BLOG
Vladimír Bačišin
Vladimír Bačišin
887

Miloš Zeman nič nové nevymyslel

Pred niekoľkými dňami prezident Českej republiky Miloš Zeman navrhol, aby sa Ukrajina dohodla s Ruskom na finančnej kompenzácii za Krym. Nie je to nič nové. Podobnú myšlienku priniesol na stránke Quartz Rajiv J. Chaudhr v článku „A simple solution to the crisis in Crimea: Let Russia buy it.“ zverejnenom 5. júla 2014. (Jednoduché riešenie krymskej krízy: Nech Rusko kúpi Krym)

Prezident Českej republiky Miloš Zeman označil v utorok 10. októbra 2017 v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy ruskú anexiu Krymu za „fait accompli“, teda hotovú záležitosť. Zároveň Ukrajine poradil, aby sa výmenou dohodla s Moskvou na finančnej kompenzácii alebo na dodávkach ropy či plynu. Žeby niečo nové? Vôbec nie. Táto myšlienka už dávno hnije v mojom archíve.  Už som to čítal viac ako pred tromi rokmi.

Pozrime sa čo napísal   Rajiv J. Chaudhr v článku „A simple solution to the crisis in Crimea: Let Russia buy it.“ zverejnenom 5. júla 2014 v internetovom magazíne Quartz .

„V medzinárodnej diplomacii bývajú prípady keď návyky investičného bankára pri uzatváraní kontraktov pomáhajú tvorivo riešiť problémy, ktoré nezvládajú profesionálni diplomati a politici. Kríza, ktorá vznikla v dôsledku jednostrannej anexie Krymu Vladimírom Putinom, sa podobá na tú situáciu, z ktorej by sa dalo nájsť východisko, ak by americká diplomacia vedela myslieť neštandardne.

Autor článku bol konkrétny. Navrhol cenu za Krym 100 mld. USD.

Rajiv J. Chaudhr si položil otázku. Súhlasili by s tým Ukrajinci? Tvrdí: „Samozrejme, súhlasili by.“ Prečo? Autor článku tvrdí, že Ukrajina je úplný bankrot. Pre jej záchranu je každý rok potrebných 15 mld. USD. Okrem iného Rajiv J. Chaudhr v článku vyjadruje názor, že Ukrajinci nikdy nepociťovali emocionálnu spätosť s Krymom, na rozdiel od prudkej reakcie na hrozbu oddelenia východu Ukrajiny,

V závare svojej úvahy Rajiv J. Chaudhr tvrdí, že zatiaľ nie je neskoro navrhnúť také myšlienky pre riešenie patovej situácie medzi Ruskom, Západom a Ukrajinou.

 

Z daného článku vyplýva niekoľko záverov. Prezident Českej republiky Miloš Zeman tri roky tajil, že si prečítal článok v internetovom magazíne Quartz. Nikto z tých, čo komentuje jeho myšlienky o Kryme, nečita zahraničné médiá, ba nebodaj magazín Quarz. Alebo? Čože? Vidličky a nože. Tí, čo neľúbia prezidenta Miloša Zemana, určite niečo napíšu po prečítaní týchto riadkov. Bude to možno nasledovné slovo: „Plagiátor!“

P. S. Mňa osobne napadla v roku 2014 ešte ďalšia myšlienka: Mohol by to byť dlhodobý leasing (prenájom). Mohol by byť toho typu,  aký mala Veľká Británia v Hong Kongu. Biznis je biznis…

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.

Blogy

|