Denník N

3 dôvody prečo navštíviť cestovateľský festival

Ak ste sa ešte nerozhodli, či piatkový večer a nasledujúci víkend obetujete cestovateľskému festivalu, tu sú 3 dôvody, pre ktoré tak spraviť. Tešíme sa na Vás.

1.) Typy a inšpirácie KAM cestovať:

Viacerí z nás majú nejaké to svoje vysnené miesto, za ktorým ich srdce ťahá približne každoročne počas leta, no doteraz neboli čas a peniaze, alebo chýbalo odhodlanie. Cestovatelia, ktorí na festivale vystúpia, prezradia, ako tieto predsudky a strach prekonať. Opíšu blízke i ďaleké miesta, ktoré sami navštívili a o ktorých kráse ste ani netušili. Možno vás inšpirujú k tomu, aby ste uskutočnili niečo podobné, hoc na starom trabante alebo na bicykli, pretože aj tak sa to dá. Existuje totiž množstvo rôznych – nepredpísaných – ciest, ktoré je možné zažiť. Lacnejšie a po vlastných.

Marta Rajková i manželia Dumanovci boli v Iráne a o krajine hovoria iba v superlatívach. (Foto Marta Rajková)

2.) Rady AKO cestovať:

Ak cestujete bez cestovky, potrápia vás iné otázky než objemové vlastnosti vášho kufra. Oceníte preto skúsenosti tých, ktorí podobnú výpravu už podnikli a vďaka ich radám budete vedieť vopred, čomu sa vyhnúť a na čo sa v cudzej kultúre pripraviť, ktoré miesta sú neopozerané, aby ste sa nestratili v dave, akí sú miestni a ktorú trasu kedy uprednostniť, kde sa ubytovať a podobne. Prezentujúci sa s vami radi podelia o odpovede a cestovanie „na vlastnú päsť“ bude pre Vás o to ľahšie.

Na festivale sa naučíte „Ako sa stravovať bezpečne a chutne v exotických krajinách a čo si zobrať so sebou na cestu“ (Andrej Maťko) a tiež „Ako napísať cestopis do časopisu“ (Andrej Horváth, ktorý je aj autorom tejto fotografie)

3.) Dôvody PREČO cestovať:

Znie to egocentricky, ale cestovanie je najmä o samotnom cestovateľovi. Cesta predstavuje totiž vystúpenie z vlastnej komfortnej zóny a prostredníctvom spoznávania cudzích kultúr upravuje videnie sveta či prehodnocuje komfort, ktorom sa mnohí z nás stratili. Pri cestovaní budete nútení spoľahnúť sa sami na seba a v prípade núdze požiadať o pomoc. Vďaka tomu sa naučíte dôverovať sebe i ľuďom okolo. Oprášite jazykové znalosti, posuniete vlastné limity, prehádžete priority a, ktovie, po návrate možno oceníte veci, ktoré ste predtým doma prehliadali. Poznanie neznáma nás mení a ja verím, že k lepšiemu. Ak prídete na festival, bude to jedna z myšlienok, ktorú si odnesiete.

Objavíte koralové pláže na ostrove Sulawesi v Indonézii (Michal Knitl, Anna Chobotová, Táňa Hadarová)

Kompletný program festivalu nájdete na stránke www.cestounecestou.sk. Festival začína už zajtra, v piatok 10.11. v Bratislave a postupne bude v 9 mestách Slovenska.

Text: Monika Čopíková

Text pod fotografiami: Michal Knitl

Úvodná fotografia: Peter „Becko“ Ondrejovič

Teraz najčítanejšie

Cestou Necestou

Inšpirujeme ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Organizujeme viac ako 50 cestovateľských podujatí vo viac ako 15 mestách Slovenska. Prostredníctvom Expedičného fondu podporujeme cestovateľské expedície. Chceš sa inšpirovať, prezentovať alebo plánuješ dobrodružnú expedíciu? Viac na: www.cestounecestou.sk