BLOG
Natália Blahová
Natália Blahová
15 569

Policajti bránili chlapcov, ktorí sa hrali so samopalom

Včera som pri sledovaní správ zdesením onemela. A to tam vídame poslednou dobou onakvejšie veci.

Správou včerajšieho dňa bolo, že v parlamente prešiel návrh ministerky Žitňanskej o ochrane obetí násilia. Je to nepochybne dobrá správa. Pri čítaní samotného návrhu aj pri sledovaní včerajších správ som sa však zamýšľala nad tým, akým spôsobom budú tieto zmeny realizované, keďže necitlivosť k obetiam, na ktorých bolo páchané násilie prejavujú najmä tí, ktorí by im mali ponúkať a poskytovať spomínanú pomoc. Polícia, úrady, súdy. Ich práca je v tomto smere pričasto smutnou vizitkou.

V zapätí riadením osusu na potvrdenie mojich úvah beží šot s vyjadrením policajtov k incidentu z predošlej noci, kedy traja páchatelia strieľali bezdôvodne na dom, v ktorom spala nič netušiaca rodina s deťmi.

Musela som si záznam vyjadrenia polície pozrieť niekoľkokrát a z rôznych zdrojov, aby som si naplno uvedomila, že sa mi nesníva.

Krajský riaditeľ polície v Banskej Bystrici uviedol nasledovné:
… Konali pod vplyvom alkoholu, to bolo spontánne, chcel vystreliť zrejme do vzduchu, keďže je samopal ťažší, tak mu to zrejme skĺzlo na ten dom.
… skôr si uvedomil toto svoje konanie  ako frajerstvo a upozornenie teda obe tieto zložky aj frajerstvo aj upozornenie na svoju prítomnosť.
…rasový motív jednoznačne vylučujeme, chlapci mali záujem o zábavu s dievčatami formou sexu.

Čo z týchto vyjadrení vysokého policajného dôstojníka vyplýva?

Páchateľov nazýva zhovievavo chlapcami, z čoho by nepozornému poslucháčovi mohlo vyplývať, že išlo o nejakú pubertálnu mládež. Samopal však mali v rukách muži vo veku od 24 do 27 rokov. Naviac recidivisti, ktorí mali časté potýčky so zákonom. Tých policajný riaditeľ nazýva chlapcami. Vlastne sú to takí nezbedníci so samopalom.

Policajt evidentne vo svojom vyjadrení bráni útočníkov. Pripomína, že to bolo pod vplyvom alkoholu. Čím nám chcel zrejme naznačiť, že ani netušili čo činia.
Oči mi však vypadli z jamôk, keď policajt na obranu páchateľov fabuluje o tom, že keďže bol samopal pre „chlapca“ ťažší, asi sa mu len skĺzol z ruky a asi preto vystrelil piatimi ranami rovno na dom a do okien spiacej rodiny.
Tragické bolo definovanie trestných činov ako „frajerstvo a upozornenie“. Neviem, kde v trestnom zákone sa tieto termíny používajú, ale dozvedeli sme sa, že „obe tieto zložky teda aj frajerstvo aj upozornenie na seba“ si chlapci uvedomili.

No a záverom – vraj rasový motív činu neexistuje, lebo veď chceli sex, čo je jasným dôkazom toho, že o rasový motív nešlo. Veď normálne – keby boli rasisti, nešli by si po sex k Rómkam. Keby im dali, tak by nestrieľali. Logika.
Áno, presne takto postupujú mladí muži pri záujme o sex. Prídu doprostred dediny so samopalom v ruke a ak im neobetujú tri najkrajšie panny, strieľajú do obytných domov. Len je zaujímavé, že si toto nedovolili vo svojej „bielej“ dedine. Ale žiaden rasový motív.

Nuž pani ministerka Žitňanská, veľmi ľutujem, ale váš nový zákon o obetiach trestných činov je v rukách zložiek, ktoré nemôžete v ich naničhodnosti ničím ovplyvniť. Preto vláda kontinuity a hrádze proti extrémizmu bude ďalej generovať právne úpravy, ktoré budú mať na život ľudí na Slovensku minimálny vplyv.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk