BLOG
Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý
6 427

Čísla ukazujú, že poslanci neriešia obsah, hlasujú o zákonoch podľa straníckej príslušnosti. Až na jednu výnimku

Pomaly sme si zvykli, že v parlamente to tak chodí. Koaličné strany schvaľujú vlastné zákony a opozičným stranám neprejde legislatívnym procesom ani jeden návrh. V lepšom prípade občas koalícia niektoré opozičné návrhy okopíruje a vydáva za vlastné. Je to krátkozraká taktika, na ktorú doplatia všetky demokratické strany.

My poslanci SPOLU-občianska demokracia Beblavý, Dubačová, Macháčková, Mihál, Petrík, Zimenová a  Žarnay sme presvedčení, že politické strany by mali byť schopné konštruktívnej spolupráce pri prijímaní zákonov. V parlamente preto podporujeme všetky prospešné návrhy demokratických politických strán. Pri hlasovaní sa rozhodujeme podľa obsahu, nie podľa osobného ega a straníckych tričiek. Bohužiaľ sme v tom sami.

Čísla hovoria jasne

Spravili sme si internú štatistiku o vzájomnej podpore zákonov medzi piatimi hlavnými politickými stranami od začiatku tohto volebného obdobia. Jasne to ukazuje, že sa pri hlasovaní jediní neriadime podľa príslušnosti navrhovateľov k politickej strane, ale podporujeme návrhy všetkých piatich hlavných demokratických strán, ak sú kvalitné a konštruktívne. Naopak, zo 48 návrhov zákonov, ktoré sme predložili do parlamentu my, nebol súčasnými koaličnými stranami podporený ani jeden zákon. Naše zákony získali nízku podporu aj od opozičných strán SaS a OĽaNO.

Pred každou schôdzou parlamentu si rozdelíme zákony medzi seba podľa odborného zamerania jednotlivých poslancov a našich asistentov a hodiny sa radíme o obsahu návrhov, než sa rozhodneme, ako zahlasovať.

Parlament nesmie byť zbytočným diskusným klubom

Samozrejme, opoziční poslanci nikdy nebudú mať rovnaký prístup k presadeniu vlastnej legislatívy, no plošné odmietanie rozumných návrhov, ktoré sú v súlade s programovým vyhlásením vlády, je v dlhodobom horizonte nevýhodné. Stratégia striktného hlasovania podľa straníckeho trička je pre demokratické strany z dlhodobého podhľadu prehrou, a to kvôli znižujúcej sa dôvere v politický systém. Ak nemajú šancu prejsť ani malé zmeny v prospech občanov, ktoré si ani nevyžadujú zvýšené rozpočtové výdavky, parlament sa občanom javí čoraz viac len ako prevodová páka vlády so zbytočným diskusným klubom.

Nechať vyniknúť aj iných je rozumné

Chceme byť politickou silou, ktorá bude v parlamente presadzovať častejšiu spoluprácu demokratických politických strán. Necháme vyniknúť aj šikovných poslancov z iných parlamentných radov. To sa na prvý pohľad môže javiť ako politicky naivné, no v dlhodobom horizonte ide nielen o eticky správne, ale aj o pragmatické rozhodnutie, ktoré pomôže navrátiť ľuďom dôveru v politiku a pomôže slušným parlamentným stranám aj Slovensku. Sedíme tam na to, aby sme prijímali skutočné riešenia pre problémy skutočných ľudí, nie aby sme hrali hry medzi sebou.

 

Prácu našej vznikajúcej politickej strany môžete sledovať tu: https://www.facebook.com/stranaspolu/

Ja o svojej práci informujem na: https://www.facebook.com/beblavy/

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Som spoluzakladateľom SPOLU - občianska demokracia, jedným z najaktívnejších poslancov NR SR, ekonóm a býval som učiteľom verejnej politiky na FSEV. Snažím sa v parlamente presadzovať riešenia skutočných problémov, ako je zníženie daňovo-odvodového zaťaženia práce, zvyšovanie súťaže napríklad pri hypotékach a opatrenia pre fungujúce zdravotníctvo a školstvo. To sa mi zatiaľ celkom darí, aj keď to robím z opozície. Kandidoval som za stranu Sieť, ale po voľbách, keď sa časť vedenia rozhodla vstúpiť do vlády so Smerom, som sa rozhodol dodržať slovo, ktoré som dal voličom. Sieť som aj s kolegyňami Macháčkovou, Petrík a Zimenovou opustil. Zostali sme mimo vlády a mimo parlamentných klubov, čím som prišiel aj o možnosť, po ktorej som dlho túžil - byť ministrom a konečne niečo zmeniť k lepšiemu. Išlo však o správne rozhodnutie. Náš postoj bol sympatický ďalším poslancom, ktorí sa k nám v parlamente pridali: Viere Dubačovej, bielej vrane Otovi Žarnayovi a najlepšiemu odborníkovi na dane a odvody na Slovensku - Jozefovi Mihálovi. SPOLU s týmito poctivými ľuďmi z parlamentu, ale aj mnohými mimo neho (Pavel Nechala, Vladimír Bilčík, Martin Vavrinčík, Ľudmila Chodelková, Dalibor Roháč), začíname od začiatku s novovznikajúcou politickou silou SPOLU - občianska demokracia. Naším cieľom je SPOLUpracovať s ostatnými na tom, aby sme vymenili vládu Roberta Fica za takú vládu, ktorá posunie Slovensko vpred.

Blogy

|