Denník N

Z denníka

Čo s toxickým obsahom na internete v krajine nástenkoveho tendra?

V diskusiách o Facebooku dnes dominujú problémy spojené s fake news a šírením dezinformáciií. Existuje zhoda elít, že nástrojom ako tieto problémy vyriešiť je okrem regulácie internetu aj rozvoj kritického myslenia – zlepšenie informovanosti, lepšie analytické zručnosti.

Ibaže, internet je založený na  pretlaku informácií, ktorý človeka zneschopňuje medzi nimi zmysluplne vyberať. Internet je ako megasmetisko informácií, čo sa podobá obrazu platónskej jaskyne s ľuďmi, ktorí nedokážu rozlíšiť medzi obrazom a skutočnosťou. Aj riešenie je to isté. Viac dialektiky!

A možno je to s kritickým myslením a reguláciou internetu dnes podobné, ako keď ekológovia (v Nemecku) presvedčili ľudí (už v 60ych rokoch), že pre záchranu planéty bude lepšie, ak začnú so separovaním odpadu.

Ako to dopadlo s ekológiou, vidíme. Zúfalú situáciu nemení ani fakt, že Nemci sa do toho pustili poriadne. Dokonca zrušili atómové elektrárne. Dosť sa tam tiež rozvinul trend eko-bio-raw. Ľudia chodia viac na bicykli do práce. Iná vec je, keď nemeckí inžinieri nevedeli vyriešiť emisie v naftových autách, tak si pomohli softvérom.
Zato my máme emisie spojené s inžinierom Slotom a nástenkovým tendrom a to je o to horšie, o čo neskôr – oproti Nemcom – sme ekológiu začali vôbec riešiť. Triedenie odpadu je u nás dodnes výzvou v štádiu rozpracovanosti.

 

 

Teraz najčítanejšie