Denník N

Prečo potrebujeme silné Spojené štáty?

Ilustračné foto Autor: Thinkstock
Ilustračné foto Autor: Thinkstock

Počas môjho detstva som vyrastal v okoliu, kde boli Spojené štáty vnímané skôr negatívne než pozitívne. Ľudia ich vnímajú ako nejaké impérium, ktoré hľadí len na svoje záujmy. No nikto z nich sa na vec nepozrel inak. V týchto dňoch sa táto téma opäť otvára.

Bola druhá svetová vojna. Ukázalo sa, že Británia a Francúzsko neboli schopné ochrániť slabšie štáty pred Nemeckom a Sovietskym zväzom. Dôvera voči týmto bývalým mocnostiam upadla. Vtedy si naši diplomati (napríklad Masaryk) uvedomovali niečo, čo súčasní populisti a nacionalisti si neuvedomujú. Že nie sme schopní čeliť veľmociam. Neboli sme schopní čeliť Nemecku alebo ZSSR v prípade agresie (ako samozrejme, názory sa líšia ale myslím si, že Nemecko bolo schopné vojensky poraziť  ČSR). Vtedy bola dokonca situácia, že nás ohrozovali všetci susedia. Hitlerovské Nemecko kvôli Sudetom, Pilsudského Poľsko kvôli Tešínu a Spiša, Horthyovské Maďarsko kvôli južnému Slovensku a Sovieti v prípade šírenia „revolúcie“ (aj keď Stalin od toho opustil). Presne kvôli tomu sme potrebovali garanciu našej suverenity od väčších mocností, keďže ako nezávislí sme fungovať nemohli.

Následne po vojne sme sa dostali do sféry vplyvu Sovietskeho zväzu. Ten nastolil po prevrate v 1948 totalitnú diktatúru komunistickej strany (nehovoriac ešte o neprijatí Marshallovho plánu). Na rozdiel od západnej Európy, do ktorej vstúpili spojenci pod vedením Spojených štátov, tieto štáty si udržali demokraciu alebo sa stali demokraciami (Taliansko, Nemecká Spolková republika) a garantom slobody a dodržiavania ľudských práv boli práve Spojené štáty Americké.

„Kto je ďalší, čo má byť oslobodení od slobody, súdruh?“ Karikatúra z marca 1948

V roku 1968 bola nádej na zmenu, na zmiernenie totality ktorá tu panovala. No Sovietsky zväz reagoval inváziou keďže jedinou možnosťou ako si zachovať svoj vplyv bolo len v podobe totalitných diktatúr. ZSSR vojensky vynútil komunizmus krajinám východnej Európy. V Československu sme žili v totalite, v neslobode a v prípade nesúhlasu s zriadením Sovietskej bábky, podľa Brežnevovej doktríny, nás mohli aj napadnúť vojska ZSSR.

1985 Gorbačov začal perestrojku a nechal krajiny východnej Európy nech rozhodnú o svojej budúcnosti. Gorbačov začal sťahovať Sovietske vojská z Európy a reakciou na stiahnutie Sovietskeho vplyvu a podstatnú liberalizáciu bol pád komunizmu vo východnej Európe. Niekde to bola hladká zmena (Poľsko) inde krvavá revolúcia (Rumunsko). Ani my sme neváhali a komunizmus sme počas sametovej revolúcie odstránili. Konečne sa zaviedla demokracia (mečiarizmus je iný príbeh) a Československo sa rozdelilo bez významného konfliktu. A to aj vďaka USA, ktoré podporovali budovanie demokracie vo východnej Európe a zároveň stabilizovali situáciu (napríklad aj vďaka nim skončila vojna v Juhoslávii). Kde aj vďaka nim dodnes máme liberálne demokracie (Maďarsko a Poľsko je otázne) na ich vzor.

No späť k téme. Prečo potrebujeme silné Spojené štáty?

Spojené štáty sú symbolom demokracie, slobody a ľudských práv. USA ochraňujú tieto hodnoty v krajinách spojencov ale aj globálne. NATO je garantom nezávislosti a mieru, EÚ garantom prosperity a integrácie. EÚ je samozrejme spojencom USA a tým pádom sme chránení Spojenými štátmi. Slovensko vďaka členstvu v transatlantickej zmluve a vďaka Európskej integrácii zažíva už 28 rokov bez strachu z vojny a v mieri. Mier, ktorý tu už nebol stáročia a ekonomický rozmach, vďaka tomu mieru a EÚ.

