Denník N

Slovenské župné povstanie

Slovensko zažilo v svojej novodobej histórii niekoľko zásadných volieb, kedy sa dokázalo vzoprieť zlu. Spomeňme si napríklad na odchod Mečiara z vlády v 1998, či porážku Fica v prezidentských voľbách 2014. Župné voľby 2017 sú však výnimočné tým, že voliči poslali „do kytek“ až dve zlá naraz – neonacistov a smerákov. A to je, moji milí, také silné sústo, že ani samotní novinári nevedia, koho porážku písať v titulkoch ako prvú. A tak to striedajú. Ale na poradí nezáleží.

Záleži na tom, že Slováci dali jednoznačne najavo, že už pri moci nechcú kleptomanov zo Smeru, no na druhej strane pre nich nie je neonacistami prešpikovaná ĽSNS alternatívou. Slováci dospeli. Aj napriek neustálym sklamaniam z politikov, či napriek trendu v regióne, ktorý praje populistom a nacionalistom, sa rozhodli dať šancu tváram, ktoré nesľubujú nemožné a ktoré nehlásajú jednoduché a nenávistné heslá. Ľudia, ktorí v Bratislave, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach zvíťazili, stavali svoju kampaň najmä na pozitívnej vízii, odmietaní korupcie a konkrétnych cieľoch, na ktorých chcú zamakať.

Problémy súčasneho Slovenska totižto nedokážu vyriešiť skeptici a cynici, ktorých myšlienkové horizonty sú limitované už známymi postupmi. Musia prísť ľudia, ktorí dokážu snívať o niečom, o čo sa ešte nik nepokúsil. Ľudia, ktorí budú nie „iba“ čestní a relatívne bezproblémoví, ale budú aj vizionári, dríči a progresívci. A o tom je toto povstanie. 

 

Teraz najčítanejšie

Milan Ftorek

Mám rád spravodlivosť a dobrý humor. A som vraj slniečkar.