BLOG
Zastavme korupciu
Zastavme korupciu
13 909

Keď puntičkári z Kancelárie Národnej rady vybavujú kuchyňu

Aktualizované: po našom upozornení na príliš prísne kritériá tendra na vybavenie kuchyne Národnej rady, vedúci Kancelárie NR SR rozhodol o úprave súťažných podkladov.

Už len dva týždne zostávajú do termínu, keď uchádzači o zákazku za 260 tisíc eur bez dane môžu Kancelárii Národnej rady SR predložiť svoje ponuky. Kancelária hľadá firmu, ktorá jej za najnižšiu cenu dodá a namontuje gastro technológie do parlamentnej kuchyne. Predpokladaná hodnota zákazky nie je v porovnaní s inými štátnymi tendrami nijak závratná. To však ešte neznamená, že možno akceptovať, aby bol tender šitý na mieru. Presne taký sa totiž javí byť.

Keď krájač, tak 777 mm vysoký

Šéfkuchár parlamentnej jedálne sa môže tešiť na zbrusu novú kuchyňu, do ktorej sa nakupuje rôzne vybavenie na prípravu zeleniny, mäsa a cesta; na studenú kuchyňu, umývanie kuchynského riadu a stolového riadu; vybavenie do skladu zeleniny či pre denné a suché sklady. Nakúpia sa tiež chladiace a mraziace boxy. Celý zoznam činí viac ako sto položiek. A každá jedna z nich má v súťažných podkladoch presne zadefinované rozmery. Kôš na odpadky musí byť 61 centimetrov vysoký, s priemerom 44 centimetrov. Chladnička musí byť vysoká dva metre desať a široká 74 cm. Krájač zeleniny nesmie byť vyšší ako 777 milimetrov. A tak ďalej, a podobne. Kto neverí, nech sa presvedčí sám. Ak sa zaoberáte predajom gastro technológií, no v ponukovom liste nemáte elektronickú váhu o rozmeroch 235 x 240 x 130 milimetrov, máte smolu.

Pri krájači zeleniny bude kuchára zaujímať viac jeho výkon. Súťažné podklady ho určujú – 300 otáčok za minútu. Podobne je to pri ostatných položkách v zozname, Kancelária NR SR zadefinovala technické a funkčné požiadavky na nakupované vybavenie. Teplotný rozsah chladničky, nosnosť skladovacieho regálu, výkon plynového sporáku či spotreba vody umývačky riadu o parametroch, ktoré akiste spĺňa viacero výrobcov vybavenia do profesionálnych kuchýň.

Lenže úrad, ktorému velí Daniel Guspan, išiel ešte ďalej. A do súťažných podkladov vpísal formulácie ako vystrihnuté z katalógov dodávateľov zariadení konkrétneho výrobcu. Uchádzači v tendri sa v nich dočítajú o “plne elektronickom ovládaní grilu s dotykovým displejom poskytuje kuchárom absolútne nový komfort pri grilovaní”, ako “futuristická technológia umožňuje nastaviť mnohé funkcie vrátane presnej kontroly teploty”, že plynový kotol má byť “bezpečne a jednoducho funkčný vďaka manometru” a tiež nech má “inovatívny kontrolný systém s výstražným svetlom bez vody v plášti.” Konvektomat by mal mať “interaktívny varný systém s knižnicou podrobných receptov a fotografií pred a po uvarení” s prístupom do knižnice s 3 000 receptami z celého sveta.

Bokom neostali ani estetické požiadavky na nakupované vybavenie. Kontrolné svetlo na plynovej panvici má byť oranžové, chladiaca skriňa má byť zvonku biela, umývací dvojdrezový stôl má mať mosadzný pochrómovaný dvojsifón. Pri niektorých zariadeniach sú uvedené konkrétne typové označenia výrobcov –  váhy T28, krájač zeleniny TM-TG či konvektomat NAEB101.

Zmeny len so súhlasom

Na prvý pohľad to vyzerá tak, že človek, ktorý toto verejné obstarávanie pripravoval, si chcel uľahčiť robotu. A do súťažných podkladov systémom “copy-paste” uviedol opisy konkrétneho vybavenia z katalógu niektorého z dodávateľov. “Verejný obstarávateľ uvádza, že všetky výrobky a materiály, ktoré sú v projektovej dokumentácii označené menom konkrétneho výrobcu a konkrétnym typom, sú uvedené ako referenčné výrobky a materiály. Uchádzač (hospodársky subjekt alebo dodávateľ) ich môže nahradiť výrobkom, alebo materiálom, ktorý má rovnaké, alebo lepšie technické parametre,” uvádza sa v súťažných podkladoch. To znie dobre. Napríklad pri chladničke sa požaduje energetická trieda D, t.j. najnižšia, takže pre uchádzačov by ju nemal byť problém nahradiť šetrnejšou alternatívou. Lenže poznámka o možnosti nahradiť referenčné výrobky lepšími alternatívami má dva háčiky.

Súťažné podklady totiž na str. 42 hovoria aj to, že uvedené rozmerové a estetické parametre musia byť zachované. Čiže, pripúšťa sa, aby mal krájač zeleniny vyšší výkon ako tristo otáčok za minútu, no nesmie byť vyšší ani nižší ako 777 milimetrov.

