglicko – Slovensko na MS2016 je badateľný pokrok kvality hry. Napriek tomu je dosť tém a problémov, ktoré by bolo vhodné diskutovať, napríklad:

  • Praváci a ľaváci na ľavej strane mužstva – z toho vyplývajúca nerovnováha akcií pravej a ľavej stany v útočných činnostiach (výhody, problémy a riešenia)
  • Naháňanie lopty útočníkmi pri kombináciách obrany súpera. (Účelnosť činnosti)
  • Činnosť hráčov, bránenie pri nátlakovej hre súpera pred záverom polčasu a celého zápasu – udržanie priaznivého stavu.

 

Záujem o diskusiu trénerský kolektív nemá, čo sa dá pochopiť. Majú svoj kolektív a nepredpokladajú, že by príspevok iných „diskutérov“ mohol byť prospešný. Diskusia s trénerom Kozákom je náročná, čo je známe z pozápasových rozhovorov. Aj pri „nevinnej“ otázke môže byť reakcia neočakávane ostrá. Je to v jeho povahe a práve tá je na druhej strane pozitívna pri riadení kolektívu. Dúfajme, že po skončení dvoch zápasov nebude problém položiť otázky.

V rozhodujúcom zápase v Škótsku budú okrem kvalitného výkonu opäť rozhodovať aj zdanlivé maličkosti. Verím, že tréner Ján Kozák dobre pripraví mužstvo. Hráči sú schopní improvizácie a určite chcú podať kvalitné výkony. Okrem dobrého výsledku by som rád videl aj taktické schémy, v ktorých hráči využijú nacvičené signály a prispôsobia ich okolnostiam hry.

Teraz najčítanejšie

Pavol Daučík

Moje články sú o futbale. Nie som fanúšik. Som chemik a (ex)futbalový tréner II. triedy s neplatnou licenciou. Píšem keď musím a mám čas.