BLOG
Juraj Vavrík
Juraj Vavrík
920

Liečba Babišom.

Nemecký Spiegel sa mýli, ak tvrdí, že Andrej Babiš je českým Trumpom. Ak totiž náhodou spí, tak sa mu sníva skôr o Baťovi. O krajanoch, ktorí sa presadili a boli (sú) úspešní aj v zahraničí. Česko chce posunúť tam, kam historicky patrí. Na špicu Európy. A za partnerov do debaty považuje Schäubleho, Kurza, Merkelovú a tých, od ktorých sa môže čo-to priučiť.

Babiš si kampaň odmakal bez toho, aby vyťahoval samopal. Komunikoval s ľuďmi a vtiahol ich do hry. Ponúkol víziu a očakáva odpovede. Podporu zdá sa, že už má.

A blízko pravde je aj Sebastian Kurz ak tvrdí, že niektorí kandidáti v Nemecku, pôsobiaci na európskej úrovni, boli voličom vzdialenejší ako tí, ktorí hovorili jazykom, ktorému rozumejú. Digitálny vek je aj o tom, že rozsiahla členská základňa a bohatá “analógová“ história môže vyjsť navnivoč, ak chýba nápad a myšlienka. A intrigy sú účinné len vtedy, ak druhá strana nenájde protizbraň. Voličov.

Neviem či Angela Merkelová na začiatku tušila, že politika otvorených dverí povedie k masívnemu posunu (strednej) Európy doprava. Že skončí pohodlná doba širokých koalícií, že blahobyt pre všetkých už nebude víťaznou témou volieb. Že v čase relatívneho blahobytu rast HDP už neohuruje a rastie skôr obava zo straty vlastného postavenia (v zmysle podielu na HDP), z pocitu ohrozenia a strachu o vlastnú bezpečnosť.

Očividne najlepšie zvláda tento problém Andrej Babiš. A označenie miliardár sa považuje za dôkaz, že vie ako na to.

Andrej Babiš nevyhral voľby (trebárs z pohľadu preferenčných hlasov) nato, aby sa vzdával nároku na post premiéra. A skôr to bude o českej verzii Jamajky, o tíme, ktorý bude stačiť jeho tempu a nasadeniu. Nepochybujem o tom, že z Česka bude čoskoro úspešná a prosperujúca firma. K Baťovmu obrazu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Blogy

|