Denník N

Bude e-zdravie skutočne prínosom pre pacienta?

Od januára 2018 to vraj konečne príde. Ušetria sa vraj milióny, prestane sa plytvať liekmi a ten, kto z toho bude mať najväčší osoh, bude pacient. Aspoň takto si to predstavujú kompetentní, no prax môže byť a asi spočiatku aj bude na míle vzdialená od tejto predstavy.

Predpokladať, že to také ružové nebude, je možné z informácii, ktoré poznáme už teraz.
Od 1. novembra budú musieť všeobecní lekári ordinovať minimálne 35 hodín týždenne a z toho dva dni v týždni do 15:00 hod. Do decembra sa možno ešte nič negatívne nestane a pacient si možno bude pochvaľovať, aké to bolo dobré riešenie a že konečne politici myslia aj naňho. Nuž, ale zadarmo to nebude. Niekto tie ordinačné hodiny navyše lekárom musí zaplatiť. A hoci to nebudú veľké peniaze, budú to hradiť zdravotné poisťovne. A prekvapenie nakoniec. V praxi to vôbec neznamená, že všeobecný lekár musí byť v ambulancii do konca ordinačných hodín fyzicky prítomný, pretože sa tento čas týka aj návštevnej služby.

V januári môže prísť vytriezvenie.

Všeobecní lekári, starší ako 65 rokov si môžu povedať dosť. A to nielen pre uvedenú novelu zákona, ale pre spustenie elektronického zdravotníctva, na ktoré mnohí z nich nie sú odborne ani materiálne pripravení. A čo môžu urobiť? Pomaly, ale isto odísť do dôchodku. Takže napriek predĺženiu ordinačných hodín v ambulanciách ich nástupcov, bude pacient čakať ešte dlhšie, pretože odchádzajúcich lekárov nebude mať kto nahradiť.

Z povinnosti nakoniec dobrovoľnosť.

Keďže zákon už niekoľkokrát oddialil spustenie e-zdravia a vláda sa pred EÚ musí tváriť, že konečne niečo v tomto smere urobila, povinnosť pripojiť sa do systému poskytovateľom zdravotnej starostlivosti síce zostane, avšak tí, ktorí napr. nebudú mať potrebné IT vybavenie, pracujú v lokalite s pomalým alebo žiadnym internetom alebo majú iné zreteľa hodné dôvody, dostanú výnimku a pripojiť sa nemusia. V roku 2018 vraj za nepripojenie nikoho pokutovať nebudú. Napriek tomu odborníci odhadujú, že na začiatku roka budú pripojené prakticky všetky nemocnice, ale len 3-10% ambulancii. Teda toľko asi bude aj skutočných elektronických receptov.

Reklamná bublina o odpustení poplatku za recept.

Pacient sa od januára 2018 stretne s tromi druhmi receptov. Klasickým papierovým, e-receptom s čiarovým kódom pre poisťovne a skutočným e-receptom, ktorý bude podpísaný elektronicky lekárom a lekárnikom a odoslaný do Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI) Len za tento tretí recept, ktorý je skutočným elektronickým receptom a nepotrebuje papierový ekvivalent, pacientovi lekáreň odpustí poplatok 0,17€. Za prvé dva druhy receptov si poplatok účtovať môže. Keby tak neurobili všetky slovenské lekárne, prišli by za rok o 10,5 mil. eur. A bublina spľasla.

Nebude to také ľahké.  

V Rakúsku elektronické zdravotníctvo funguje 10 rokov. Napriek tomu je tam doň pripojených len 60% zdravotníckych zariadení. Zdá sa, že konečne aj kompetentní pochopili, že to je beh na dlhú trať. Napriek tomu treba povedať, že stále nie sú doriešené bezpečnostné riziká, o čom svedčí aj nedávna správa o chybných čipoch občianskych preukazov, ktoré majú byť použité aj v rámci elektronického zdravotníctva. Je pravda, že systém môže fungovať aj bez nich, ale to potom nie je skutočné elektronické zdravotníctvo, ale len jeho planá náhrada.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Jozef Klucho

Jeden z prvých blogerov sme.sk, gastroenterológ, virtuálny medicínsky poradca na www.gastroenterolog.com a konzultant pre gastroenterológiu na www.celiakia.sk a www.edusan.sk Píšem články o medicíne, slovenskom zdravotníctve, hudbe 70-80-tych rokov a bežnom živote.