Denník N

Keď slušnosť končí za dverami mítingu

Tvrdé slovné výmeny na začiatku mítingu Ľudovej strany Naše Slovensko v Kežmarku, neskôr prednáška o slušnosti v centre diania, prezentácia poloprávd, zavádzanie neznalých voličov a na záver pokus o napadnutie.

Po tom ako sme sa zúčastnili mítingu Ľudovej strany Naše Slovensko v Spišskej Belej, sme sa rozhodli pokračovať. Preto sme nesmeli chýbať ani na nasledujúcom v Kežmarku. Ten však bol omnoho drsnejší. Tvrdé slovné výmeny, následné pozdravy „na stráž“, či samotné zapojenie pána Mihalčina, Mazureka do slovných konfrontácií. Tvrdo sa do nás pustil aj pán zo „slávnych“ vlakových hliadok, ktorý sa preslávil napríklad na stránke Zomri, kde tvrdo sníva o kebabe vo vlaku. Opäť nás neminula prednáška o slušnosti od staršej generácie.

Na mítingu to bolo opäť rovnaké. Pred sálou stolček s petíciou, v ktorej kotlebovci žiadajú vystúpenie z EÚ a NATO. Následne na prezentácii fňukanie za stopnutými eurofondami. Opakovanie poloprávd, prezentovanie skvelých výsledkov Mariána Kotlebu v BBSK, či krásny recept na zrušenie korupcie. „Proste ju odstránim“ hovoril podnikateľ Jozef Mihalčín. Pri hospodárení a šetrení sa, ale zabudlo dodať, že súčasný župan dostal od štátu o 83 miliónov eur viac ako ten predošlý.  Ďalším pochybným bodom bolo vyzvanie občanov ku zbierke na úplne novú nemocnicu. Vrcholom bolo, keď začal hovoriť o zatváraní každého, kto si ľudovo povedané nahrabal peniaze pre seba. Opäť si získal každého v publiku, no nejak zabudol dodať, že to v právomociach predsedu samosprávneho kraja nie je.

Po dvoch hodinách však prišla očakávaná diskusia. V Spišskej Belej tvrdil pán poslanec Mazurek to, že hlasoval dvakrát za odvolanie Róberta Kaliňáka a tretíkrát nebol prítomný. V piatok pán, ktorý si vyžiadal mikrofón, hovoril o tom, ako pán Mazurek klame. Obvinil ho z klamstva, pretože podľa jeho informácií 30.11. 2017 hlasoval proti odvolaniu Róberta Kaliňáka. Pri overovaní na stránke NR SR síce hlasoval spomínaný poslanec proti, no diskutujúci si nevšimol, že celá téma hlasovania znela takto: Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi KALlŇÁKOVI, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (tlač 157). Hlasovanie o návrhu podpredsedu NR SR Danka, ABY SA ROKOVALO  PO 19 HOD. AŽ DO UKONČENIA BODU. Školácku chybu si samozrejme síce mladý, no pozorný poslanec všimol a okamžite na to reagoval. Síce s neochotou musím pochváliť kandidáta na poslanca do VÚC za prehľad o svojom hlasovaní. Chybu si priznal aj samotný pán, ktorý spomenul toto hlasovanie.

Nepravdivé tvrdenie, alebo možno naša prítomnosť na mítingu však zrejme nasrdila pána, ktorý celý míting foto-dokumentoval. Ten mal pri mojom odchode zo sály, nejakú poznámku. Keďže sa často na ich mítingoch často hovorilo o slušnosti, tak som v tomto duchu pokračoval aj ja a spýtal som sa, čo hovoril. Odpoveď znela nič. Dobre, odpovedal som a pokračoval som v odchode. V tom momente sa však tomuto pánovi niečo mihlo hlavou. Zabuchol dvere a okamžite skladal z krku fotoaparát a so zvýšením hlasom o niečo prosil pána vo vestibule, čo vo mne vyvolalo pocit fyzického stretu. Preto som neváhal a opäť som sa vrátil do sály so slovami, že ma chce napadnúť a nech si zrejme svojho člena upokoja. To ho zrejme upokojilo. Rozlúčil sa s otázkou, aké je moje meno, pretože na mňa chce podať trestné oznámenie. Aj keď ubehlo pár dní, stále na oznámenie čakám. Nikto z polície ma doposiaľ nekontaktoval.

Prečo teda ten nadpis? Časté poučovanie o slušnosti a nakoniec pokus o fyzický stret, nadávanie pred mítingom a podobne. Aby sme ale len nekritizovali, tak musíme pochváliť pána Mazureka, ktorý vyzýval sympatizantov pred mítingom aby sa zdržali nadávok, taktiež sa nedal zmiasť nepravdivou poznámkou. Vrátim sa aj k incidentu, ktorý sa stal ku koncu diskusie. Vtedy celú výbušnú situáciu zachraňoval kandidát na poslanca za okres Kežmarok Ján Pastuszek. Ten upokojoval rozhorčeného pána fotografa. Ak však majú títo páni hovoriť o slušnosti, mali by prevziať zodpovednosť aj za svojich sympatizantov. Tí totiž dobrý dojem znova nezanechali.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.