Denník N

Akcia Shark – predvolebný žralok SMERu?

To, že sa niektoré „akcie“ orgánov činných v trestnom konaní realizované krátko pred voľbami môžu chápať aj ako snaha o nepriame zasiahnutie vládnucej politickej moci do vrcholiaceho politického boja s cieľom ovplyvniť rozhodovanie voličov nie je žiadne nové konštatovanie.

V susednom Česku budú parlamentné voľby už tento piatok a sobotu (20.-21. 10. 2017) a iba veľmi nedávno si ich hlavný favorit a predseda ANO prevzal Uznesenie o vznesení obvinenia v kauze financovania „Čapího hnízda“. A aby toho nebolo dosť 12. 10. 2017 rozhodol náš Ústavný súd o zrušení rozsudkov podľa ktorých p. Babiš nebol agentom Burešom. Predseda ANO tieto rozhodnutia komentoval slovami:

To načasování samozřejmě není žádná náhoda, ale je připraveno tak, aby to pár dní před volbami mohli zneužívat mí tradiční nepřátelé v politickém boji. Jak je vidět, tak mafie, která zařídila moje stíhání v kauze Čapí hnízdo, má dlouhé prsty,“ uviedol Babiš pro novinky.cz“.

Zdroj: http://www.extra.cz/agent-bures-je-zpet-ve-hre-slovaci-zrusili-rozhodnuti-ze-babis-byl-jako-agent-stb-veden-neopravnene

13. októbra naša NAKA rozbehla akciu Shark do ktorej bolo zapojených okolo 480 policajtov a zadržaných bolo 63 podozrivých z ktorých u 13 bola navrhnutá väzba. Väčšina bola obvinená z ekonomickej daňovej trestnej činnosti, ktorou mali štátu spôsobiť škodu až 28 mil. €. Má ísť o najväčšiu akciu svojho druhu a podľa prezidenta PZ SR sa zasahovalo proti zločineckej skupine, ktorá mala páchať trestnú činnosť od začiatku roka 2014. Po 3 a pol roku prišlo k zásahu zo strany štátu a to zhodu okolnosti cca. 3 týždne pred voľbami do VÚC. Jeden zo zadržaných a obvinených (asi už bývalý) okresný predseda Mostu-Híd v Spišskej Novej Vsi, ktorý je súčasným a bol aj kandidujúcim poslancom do Prešovského VÚC (Most ho po akcii stiahol)  by snáď mohol konštatovať (možno že aj bude) to isté čo p. Babiš, ale u neho, keďže je „malá ryba“ to nebude až také uveriteľné. Hoci paradoxne, čo sa závažnosti obvinení týka je na tom s Babišom podobne. Tiež by nesedelo tvrdenie o politických nepriateľoch, lebo „priateľstvo“ medzi Smerom a Mostom vzniklo iba nedávno a zdá sa, že naďalej trvá (snáď ho ani nominácia JUDr. Jankovskej do súdnej rady nepokazí).

Keďže akciu Shark vykonala NAKA Východ, týkala sa východu pričom medzi obvinenými je väčšina z Košíc. Košičanom je aj údajná hlava skupiny. Jeho firma na reklamné a propagačné služby mala aj Mestu Košice dodávať trička „I love Košice“, poháre na punč a iné reklamné predmety. Primátor Košíc, ktorý sa rád na verejnosti prezentuje v tričku s takým nápisom má asi šťastie, že patrí medzi elitu SMERu a je jeho jednotkou v kraji. Keby bol totiž primátorom taký Matovič so svojím známym tričkom o zlodejoch určite by si po tejto akcii vyslúžil od premiéra pár štipľavých poznámok o tom, že nosí tričko daňového podvodníka. No vráťme sa k primátorovi Košíc, ktorý je vo voľbách do VÚC kandidátom SMERu na župana KSK. Po nedávnom závažnom zistení NKÚ, že zmluva s EEI ohľadom parkovania v Košiciach je neplatná a iných nepríjemných kauzách môže jemu a najmä SMERu akcia SHARK vykonaná krátko pred voľbami priniesť tak potrebné odvrátenie verejnej pozornosti (osobitne v Košickom kraji) na niečo iné, väčšie a v očiach verejnosti možno významnejšie. Už teraz si predstavujem ako premiér na predvolebnom mítingu Smeru v Košiciach (alebo niekde inde v košickom kraji) okrem chvály na primátora Košíc koľko dobrého pre mesto urobil, že o zmluve s EEI rozhodne až súd len tak medzi rečou spomenie ako štát aj na východe bojuje proti daňovým únikom a ako príklad možno spomenie aj SHARKa. No kto by to „nebral“. A to že načasovanie Sharka nemuselo byť vôbec náhodné už nebude podstatné. Dôležitý bude výsledok, no nie ten v podobe rozsudkov (tie budú až po rokoch), ale ten volebný.

Bez ohľadu na možné „volebné“ načasovanie tejto akcie to však nijako neznižuje jej hodnotu a význam pre spoločnosť. Samozrejme za podmienky, že použité postupy a získané dôkazy boli v súlade so zákonom.

Autor je nezávislý kandidát na poslanca do VÚC v Košickom kraji.

Teraz najčítanejšie