Denník N

S transparentom „nenávisť nie je cesta k riešeniu“ sme vítali ľudí na mítingu Ľudovej strany Naše Slovensko

Pri rozhovore s priateľmi im nadšene oznamujem, že sa zúčastnime mítingu Ľudovej strany Naše Slovensko a vyjadríme nesúhlas s ich politikou. Odpoveď? Krútenie hlavou a otázka, či potrebujem dostať jednu do zubov. My sme tam aj napriek malému riziku išli a vypočuli si viac ako dvojhodinový míting spomínanej strany. Tá prišla do Spišskej Belej so všetkými kandidátmi na poslanca za okres Kežmarok a spolu s nimi aj kandidát na župana v Prešovskom kraji.

Približne pred mesiacom ma kontaktoval známy s informáciou, že v meste bude mať míting Ľudová strana Naše Slovensko v súvislosti s blížiacimi sa voľbami. Opýtal sa ma, či sa zúčastním. Moja odpoveď znela áno. Nechceli sme však byť len tichí účastníci a chceli sme kandidátov nejako privítať. Vďaka skvelej práci množstva ľudí na čele s mestským poslancom a študentmi z mládežníckeho klubu v Spišskej Belej z toho však vznikla paralelná akcia.

Pri vstupe sme vítali ľudí s transparentmi, ktoré obleteli veľkú časť internetu. Vo vestibule kinosály rozdávali ďalší zúčastnení ruže s ceduľkou, ktorá niesla napríklad slová, že na kandidátke ĽSNS stojí človek obvinený s viacerých trestných činov. Niektorí si ružu zobrali, no po prečítaní ju znechutene vrátili. Našli sa ale aj takí, ktorí si ju ponechali. „Pozdraviť“ nás pred sálu prišiel aj poslanec Národnej rady Milan Mazurek. Ten najprv adresoval pár viet svojmu bývalému priateľovi, ktorý proti nemu vystúpil na známej besede Andreja Bána v Kežmarku. Potom si prezrel naše transparenty a pustil sa do miernej výmeny názorov s miestnymi členmi politickej strany KDH. Svoje „vystúpenie“ pred kinosálou zakončil so slovami „mali by sme ich ponúknuť aspoň čajom“ . Jeden z pozorovateľov ale doplnil „mali by sme im dať tie sáčky do zubov“. Slovné výmeny naznačovali, že na mítingu nebudeme vítaní.

Spolu so mnou aj hlavný organizátor vošiel na miesto konania mítingu so znakom vyjadrujúcim nesúhlas s fašizmom. To vyvolalo samozrejme okamžitý ohlas. Aký? Tie slová radšej nebudem citovať. Kandidát na župana Jozef Mihalčín sa prihovoril aj nám so slovami „som rád, že tu vidím aj tento znak, zrejme sa dočkáme plodnej diskusie a verím, že po debate zmeníte názor a nebudete si myslieť, že sme fašisti.“ Okrem pozdravu nás a ostatných zúčastnených dal pozdraviť aj tajných policajtov, či iné štátne zložky, ktoré podľa neho boli v niekde v sále.

Aj keď na tejto politickej akcii boli všetci kandidáti na poslancov v okrese Kežmarok zo strany ĽSNS, tak po prvej hodine som mal pocit, že je to skôr monológ podnikateľa Mihalčina. Časté opakovanie toho, že každý asociál, mnohokrát povedané z jeho úst aj „cigán“, musí chodiť do práce, inak nedostane podporu. Potom z jeho úst zaznelo, že žiadna vláda tu od roku 89 tu neurobila nič („náhodne“ nebola spomenutá vláda strany HZDS), nevyhol sa vtipom miereným na kapitána Danka a často rečnil vo východoslovenskom nárečí. Podarilo sa mu pobaviť aj nás, keď povedal: „ja si nepichám do žily žiadne LSD, ani nič podobné.“

Druhého nekonečného rozprávania sme sa dočkali od Milana Mazureka. Ten sa zameral na informovanie o zapredaných médiách, pokračoval s NAKA, pri ktorej spomenul, že  obvinenia na jeho osobu touto zložkou sú nezmyselné. Nezabudol pripomenúť ako skvelo hospodáril Marián Kotleba v BBSK. Podivné odklepnutie zákaziek na opravu ciest, či zamestnávanie na čierno, čo odstavilo BBSK od eurofondov nebolo ale pri téme hospodárenie spomenuté. Neodpustil si ani slovné výpady na stranu SaS a KDH, ktoré spolupracujú v blížiacich sa voľbách. Každý vtip, či útok si samozrejme zaslúžil búrlivý potlesk. To, že bolo viacero informácií trocha zavádzajúcich, však ľudí viacmenej nezaujímalo.

 

Síce je táto strana označovaná často ako krajne pravicová, ale aj tak som z vecí, ktoré odzneli, mal iný pocit. Program, ktorý propagovali, mi premietal pred očami návrat totality. Neostalo to nepovšimnuté a v záverečnej diskusii na to reagoval v čase 14:46 jeden z pánov, ktorí stáli spolu so mnou pred začiatkom udalosti s transparentom pred kinosálou. Nakoniec nás staršia pani, ktorá tam bola taktiež, poučovala o tom, čo je slušnosť. Pripomenulo mi to často spomínané „babky demokratky“, ktoré som nemal možnosť zažiť. Po skončení mítingu som ešte zachytil obľúbený hoax, že Rómovia dostávajú viac peňazí ako my. Za pozitívum môžem povedať snáď len to, že nás nikto nenapadol a v pokoji sa obe strany rozišli.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, ktorý navštevuje Strednú odbornú školu Svite. Vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Mimo toho sa venujem aj organizovaniu kultúrnych podujatí a písaniu blogov o politike.