Druhá podmienka: každá zámena výrobkom lepších technických parametrov musí byť odkonzultovaná a odsúhlasená investorom, t.j. Kanceláriou NR SR. Podľa odborníčky na  verejné obstarávanie Marcely Turčanovej sú takto stanovené podmienky v rozpore so zákonom, keďže obmedzujú férovú hospodárskú súťaž. Zákon nepripúšťa, aby obstarávateľ napríklad pomocou rozmerov a iných charakteristík, ktoré nie sú dôležité pre funkčnosť, špecifikoval konkrétny prístroj, či konkrétneho výrobcu. Takúto výnimku je možné pripustiť napríklad pri unikátnej technológii určenej na vedecké účely, ktorá má jediného výrobcu na svete. Určite však nie pri tak bežnom zariadení ako je vybavenie kuchyne.

Je možné, že podmienky v súťažných podkladoch sú len nedopatrením zle naformulované a v tendri môže uspieť aj firma, ktorá za najlepšiu cenu dodá rovnako výkonné (alebo lepšie) zariadenia, no iných rozmerov, ako Kancelária požaduje v technickej špecifikácii.

Možné je tiež, že nová kuchyňa v parlamente má už dávnejšie hotový projekt, v ktorom sa ráta s konkrétnym zariadením od konkrétneho výrobcu. A aby v tendri vyhral práve on, šanca na úspech iných uchádzačov “sa vylúčila” cez presne stanovené rozmery obstarávaného vybavenia. V takom prípade by toto obstarávanie bolo v rozpore so zákonom a malo by sa čo najskôr zrušiť a vyhlásiť nanovo. Nakúpiť vybavenie do kuchyne za vyše štvrť milióna eur bez toho, aby boli uchádzači diskriminovaní presne zadefinovanými rozmerovými parametrami, zjavne možné je.

Prečo Kancelária NR SR trvá na presných rozmeroch nakupovaných zariadení, sme sa opýtali aj človeka, ktorý je v oznámení o vyhlásení obstarávania uvedený ako zodpovedná osoba za tento tender. Do telefónu nám na naše otázky nechcel alebo nevedel odpovedať, čo nás prekvapilo vzhľadom k jeho funkcii vedúceho referenta verejného obstarávania na odbore právnych služieb Kancelárie. Na písomnú odpoveď stále čakáme.

 

Aktualizácia, 15.11.2017: Kancelária NR SR zareagovala na naše pochybnosti ohľadom tendra a to dvomi spôsobmi. Prvá správa: jej vedúci Daniel Guspan včera schválil úpravu súťažných podkladov. Dôležité zmeny (body 52.5 až 52.9)  v aktualizovaných súťažných podkladoch sú nasledovné:

  • Pri samostatne stojacich strojoch a zariadeniach (krájač zeleniny, váhy, atď.) sa v prípade, že uchádzač ponúkne výkonejší ekvivalent, upúšťa od podmienky zachovania estetických a rozmerových parametrov.
  • V prípade ostatného vybavenia, ktoré tvorí kuchynskú zostavu, sa taktiež pripúšťajú ekvivalenty, ktoré nebudú na milimeter rovnaké veľké, ako sa uvádza v technickej špecifikácii. Po novom je rozhodujúce zachovanie celkového rozmeru zostavy, a technických a bezpečnostných noriem vzťahujúcich sa na inštaláciu do elektrickej siete, vzduchotechniky, odpadu a pod.
  • Lehota na predkladania ponúk sa predlžuje do 4. decembra 2017.

Druhá správa: vedúci Kancelárie a jeho kolegovia pozvali Nadáciu Zastavme korupciu na stretnutie. Uskutočnilo sa dnes doobeda a vypočulili sme si vysvetlenie, prečo pôvodne vyhlásili tento tender tak, že to v nás vzbudilo podozrenie. Príčinou mali byť minimálne skúsenosti s obstarávaním vybavenia do kuchyne, kde sú na jednej strane obmedzenia v podobe dispozície priestoru a projektu inštalácie elektriny, vody, plynu a kanalizácie. A na strane druhej umožnenie skutočnej súťaže, ktorej výsledkom bude nielen dodávka najlacnejších a najlepších možných zariadení. Ale hlavne kuchyňa, v ktorej jeden stôl nie je vyšší ako druhý, chladnička nie je dva metre od najbližšej zásuvky a regál má nielen takú nosnosť, že sa naň mixér dá uložiť, ale sa tam aj zmestí. Hoci si v Kancelárii NR SR nechali poradiť odborníkom na obstarávanie, výsledkom ich snahy boli až príliš konkrétne kritériá a príliš prísne podmienky, ktoré súťaž komplikovali. Ľudia z Kancelárie pred nami uznali svoju chybu, aktualizovali súťažné podklady a predĺžili lehotu na predkladanie ponúk.  

 

 

 


Martin Turček, Nadácia Zastavme korupciu
Pavel Sibyla, Nadácia Zastavme korupciu

Foto: Denník N/Tomáš Benedikovič

Chceš nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podpor Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci!

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.

Blogy

|