Denník N

Mexiko v low season, Áno či Nie?

Mexiko sme navštívili počas sezóny hurikánov v strede septembra. Ako to dopadlo? V článku sa dozvieš :)

Jednoznačne áno! Mexiko sme navštívili v strede septembra, hneď po hurikáne Irma a po zemetrasení. Mali sme obavy, ale keďže nám lety nezrušili nemali sme na výber, išli sme.

Navštívili sme východné pobrežie, Playa del Carmen. Leteli sme s Manchestru do mesta Cancun. Priamy let trvá cca 9,5 hodín.

Už niekoľko dní pred odletom sme pozorovali predpoveď počasia, ktoré hlásilo búrky s hromobitím a dažde na celý týždeň čo sme strávili v Mexiku.

No všetko sa v dobrom zmenilo! Možno sme mali šťastie, no Mexiko v septembri môžem len odporúčať. Prečo?

Napriek zlým predpovediam počasia sme mali celý týždeň len pár oblakov, celý týždeň svietilo slniečko, a bolo vyše 30 stupňov. Pršať len dva-krát pršalo aj to len v noci.

Niektoré pláže boli špinavšie od rias, keďže hurikán pekne pomiešal more,  ale pri každom hoteli mali človeka , čo od rána čistil pláže. Na niektorých miestach bola voda prekrásna priesvitná. A koľko bolo turistov? Pozrite sa sami…

Pri niektorých hoteloch sa mi zdalo, že hotel je úplne zatvorený. Tak som sa išiel poinformovať miestnych čo sa deje, kde sú ľudia. Miestny mi povedali, že nie, sú otvorený, ale je tak nízka sezóna, že mali šiestich ľudí v celom hoteli. Na pláži sa vám bude zdať, že okrem vás nikto nie je na dovolenke, prekrásny pocit. Kam len dovidíte, viete porátať ľudí na jednej ruke.

Ľudia sú milý a zhovorčivý, každý hovorí plynule anglicky. Aj keď sa k nám prihovorili hneď po španielsky, vraj sme vyzerali na španiela.

Musím síce pripomenúť, že ich milosť závisí na vašom prepitnom. Aj Mexiko je krajinou, kde sa prepitné necháva skoro všade, či už čašníkom, upratovačke alebo mužovi na letiskovej toalete, ktorý mi podal papier aby som si utrel mokré ruky. No je to na vás. Ale je to pochopiteľné, keďže minimálna mzda v Mexiku je 2000 pesos, čo je prepočte kúsok menej ako 100€.

Platí sa tu mexickým pesom ale aj americkým dolárom. Ceny sú všade vypísané aj v jednej aj v druhej mene. Najlepšie je zobrať si s domu zo sebou americké doláre, keďže kurz na letisku a v hoteli strašne zlý. Ale ak beriete eurá, odporúčam si vymeniť niekoľko na letisku (kurz je lepší ako v hoteli) a potom si vymeniť peniaze v meste. No ja by som odporučil meniť peniaze na pesos, pri zjednávaní určite dostanete lepšiu cenu, než by ste platili dolármi. A keď chcete nechávať prepitné, väčšinou sa necháva 1 dolár alebo 20 pesos, čo je ich najmenšia bankovka, ale má hodnotu kúsok menej ako 1 dolár takže niečo ušetríte.

Platobné karty by som neodporúčal používať. Bankomat vám môže strhnúť aj 30 dolárov, iba za prezretie stavu účtu. Takisto platiť môžete skoro všade platobnými kartami, ale je vysoké riziko, že vám ho skopírujú.

Ak by ste chceli kupovať tequilu, majú limit 1 liter na osobu. No ja by som odporučil , okoštovať všetky v meste, majú ich neskutočne veľa druhov, a všade ponúkajú ochutnávky. A ktorá sa vám zapáči, kúpiť si v duty free na letisku po check-ine. Ceny sú výhodnejšie, a tu už ten limit neplatí, a môžete bezpečne zaplatiť aj platobnou kartou.

Ak by ste navštívili Mexiko v strede septembra, Mexičania 15. septembra oslavujú deň nezávislosti, čo považujú po Vianociach za druhý najväčší sviatok. Všade sa konajú oslavy, ohňostroje, nádhera.

Pre turistov tu ponúkajú neskutočné množstvo fakultatívnych výletov. My sme využili iba jeden, keďže sme mali málo času, a chceli sme si oddýchnuť na pláži, ak by sme boli dlhšie určite si vyberieme ešte niečo. My sme navštívili zrúcaninu mayského mesta Chchén Itzá kde sa nachádza pyramída El Castillo, ktorý je jeden zo siedmych nových divov sveta. Cestovné kancelárie majú na takéto výlety fixné ceny, nedá sa zjednávať. Ceny sa pohybujú medzi 80 až 150 dolárov na osobu, nie je to najlacnejšie, no určite sa oplatí. My sme zaplatili konkrétne 89 dolárov na osobu. Bol to celodenný zájazd, s ďalšími troma zastávkami. Od pobrežia Playa del Carmen cesta trvá cca 3 až 3,5 hodiny. Neskôr sme sa síce dozvedeli na pláži od jedného miestneho, ktorý by nás zobral aj za 50 dolárov, ale cena bola nízka asi tiež kvôli low season, takže tiež by som odporučil nezjednať výlet hneď prvý deň, nechajte si deň-dva, a obzrieť si agentúry ktorá má najvýhodnejšie ceny.

Na ďalších fotkách je spomínaná pyramída, a tiež môžete vidieť ako málo turistov sa pohybuje všade.

Z celej našej cesty som Vám zostrihal krátke video, ktoré si môžete pozrieť tu :

Ak sa Vám páčil náš článok, sledujte naše potulky na sociálnych sieťach, a pre ďalšie rady a tipy nezabudnite likenuť našu facebook stránku :

Facebook : https://www.facebook.com/worksavetravelrepeat2011/?ref=aymt_homepage_panel

Instagram : https://www.instagram.com/work_save_travel_repeat/

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UC-I5sKFiPyCvUMMNgDcGI1A

Teraz najčítanejšie

Ladislav Póczos

Ahoj, som závislý na cestovaní. Cestujeme spolu s priateľkou už od roku 2011, a vtom našli sme svoj spoločný koníček... Začali sme si robiť video záznamy o našich cestovaní, ktoré sú niekedy strašne lacné oproti cestovkám, tak som sa rozhodol písať aj blog. Možno pomôžem niekomu pre krásny a lacný výlet. :)