Denník N

Ako cestovať s mobilom v ruke?!

Necestujte zbytočne s ťažkou batožinou od notbooku. V článku Vám poradím ako cestujeme a riešime problémy, len s mobilom a so šikovnými aplikáciami v mobile.

Určite viacerý cestujete s notbookmi , vláčite ich zo sebou počas cesty, a popritom, že má svoju váhu ešte si musíte dávať aj pozor aby sa im nič nestalo. V článku Vám poradím ako si môžete vybaviť celú dovolenku cez vydarené aplikácie, alebo ako nám zachránili niekoľkokrát našu cestu. A mali sme len mobil vo vrecku.

Tieto aplikácie si môžete stiahnuť do hociktorého smartfónu, takže nebudem reklamovať žiadnu značku či model. No musím pripomenúť, že ja mám s priateľkou telefón značky Xiaomi, ktorý je pre cestovateľov ako stvorený. Dvojitá sim karta, vždy môžete použiť sim kartu danej krajiny kde akurát ste. Neskutočná výdrž batérie, a o cenovej dostupnosti už ani nehovorím, ale ďalej už len o aplikáciách…

 

Ja mám osobne v mobile vytvorenú zložku, menom „Cestovanie“, kde mám nasledovné šikovné aplikácie :

Určite ak cestujete poznáte tieto spoločnosti už podľa názvov, ale musím pochváliť ich aplikácie, ktoré sú vo viacerých prípadoch omnoho priehľadnejšie ako ich samotné webové stránky.

Takže, ja na vyhľadávanie leteniek používam prvú aplikáciu, menom Skyscanner. Je efektívna a tiež priehľadnejšia ako webová stránka, aspoň podľa mojich skúseností.

Ďalšie dve aplikácie sú aplikácie nízkonákladových leteckých spoločností Ryanair a EasyJet. Určite sa Vám stalo, že ste si zabudli vytlačiť svoju letenku, alebo ste ju zabudli doma. Alebo ak ste leteli na dlhšiu cestu ako štyri dni bez rezervácie miesta v lietadle, check-in môžete urobiť len štyri dni pred odletom. Koľký z Vás platilo v hoteli alebo niekde inde za vytlačenie letenky?

Využite možnosť aplikácií, a už si nemusíte vytláčať svoju letenku. Telefón v dnešnej dobe máte stále po ruke, tým pádom budete mať aj letenky. No musím upozorniť, že závisí od letiska. Ale ak musíte vytlačiť letenku, letecká spoločnosť Vás na to upozorní vopred. Nás upozornilo zatiaľ len na letisko v Maroku (Marrakesh). Mám tu len tieto dva ako príklad, ale verím tomu, že všetky letecké spoločnosti majú podobné aplikácie.

Ďalšia aplikácia menom „PassAndroid“ , je tiež na otváranie leteniek. Niektoré spoločnosti ako napríklad cestovná kancelária ThomasCook, (iným menom Neckermann) posielajú letenku vo formáte „.pkpass“ ktorú Vám táto šikovná aplikácia otvorí.

Ďalšia aplikácia nemusí byť práve táto, poslúži hociktorá na prezretie aktuálnych kurzov. Ak cestujete do krajiny, kde nie je euro, rýchlo ju otvoríte a hneď máte na oku čo koľko vlastne stojí.

Ďalšia „Countries Been“ aplikácia nie je taká dôležitá, ale pekne si môžete viesť krajiny ktoré ste už navštívili alebo kde ste už žili, a keď ju otvoríte hneď Vám prídu spomienky na rozum.

V ďalších troch aplikáciách ako sú „Booking“, „Airbnb“ alebo „Couchsurfing“ si môžete rezervovať ubytovanie. A musím pochváliť všetky tri aplikácie, že sú omnoho priehľadnejšie ako ich webové stránky. Ľahšie a rýchlejšie si nájdete ubytovanie, a to iba s použitím mobilu.

Ďalšia aplikácia „BlaBlaCar“ nám pomohla napríklad vo Švajčiarsku, kde cena vlakov a autobusov je nesmierne vysoká. Touto aplikáciou si nájdete skoro vždy niekoho kto má cestu na aute s bodu A do bodu B, a vy sa len pridáte omnoho lacnejšie ako s hromadnou dopravou.

Ďalšia aplikácia „Rentalcars“ slúži na prenajatie si auta. Ak by ste spoločnosť nepoznali, táto aplikácia Vám vyhľadá všetky spoločnosti ktoré ponúkajú prenájom áut, a stále si nájdete ten najlacnejší spôsob rýchlo a bezpečne.

Okrem týchto aplikácií čo tu mám uložené sú ďalšie dva, ktoré určite každý z Vás pozná. Sú to aplikácie Google prekladač a Google mapy. Možno si hovoríte, že som nič nové nenapísal, no asi viacerý z Vás nevedia ako parádne fungujú aj bez pripojenia internetu. Stačí si stiahnuť ešte doma jazyk ktorý potrebujete, alebo danú oblasť do mapy kam cestujete, a potom Vám stačí už len GPS signál. Dokonca si môžete naplánovať celú trasu, ktorú si uložíte vopred. Takto sme cestovali po Islande, a fungovala bez problémov. Samozrejme bez internetu Vám aplikácia neukáže zápchy a podobne, ale v krajine ako Island sme sa takýmto problémom nestretli.

 

Ak sa Vám páčil náš článok, sledujte naše potulky na sociálnych sieťach, a pre ďalšie rady a tipy nezabudnite likenuť našu facebook stránku :

Facebook : https://www.facebook.com/worksavetravelrepeat2011/?ref=aymt_homepage_panel

Instagram : https://www.instagram.com/work_save_travel_repeat/

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UC-I5sKFiPyCvUMMNgDcGI1A

 

Teraz najčítanejšie

Ladislav Póczos

Ahoj, som závislý na cestovaní. Cestujeme spolu s priateľkou už od roku 2011, a vtom našli sme svoj spoločný koníček... Začali sme si robiť video záznamy o našich cestovaní, ktoré sú niekedy strašne lacné oproti cestovkám, tak som sa rozhodol písať aj blog. Možno pomôžem niekomu pre krásny a lacný výlet. :)