Denník N

Sme si na chodníku všetci rovní?

Dlhšiu dobu sledujem ako sa vyvíja situácia v Bratislave. Stavia sa, búra, neopravuje sa a predovšetkým sa obmedzuje. Predovšetkým tam, kde by sa rozhodne nemalo.

 

Doprava je podľa všetkého najväčší problém Bratislavčanov. Cesty sú v dezolátnom stave rovnako ako prístup k ním. Najpernejšie chvíle ale zažívali cyklisti a chodci. Tí akoby sa nevedeli medzi sebou dohodnúť a vytvoriť dohodu o lepšom spôsobe užívania chodníkov. Zatiaľ to tam vyzerá, že si ľudia nie sú rovní. Chodci majú iba druhotný hlas a ich názor je braný, len ako subjektivizácia. Cyklisti sú v témach využitia verejného priestoru a chodníkoch v prevahe.

Prečo tomu tak je sa priamo nedozvieme. Cyklisti pripomienkujú a sú rozhľadenejší a aktívnejší. Aspoň v smere pretláčania svojich požiadaviek. To je na jednu stranu dobré a na druhú nie moc objektívne. Chodci, ktorí nemajú toľko možností a nemôžu striedať chodníky a cesty ako sa im zachce by mali mať názorovú prevahu aspoň pri územiach peších zón a miestach, ktoré sú turisticky a rekreačne zaujímavé. Nemyslím tým iba lesy, kde už je cyklistika tiež na vzostupe. Skôr mám na mysli miesta ako je hrádza a promenáda. Počas leta si ťažko môže niekto vychutnať pohľady na okolie, keď okolo neho prejde cyklista, ktorého zaujíma len samotná cyklistika a dostať sa z bodu A do bodu B. Z tohto hľadiska sa dá pochopiť, že býva potom viac chodcov naštvaných. Smutnejšie je už len to, že názorovo sú stále v menšine, alebo keď sa ozvú je ich názor opovrhnutý cyklistami.

Vrátim sa k dvom spomínaným miestam. Na veľkej časti hrádze je značenie iba cyklistických trás, akonáhle sa rozhodnú ísť dvaja ľudia vedľa seba je problém. A keď sa naň poukáže cyklisti argumentujú, že sú v práve nakoľko označená pre nich. Okrem iného na nej neplatia pre nich žiadne pravidlá, ktoré by mohli zmierniť situáciu. Rekreant tak prevažne musí chodiť po tráve. Čo nie vždy vadí, ale keď nie je udržiavaná a prší je to pre chodcov veľký boj. Podobne je to aj na promenáde od Mosta SNP po Lafranconi. Po River park je chodník-cyklostrasa v dezolátnom stave a zrejme nie je nikoho, kto by toto riešil. Horšia je už len situácia, ktorá tam vzniká medzi cyklistami a chodcami. Prepojenie a riešenie cyklotrasy je naozaj chrapúnstvo a samotné značenie je nedostačujúce. O trochu lepšie je to oproti samotnému River parku, kde vznikli priechody a značenia. Zároveň spustili kampaň ohľaduplnosti. Je to zaujímavé, ale aj tak to jedine vadí cyklistom.

Tým by bolo potrebné odkázať, že nie všetci majú možnosť chodiť bicyklom, tak nech sa v kuse nesťažujú. Bratislava nie je iba ich mestom. Vozičkár a rodičia s deťmi a kočíkom sa pomaly môžu báť chodiť na promenádu či hrádzu, pretože sa cyklisti chovajú arogantne a neprispôsobivo. Rovnako ako sa vodič auta vo videu choval k cyklistovi. Prosím cyklisti, nikto nie je dokonalý ani chodci, ale nerobte všetko iba pre seba a rovnaké hlúposti ako robí pán vo videu.

Teraz najčítanejšie