Denník N

Rakúsko najprv, Česko tiež

V parlamentných voľbách jasne vyhral Sebastian Kurz (doteraz rakúsky minister zahraničných vecí) so sloganom “Österreich zuerst“ (Rakúsko najprv). Okrem toho, že chce svoju krajinu uprednostniť pred Európou, odmieta migrantov, aj islamizáciu Rakúska. Ako to, že ho volili voliči jednej z najbohatšej krajiny EÚ, ktorá vzorne prijímala utečencov a vynaložila veľa úsilia, aby si s náporom poradila?

Preto, lebo demokracia je mrcha a tajné voľby robia pravidelne škrt cez rozpočet ľavicovým pokrokárom, ktorí sa snažia vyrobiť jeden superštát s jedným supermocným Bruselom, kam majú štáty odovzdať čím viac svojej suverenity. Bezpochyby, EÚ je skvelý projekt ako jednotný trh, ako garant štyroch základných slobôd – voľného pohybu tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Avšak ako superštát fungovať nebude.

Samozrejme, prvé, čo našim intelektuálom napadlo, bolo označiť Kurza za populistu. Ono, bolo by veľmi čudné, keby Sebastian Kurz populistom nebol, veď je predsedom Pars Popularis Austriaca, v nemčine Österreichische Volkspartei, v slovenčine Rakúska ľudová strana. Takže, kto iný má byť populista, ak nie predseda populistickej, rozumej ľudovej strany?

Problém je, že žijeme v pomýlenej dobe, kedy je populista nadávka. Akonáhle niekto niečo povie proti čoraz hlbšej integrácii, či masovej migrácii, je populista, nacionalista, extrémista alebo rovno fašista. Napríklad ja som bol označený za fašistu pre výrok „nechcem, aby sa na Slovensku rodilo viac moslimských detí ako nemoslimských“. Rovnako výrok „na Slovensku nemôžu mať ľudia z celého sveta rovnaké práva“, je pre kaviarenských intelektuálov neprijateľný.

A vznikajúce Progresívne Slovensko, tvrdo ľavicová a etatistická strana, si do svojho dokumentu napísala, že kto odmieta migrantov, je extrémista. Presný text na str. 42 znie takto:

Na politickej scéne je možné predpokladať nástup nových extrémistických politických zoskupení, neskompromitovaných otvorenou nadväznosťou na ideológiu Tretej ríše a pružne reagujúcich na vlny anti-systémového populizmu. Tieto tendencie sa prejavia aj v agende viacerých štandardných, už existujúcich strán, napríklad v podobe propagovania väčšej represie vo vzťahu k Rómom, živenia proti- moslimských a proti-migrantských nálad či odporu voči Európskej únii.

Noví extrémisti teda nie sú tí, ktorí sa hlásia k ideológii Tretej ríše, ale takí, ktorí odmietajú migrantov. Problém je v tom, že voliči odmietajú to, čo sa im elity snažia nahovoriť. Chcú byť Rakúšanmi, Nemcami, Čechmi a Slovákmi a nechcú masovú migráciu. Presne preto utrpela Merkelová najhoršie víťazstvo od roku 1949 a rozhádaná, chaotická AfD získala vyše 12%. A presne preto vyhral Kurz voľby v Rakúsku a Babiš v Česku a Okamura získal viac ako 10%. Pripomínam, že Babiš, ani Kurz neodmietajú EÚ, ale odmietajú ďalšiu integráciu a ďalšiu stratu suverenity svojich krajín.

SaS je jasne pro-európska strana. Nikdy sme, ani ja osobne, naše členstvo v EÚ nespochybnili. Nikdy som nevelebil Rusko a Putina, lebo tam je miera osobnej slobody omnoho nižšia (aktuálne si líder opozície Navalny odsedel 20 dní). Pre mňa osobne je orientácia Slovenska na západ najlepšou možnosťou. Zároveň však hovorím, aby sme mali trochu viac sebavedomia a hľadeli v prvom rade na vlastné záujmy. Robia tak Česi, Rakúšania, Nemci, Francúzi tak či tak, len Robert Fico je natoľko zakomplexovaný, že povie „stoj čo stoj do jadra“, o ktorom netušíme, čo to vlastne je. Hovorím, áno, integrujme sa. Ale len tam, kde to je pre Slovensko výhodné (napr. pri spoločnej ochrane hraníc) a tam, kde to je nevýhodné (napr. pri spoločnom ručení za vklady), integráciu odmietnime. Inými slovami: Slovensko najprv.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulík

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko?
Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky.
A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje.
Sme SASKA a meníme hru.