Denník N

Slovovenskí tenisti zabojujú pred koncom náročnej sezóny o prvú stovku

Zostáva už iba niekoľko týždňov a tenisti na chvíľu prerušia svoje súťažné snaženie. Niekoľko turnajov im však do konca sezóny predsa len ešte ostáva. Pre našich mužov to nie je ideálny rok. Šťastných chvíľ, podobných daviscupovej výhre proti Poľsku, či Gombosovmu titulu na turnaji v Orléans, bolo ako šafránu. Jednoznačne môžeme povedať, že rebríčkovým postavením i výsledkami slovenskí tenisti zaostávajú za svojim reálnym herným potenciálom. Hrozí dokonca stav, že žiaden zo Slovákov nebude na konci roka figurovať v prvej svetovej stovke. Tá je motivačná aj pre účasť na prvom grandslamovom turnaji budúcej sezóny v Melburne.

Gombos s cieľom udržať pozíciu

Noro Gombos ukázal minulú jeseň skvelý finiš. Najmä zásluhou toho sa napokon v máji tohto roka prvý raz v kariére posunul do prvej svetovej stovky a je aj našou aktuálnou mužskou jednotkou. Je to pre neho prelomová sezóna, nakoľko si zvyká na turnaje hlavného okruhu a tých najťažších súperov. V zhode so skúsenosťami pri dosahovaní predchádzajúcich míľnikov v jeho kariére je adaptácia pozvoľná. Stále sa občas objavia výpadky, keď sa Noro stane vďačnou korisťou pre kvalitatívne podstatne slabšieho súpera. Zo záveru vlaňajšej sezóny obhajuje ešte viac ako 200 bodov. Bude potrebovať aspoň polovicu, aby sa udržal v prvej svetovej stovke a mal istú miestenku v hlavnej súťaži Australian Open 2018. Ak by to aj nevyšlo, tragédia sa nestane. Norbiho pracovitosť a bojovnosť prináša ovocie postupne. Nebol by som prekvapený, keby vo svojej tridsiatke (o tri roky) prenikol medzi najlepších 25 hráčov rebríčka ATP. Predpoklady na to má.

Lacko je k stovke najbližšie, potrebuje sa vymaniť zo svojho priemeru

Lukášovi Lackovi chýba ku koncoročnému umiestneniu v prvej svetovej stovke o niečo menej bodov. Tento rok je to z jeho strany taký slabý priemer. Zvyčajne na turnajoch uhral kolo-dve, prehrával spravidla s vyššie postavenými hráčmi. Podobne ako Noro, aj on má pred sebou obľúbený bratislavský challenger, ktorý by mu mohol pomôcť k potrebnému rebríčkovému posunu.

Kližanov ťažký návrat po zranení

Martin Kližan sa vlani tešil z dvoch titulov na veľkých turnajoch ATP. Tento rok zjavne nezapadlo viacej vecí na svoje miesta. Ešte v prvej polovici roka zaznamenal niekoľko štvrťfinálových účastí na hlavnom okruhu. Po Wimbledone však dlhšie nehral, trápilo ho lýtko. Nevedno, či daný problém stále pretrváva, alebo sú v hre iné ťažkosti. „Kližo“ sa v rebríčku prepadol a aktuálne je na 138. priečke. Do konca roka neobhajuje skoro žiadne body. Zopár turnajov ešte zrejme odohrá. Jeho výsledky sa ťažko predpovedajú aj keď je fit. Nieto v období, keď sa vracia po zranení. Možno nás ešte prekvapí.

Kovalík zaostáva za vlaňajšími výsledkami

V porovnaní s minulou je zatiaľ táto sezóna veľmi nevydarená aj pre Joja Kovalíka. Začal síce skvelým skalpom Čiliča na turnaji v Chennai, potom však ďaleko zaostal za svojou výkonnostnou stabilitou z vlaňajška. Ešte prvá polovica sezóny nebola taká zlá. O relatívnej psychickej pohode hovorilo aj to, že vyhral šesť trojsetových duelov, v ktorých stratil prvý set a naopak stratil len dva „trojseťáky“ po zisku prvého dejstva. Zlomilo sa to v júni po finálovej účasti na challengeri v Ríme a úspešnej kvalifikácii v Paríži. Odvtedy je jeho pomer získaných a prehraných zápasov po obrate 0:5.

Martin so zdravotnými patáliami i sezónnymi výkyvmi

Andreja Martina sprevádzali v priebehu roka zdravotné ťažkosti rôznorodého charakteru. Aj preto mal viacero výpadkov. Obmedzil sa prevažne na antuku, vynechal US Open a na zvyšných troch grandslamových turnajoch neprešiel prvým kvalifikačným kolom. Jeho silnými mesiacmi boli apríl a júl, keď si pripísal po jednom titule na okruhu ATP Challenger. V ostatných mesiacoch prehrával zväčša v prvom kole. Podobne ako Kovalík, aj on sa v nedávnej minulosti obšmietal okolo prvej svetovej stovky. Teraz je však táto méta pre oboch v nedohľadne. V Melbourne sa zrejme kvalifikácii nevyhnú. Záver roka tak môžu odohrať uvoľnene a zakončiť ho nejakým optimistickým výsledkom.

Teraz najčítanejšie