Denník N

Zaujímavosti o ľudskom tele I.

Každý mesiac by som chcel v rámci blogu pridávať taktiež na pobavenie 10 zaujímavosti o ľudskom tele. V najbližších dňoch vyjde aj článok o alergiách vyskytujúcich sa na jeseň a mnoho ďalších ešte pripravujeme.

  • Každú sekundu v našom tele vznikne a zanikne viac ako 2 milióny buniek.
  • Malária je ochorenie, ktorému sa pripisuje najviac usmrtených. Predpokladá sa, že až polovica obyvateľov Zeme od doby kamennej umrela práve na maláriu.
  • Funkcia pečene je odbúravanie jedov, liekov, alkoholu, ale taktiež hormónov. Aj u mužov sa v malom množstve produkujú estrogény, teda pohlavné hormóny ženy. V zdravej pečeni sa však dokážu dostatočne rýchlo odbúravať, tak aby sa ich účinok neprejavil. Problém je u chronických alkoholikoch, ktorí majú poškodenú pečeň, tá následne neplní svoju funkciu a to spôsobí prejavovanie sa nahromadeného estrogénu vo forme zväčšeného poprsia, špecifického ukladania tuku v panve, alebo atrofia semenníkov.
  • Pomocou chuťových pohárikov vnímame 5 základných chutí. Slaná, sladká, kyslá, horká a umami (chuť glutamátu, vďaka tomu vieme rozlíšiť mäsitú chuť, čo je dôvod prečo stačí kocka bujónu a máme pocit, že jeme hovädzí vývar). Zaujímavosťou je, že chuť štipľavého jedla vnímame cez nociceptory, čo sú receptory bolesti. Preto by sme mohli povedať, že ľudia ktorí majú príliš radi chilli sú tak trochu „masochisti“:-D.
  • V črevách sa u ľudí nachádza viac neurónov (nervových buniek) ako v mozgu a mieche dokopy. Je to najmä kvôli dĺžke čriev (až 6-7m) ktoré aby sa mohli hýbať musia byť bohato nervovo zásobené.
  • Funkcia hrubého čreva je vstrebávanie vody, minerálov a vitamínov. Okrem toho sa tu však prostredníctvom baktérii produkuje aj vitamín K, potrebný na zrážanie krvi. V prípade ťažkých infekcií, však môžu tieto baktérie zahynúť a produkcia je narušená. V takom prípade sa buď podávajú probiotiká, alebo môžeme pri ťažkých stavoch pristúpiť k terapii formou transplantácie stolice a zavedením cudzej stolice sa tieto baktérie samé namnožia.
  • Tenké črevo je najdlhší orgán tráviacej sústavy, dosahuje dĺžku 3-5m, nakoľko je to ale svalovina tak má počas života svalové napätie, ktoré ho udržiava mierne stiahnuté. To je dôvod prečo sa po smrti môže natiahnuť až na 6 metrov.
  • Dĺžka ciev človeka môže dosahovať 100 000km, pre porovnanie obvod rovníka je asi 40 000km a preto môžeme povedať, že s cievami jedného človeka by sme mohli Zem omotať 2,5 krát.
  • Zistilo sa, že DNA ľudí je až z 8 percent tvorená vírusmi. Sú to nebunkové organizmy, ktoré nemôžu fungovať samostatne a preto potrebujú vždy napadnúť nejakú bunku a používať jej výbavu na svoje prežívanie. Jedna z metód je, že sa začlenia do DNA napadnutého organizmu a následne sa replikujú spolu s napadnutými bunkami (napr. HIV). V tele po mnohých generáciach z vírusov ostali len neškodné fragmenty, ktoré ale už nespôsobujú ochorenia.
  • Človek má tri páry veľkých slinných žliaz, ktorých funkciou je tvorba slín na ľahšie trávenie potravy, ochrana ústnej dutiny pred votrelcami z vonkajšieho prostredia a stravy a taktiež ochrana pred zubným kazom. Zistilo sa však, že zloženie slín sa pri zmene potravy taktiež mení. Čím máme potravu bohatšiu na živiny, tým hustejšie sliny produkujeme, naopak ak by sme mali v ústach napríklad piesok naše sliny by obsahovali viac vody aby ho zriedili.

Teraz najčítanejšie

Dalibor Gallik

Som študentom tretieho ročníka na LFUK. Všimol som si, že mnoho ľudí má napriek vyšetreniu u lekára naďalej otázky a chceli by vedieť aj najnovšie možnosti liečby, alebo poznať posledné zistené výskumy. Každý mesiac budem prinášať články na aktuálne témy v spoločnosti: ako sú sezónne alergie, chrípka a aktuálne ochorenia. Zaujímavosti o ľudskom tele a medicíne. Rozhovory s odborníkmi z klinickej aj akademickej oblasti. Vyvracanie nebezpečných hoaxov. Zároveň mi môžete napísať ohľadne vášho problému a ja so staršími spolužiakmi ho budeme konzultovať s vyučujúcim daného oboru.