BLOG
Ladislav Lorinc
Ladislav Lorinc
11 459

Otázka stojí takto: Trnka alebo Raši?

15 kandidátov na župana. 1 už odstúpil. Iba 2 majú v skutočnosti reálnu šancu. Zvyšok kandidátov si to uvedomuje, ale sledujú svoje budúce ciele. Tie im neumožňujú vidieť si ďalej od nosa. Volič by právom mal očakávať a mohol požadovať zjednotenie relevantných síl.

Vychádzajme z 2 základných vecí:

  1. Voľby sú iracionálnym aktom. Volič sa nerozhoduje na základe objektívnych kritérií, ale na základe pocitov.  Nečakajte, že ostatní budú za Vás voliť rozumne. Ešte stále máme veľa ľudí, ktorí sa rozhodujú až vo volebnej miestnosti. O kvalitnom programe hovoríme stále pred voľbami, ale v realite si program politických strán neprečíta celý ani 5% ich vlastných voličov. Je to celé o sympatiách a dôvere. A o tom je aj marketing a vyretušované fotografie. Je jedno, čo si dáš na billboard, ak tam máš kvalitnú fotku a pôsobíš na mňa dôveryhodne, tak ťa idem voliť. „Veď on je taký pekný a ešte aj karafiát nám doniesol…“ hovoria si babky v domove dôchodcov a už majú v hlave zafixovanú pozitívnu asociáciu, ktorá sa im v hlave vybaví pri volebnom lístku. Je rozhodnuté, môžeš robiť, čo chceš. Emócia je tam.
  2. Voľby sú teória voľby. Čistá Matematika. Pravdepodobnosť a štatistika. Tí najlepší a úspešní pracujú s číslami, s voličským potenciálom, volebnými mapami a focusovými skupinami. Vyhrávajú, lebo majú najlepší potenciál získať voličské hlasy a aktívne a cielene pracujú na tom, aby ich získali. Pripravia si fokusové skupiny, komunikačné kanály a cielene nimi adresujú svoje posolstvá. Na druhej strane, politickí dinosaury, ktorí kandidujú vždy a všade pracujú len so svojou pýchou a nostalgiou. Kandidovať idú, lebo skúšajú, aby sa na nich nezabudlo, aby si pripravili pozíciu do budúcnosti. Väčšinou im stačí pečiatka od nejakej malej bezvýznamnej strany, ktorá síce nemá štruktúry, agendu a činnosť, ale rozdáva pečiatky kandidátom.

Kým celé Slovensko a média sledujú len Bratislavu a Banskú Bystricu na východe je nutné povedať si jednu vec otvorene, či sa niekto bude hnevať alebo nie.  Máme 15 kandidátov na župana. Šialenstvo. „Šaleny východ“ poviete si. SMER-SD už dávno zistil, že nemusí robiť antikampaň. Stačí „trieštiť hlasy“ opozície.

Rozhodovať sa však reálne bude, len medzi 2 kandidátmi: Trnka vs. Raši. Nie preto, že si to myslím ja (vzdelaním som politológ). Preto, že štatistika a voličský potenciál nepustí. Zároveň v spoločnosti nie je téma, ani poslednú dobu nemožno identifikovať nálady, ktoré by výrazne favorizovali niekoho iného.

Poznámka autora: Ideálny kandidát neexistuje. To by si musel ísť kandidovať TY! (Ty, ktorý to čítaš).

Rasťo Trnka vs. Richard Raši

Prečo som „len tak“ vylúčil 13 ľudí z hry? Lebo: Voličský potenciál a pravdepodobnosť. Na to, aby niekto vyhral už v prvom (a jedinom) kole, musí získať viac ako 50.000 voličských hlasov. V realite to vyzerá na číslo až 70.000 hlasov pri volebnej účasti okolo 20% voličov.

Čo myslíš, aký máš voličský potenciál, keď ťa podporuje strana, ktorá vznikla pred polrokom a má 100 členov? No nízky. Čo myslíš, aký máš voličský potenciál, ak si 20 rokov v politike a kandiduješ každé jedne voľby so ziskom niekoľko sto hlasov? No nízky. Čo myslíš zvolia ťa v skoro 800-tisícovom volebnom obvode, keď si sa nedostal ani do miestneho zastupiteľstva vo svojom volebnom obvode o veľkosti 2-tisíc voličov? No asi nie. Aby sme sa chápali. Nič proti kandidátom. Každý má právo voliť a byť volený. Čo mi však chýba je ich súdnosť a reálna sebareflexia. Ľudia vnímajú renomé kandidáta, jeho politický a profesný životopis, jeho aktívnu činnosť a jeho volebnú kampaň. Ak si 4 roky sedel na teplom mieste, investoval si do 3 billboardov a 4 roky o tebe nebolo nič počuť je neskoro. Nemáš na to poraziť Rašiho.

Raši má milióny na kampaň a je primátor Košíc, t.j. je veľmi viditeľný. Je lekár, pre niekoho sympatický a podporuje ho stále najsilnejšia strana na Slovensku, ktorá ma obzvlášť silnú podporu v regiónoch KSK ako Sobrance, Michalovce, Trebišov, Spiš. Samo o sebe vďaka týmto faktorom favorit volieb.

Trnka má podporu pravicových strán. Ak by ju neprijal, trieštil by hlasy – to si treba uvedomiť. Ak chcete poraziť moloch SMER-SD, musíte spájať, nie rozdeľovať. Investoval najviac času a peňazí do kampane. U ostatných je to zlomok. Je najaktívnejší opozičný poslanec v Košiciach, ako prvý upozornil na kauzu EEI a plateného parkovania formou biznisu na občanoch. Kampaň si od začiatku platí cez transparentný účet a väčšinu si financuje sám, z vlastného vrecka. Pozná agendu KSK, chodí po celom regióne, investuje peniaze na kampaň, čas do ľudí, má podporu strán, ktoré majú voliteľnosť a potenciál na východe hlavne v meste Košice a okrese Košice-Okolie. Vďaka tomu má potenciál byť jediným možným prekvapením a zároveň nádejou na reálnu zmenu pre Košický samosprávny kraj (KSK).

Ak myslíš, že niekto iný má šancu – o.k., neberiem ti tvoj názor. Skús ma ale presvedčiť faktami a dokázať mi, že ten kandidát má potenciál získať 50.000+ voličských hlasov. 

Otázka, ktorú by si mala položiť každá strana a každý kandidát/ka na župana:

  • Skutočne si myslím, že môj kandidát/kandidátka ma REÁLNU šancu vyhrať v jednom kole (pozor už je len 1 kolo volieb!) a poraziť Richarda Rašiho? Má potenciál získať 50.000+ hlasov? Ak áno, viem to všetkým dokázať nezávislými prieskumami, respektíve faktami? Teraz, kým je čas rokovať?

A otázka, ktorú by si mal položiť každý volič znie takto: 

  • Spravil som dosť preto, aby zvíťazil môj kandidát alebo budem ľutovať a nadávať po voľbách, keď už bude neskoro?

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

"CHÝBAJÚ MI RYTIERI, ROVNÍ CHLAPI... V POLITIKE, V UMENÍ AJ V ŽIVOTE"

Blogy

|