Denník N

Ako sme 500 podnikateľom uľahčili život

V októbri si málokto spomenie na leto, o to menej na dátum 1.7. Od tohto dňa majú všetky firmy používať elektronickú schránku na Slovensko.sk. V Slovensko.Digital sme umožnili jednoduchý prístup k schránke cez službu GovBox. Tu je krátky update, ako to zatiaľ ide.

Elektronické schránky na Slovensko.sk nie je zrovna ľahké používať. V Slovensko.Digital máme za cieľ zlepšovať štátne služby a ukazovať ako sa dajú robiť jednoduchšie. Pre podnikateľov sme preto pripravili GovBox – alternatívny a jednoduchší prístup k štátnej pošte. So spustením služby v máji však bola spojená aj vlna kritiky, že si takpovediac ideme zarábať na jachtu na Bahamách.  Je preto dôležité, dať veci na pravú mieru. Koniec koncov, sami sme sľubovali, že budeme transparentní. Čo sme sa teda naučili za posledné mesiace?

Firmy sa len pomaly začínajú venovať štátnym schránkam

Prvým poznatkom je to, že konatelia o štátne schránky zatiaľ nemajú veľký záujem. Zo štatistík, ktoré začiatkom augusta poskytol úrad NASES Denníku N vyplýva, že za júl sa do schránky prihlásilo iba 50 % podnikateľov. Aktuálne čísla nie sú verejne dostupné, ale možno predpokladať, že za ďalšie mesiace nenastal prudký nárast.   

Na strane GovBoxu to znamenalo, že do konca augusta o službu prejavilo záujem niečo cez 1000 konateľov, do konca septembra sme GovBox aktivovali pre viac ako 500 z nich.

Zásielok chodí zatiaľ pomerne málo

Druhým poznatkom je to, že začiatok elektronickej komunikácie nebol vôbec spojený s veľkým množstvom správ, ktoré by štát firmám posielal. Naopak, v lete chodilo správ relatívne málo. Zmena nastala až v septembri. Na verejnosti viditeľné bolo najmä rozoslanie ročného zúčtovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne, s ktorým bol spojený aj mierny rozruch okolo spomaleného doručovania správ cez Slovensko.sk

Čo to znamenalo pre nás?

Minulý týždeň sme vystavili prvé faktúry za predošlý kvartál. Celkový výnos z používania služby v tomto období je približne 900 eur. Pripomínam, že za GovBox sa platí, len ak používateľom reálne šetríme čas tým, že im správy preposielame. Drvivá väčšina používateľov tak má GovBox zadarmo. K tomu treba pripočítať príjmy za aktivačné poplatky, ktoré boli dohromady 4.000,- EUR (niektorí používatelia dostali množstevnú úľavu z aktivačného poplatku, preto to nie je jednoduchých 500 x 9 EUR). Celkový výnos zo služby GovBox ku koncu septembra tak činí približne 5.000,- EUR. Keď sme si to tak prepočítali, vychádza to na menšiu ojazdenú plachetničku (ale pozor, bez vozíka) a sú to asi 3% rozpočtu nášho občianskeho združenia na rok 2017 :)

Prečo teda robíme služby ako GovBox?

GovBox má v prvom rade uľahčiť podnikateľom život. Aj preto sme tento nápad posunuli najprv štátu. Žiaľ, neujal sa a tak sme službu spravili sami. Dnes nás teší, že spätná väzba, ktorú od našich používateľov dostávame, je veľmi pozitívna. Bol to teda správny krok.

Až na druhom mieste bola motivácia pomôcť s udržateľným financovaním neziskovky Slovensko.Digital. Viac o tomto pláne sme písali v blogu pred letom. Cieľom je stav, keď minimálne tretina rozpočtu bude pokrytá službami nášho Ekosystému

Takže nie, GovBox naozaj nemá vytvárať zisky. Je to len jeden zo zdrojov, vďaka ktorým môžme dlhodobo zlepšovať štátne IT – nielen cez kritiku problémov a navrhovanie zmien, ale aj cez konkrétne vylepšenia a služby pre občanov. Radi sa odmeňujeme transparentnosťou, ktorú sme od začiatku sľubovali a prosíme Vás o podporu aj do ďalšej práce. Ďakujeme!

Ján Hargaš, Slovensko.Digital

Teraz najčítanejšie

Slovensko.Digital

Slovensko.Digital je iniciatíva IT špecialistov, ktorá vznikla v novembri 2015 a venuje sa informatizácii verejnej správy. Upozorňujeme na neefektívnosť štátnych IT projektov a zároveň prichádzame s návrhmi a pozitívnymi príkladmi toho, ako by štátne IT mohlo fungovať.