Samozrejme, vďaka výsledku amerických prezidentských volieb môže padnúť otázka, či nie je lepšie spoľahnúť sa na seba. Avšak EÚ nie je až na toľko integrovaná, aby mala stálu armádu, čím vlastne je ťažšie uvažovať o nejakej obrannej doktríne. Rozpočet na obranu Spojených štátov tvorí 664 miliárd dolárov, krajiny EÚ majú 227 miliárd dolárov. Technologicky viacero armád v EÚ vychádza na báze americkej armády. Napríklad viaceré krajiny nakupujú zbrane od amerických dodávateľov. Nemôžeme spochybniť napríklad technologickú a početnú prevahu amerických leteckých síl, ktoré majú najvyspelejšie technológie (STEALTH, drony, raketové systémy, protilietadlové systémy) alebo aj pozemnú armádu (útočné pušky v niektorých krajinách sú stavané na základe amerických útočných pušiek, rovnako je aj obrnená technika), čiže o prevahe americkej armády a jej možnostiach oproti armádam krajín EÚ nie je pochýb. No najlepším argumentom je, že na USA ako spojenca sa môžeme spoľahnúť, keďže zdieľame rovnaké hodnoty a záujmy.

Zoznam najväčších zbrojárskych spoločností
Autor: SIPRI

A prečo ich potrebujeme hlavne teraz?

Treba sa poučiť aj na iných krajinách, napríklad Ukrajina, ktorá chcela zmenu no musí čeliť agresii zo strany umierajúcej veľmoci, Ruska. Rusko sa snaží za každú cenu ukázať, že je ešte veľmoc (teda hlavne to robí režim Vladimíra Putina). Rusi majú pocit potupy z pádu ZSSR a z úpadku ich geopolitickej situácie, ktorý nasledoval. Rusku sa od 2000 začalo celkom dariť ekonomicky (od 2001 dosahovali rast takmer 7%), politicky a vojensky. Rusko vďaka týmto rastom si začalo nárokovať svoje staré sovietske postavenie. Prvým väčším krokom bola agresia voči Gruzínsku. Bolo veľkou chybou západu, že počas Ruskej agresii v Gruzínsku sa nespravilo nič na zastavenie agresie. Táto chyba vlastne sa stala takým precedensom, že Rusko si môže dovoliť viac.

V súčasnosti Rusko si dokazuje svoju „superiority“ na viacerých frontoch: Sýria, Ukrajina. A čo najdôležitejšie a najnebezpečnejšie, aj u nás…internet a média. Doktrína napísaná generálom Gerasimovom hovorí o dôležitosti vedenia vojny aj na internete a navyše táto doktrína už aj funguje. Napríklad Facebook zverejnil, že asi 126 miliónov užívateľov malo prístup k pochybným príspevkom, hoaxom šíreným z Ruska. Nemôžeme prehliadnuť ani propagandistické médiá, ktoré sú napríklad v českom jazyku a prístupné aj pre Slovákov a sú priamo ovládané Kremľom (Sputnik) alebo konšpiračné weby, ktoré šíria proruské dezinformácie na Slovensku (Hlavne správy, Zem a Vek). Napríklad podľa GLOBSECu až 29% mladých Slovákov verí konšpiráciám a číta tieto médiá. Krajne pravicové a krajne ľavicové politické strany majú priazeň týchto médií (ĽSNS napríklad ma silnú Anti-NATO a Anti-EÚ politiku, rovnako aj KSS)  a veľký počet ich voličov sú priamo čitateľmi „alternatívnych“ správ.

„Toto nie je moja noha!“
Autor: The Moscow Times

 

No neohrozuje nás len Rusko, po zjazde komunistickej strany Číny nám tu vznikla nová vojenská veľmoc, Čína. Ideologicky rovnaká diktatúra, rovnako ako Rusko, je ohrozením pre naše hodnoty demokracie.

Spojené štáty Americké je možné označiť ako prvou slobodnou demokraciou na svete, vyznávajúci hodnoty slobody a ľudských práv. Tak apelujem hlavne na vyznávačov Ruska, chcete radšej slobodu a voľnosť sa vyjadrovať verejne na politické témy alebo totalitu? Chcete si vybrať veľmoc ktorá háji ľudské práva alebo krajinu, pre ktorú sú ľudské práva zdrapom papiera? Netvrdím, že USA a ich zahraničná politika je na 100% správna, ale určite je lepšia, než podpora  diktatúr (Sýria) alebo anektovanie cudzích území (Krym). Rusko nikdy nedbalo na nejaké vyššie hodnoty, ale vždy dbá len na svoj záujem a udržanie svojho vplyvu, a to hlavne násilným vynútením svojho vplyvu obyvateľstvu iných krajín.

Aj práve preto potrebujeme silnú spoločnú politiku, diplomatickú, ekonomickú a hlavne vojenskú s USA. Preto je naše členstvo v NATO dôležité a je tiež dôležité čo najviac ho upevňovať aj kvôli súčasnej geopolitickej situácii. Práve preto je potrebné, aby v zahraničnej politike bola silná mocnosť, ktorá dokáže čeliť nedemokratickým silám. Keď Rusko reálne zasahovalo do volieb prezidenta USA, je to ohrozením pre nás všetkých a zároveň je to aj výzvou pre Európu.

Teraz najčítanejšie

Marián Ruňanin

Svet nebude zničený tými, ktorí sú zlí. Svet bude zničený tými, ktorí sa na to pozerajú a neurobia vôbec nič. (Albert Einstein) Autor je študentom práva, venuje sa politike a právu, sústreďuje sa na situáciu v Číne a Ázii.