Denník N

5 ciest Slovákov po Južnej Amerike

Luis Borges by bol na našich Slovákov a Castora určite hrdý, pretože už teraz zrealizovali nie jedno „keby“: „Keby som mohol môj život začať odznovu, pokúsil by som sa urobiť viac chýb. Bol by som nerozumný, bol by som uvoľnený a bral len málo vecí vážne. Rozhodne by som bol bláznivejší a menej korektný. Uchytil by som viacej príležitosti za pačesy a častejšie by som šiel na cesty. Vystúpil by som na viacej hôr, preplával viac riek a nechal by som pôsobiť na seba viac východov slnka. Mal by som viacej ozajstných problémov než fiktívnych núdzí.“

Milada Konečná – Sama naprieč Južnou Amerikou

1 žena, 8 mesiacov, 7 krajín, ~14 000 km autobusom, 27 úplne neznámi hosťujúci couchsurferi a stovky úžasných a večne vysmiatych miestnych ľudí.

Mili Vám prezradí svoje dobrodružstvá z ekvádorskej Amazónii, z okúzľujúceho Karibiku, o sandboardingu na peruánskom piesku, ale aj nehody, ktoré ju postrehli takmer v každej krajine.

Mili môžete stretnúť na festivaloch v Žiline (18.10.), v Martine (19.10.), v Banskej Bystrici (22.10.) i v Košiciach (23.10.).

Katarína Martinčeková – To najlepšie z roka v Južnej Amerike

Roztancovaná Brazília, čarovná Kolumbia, dych vyrážajúca Argentína ulala!

A nezabudnime nato, že Peru vôbec nie je len o Machu Picchu. Aspoň to tak tvrdí Katka a preto nás rýchlo a lahodne unesie do rozprávkového Valparaisa v Čile a magického Cabo Polonia v Uruguaji.

Katka odprezenuje svoje zážitky v Žiline 17.11.2017 a taký výhľad na Rio, aký mala ona, malo iba pár ľudí na svete (o tom mieste sa veľa nevie).

 

Peter Becko Ondrejovič – Hory a pralesy Južnej Ameriky

Becko Vám priblíži hory, lúky a domorodé kmene od chladného patagónskeho juhu až po tropický venezuelský sever. Pôjde o prírodné šperky kontinentu vrátane náročných expedícii.

Becka naživo môžete stretnúť 12.11. v Bratislave a 17.11. v Žiline

 

Tibor Somogyi – Severom Južnej Ameriky

Čo zostalo z nebeského stromu na guyanskej Savane, keď ho bohovia vyťahali? Ako vyzerá Amazónia z výšky? Tibor sa veľa pýtal a preto sa aj kde-tu zatúlal. Na dávno zabudnuté miesta i mestá plné života. A keď sa netúlal tak aspoň plavil alebo plával v najvyššom vodopáde sveta, na najväčšej rieke… Až sa ocitol v hlbokom pralese zeleného pekla.

Do Kolumbie a Venezuely s Tiborom sa pozrieme 10.11. v Bratislave, 25.11. v Banskej Bystrici

 

Michal Tlelka – Šialený mesiac v Južnej Amerike

Peru. Bolívia. Čile. Zjazdené cesty smrti na bycikli. Sandboarding na púšti Atacama. A naspäť hore, na samotný vrchol Rainbow Mountainu. A to je len ochutnávka, Južná Amerika je ďaleko čarovnejšia!

Bláznivého Miša stretnete v pondelok 13.11. v Bratislave

 

Bonus: Kolumbíjčan o Kolumbii po slovensky

Cástor Enrique Sánchez Rodríguez – Čo ti v Kolumbii hrozí a neminie ťa

Promo heslo Kolumbie je: „Jediné riziko je, že nebudeš chcieť odísť″.

Hm… Mnohí by si ani nemysleli, že akurát Kolumbia je poslednou neobjavenou krajinou v Latinskej Amerike. Majú pred očami situáciu z 80. a 90. rokov, plnú drog, revolúcie a násilia. Situácia bola naozaj kritická, ale dnes je realita úplne iná.

Aj Kolumbíjčan Cástor vám povie, prečo mu padlo tak ťažko nastúpiť do lietadla. A to 18.11. Žiline, 19.11. v Poprade a 25.11. v Banskej Bystrici

 

Kompletný program festivalu Cestou necestou v 11 mestách nájdete na http://www.cestounecestou.sk/podujatia/kalendar/

Text: Katarína Bočkayová

Fotografie: Milada Konečná; Katarína Martinčeková; Peter Becko Ondrejovič; Tibor Somogyi; Michal Tlelka; Cástor Enrique Sánchez Rodríguez

Teraz najčítanejšie

Cestou Necestou

Inšpirujeme ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Organizujeme viac ako 50 cestovateľských podujatí vo viac ako 15 mestách Slovenska. Prostredníctvom Expedičného fondu podporujeme cestovateľské expedície. Chceš sa inšpirovať, prezentovať alebo plánuješ dobrodružnú expedíciu? Viac na: www.cestounecestou.sk