Denník N

Kampaň #metoo čelí neoprávnenej kritike

Obete sexuálneho násilia a obťažovania verejne prehovárajú o intímnych udalostiach v ich živote. Dostáva sa im pochvaly i kritiky. Negatívna odozva pochádza najmä z nevedomosti o význame pojmov sexuálne násilie a obťažovanie.

Kampaň MeToo získava v poslednom čase celosvetovú popularitu najmä kvôli kauze amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, ktorý sexuálne obťažoval a znásilnil viaceré herečky vo filmovom priemysle. Neskôr sa ku kampani začalo pridávať množstvo ďalších celebrít a umelcov so svojou skúsenosťou. Medzi najznámejšie mená patria Lady Gaga, Björk, Monica Lewinsky, Reese Witherspoon…

Kampaň MeToo je napriek svojej tematike kritizovaná z viacerých strán. Odporcovia nachádzajú jej mínusy už v samotnom spôsobe akým je kampaň vedená, a to cez hashtagy na Twitteri alebo Facebooku. Postihnutá osoba sa so svojou skúsenosťou zverí svetu a na záver napíše #MeToo. No sociálne siete získali za posledné roky veľmi negatívny obraz. Keďže sú dostupné každému, akýkoľvek narcizmom nasiaknutý človek môže napísať, čo mu myseľ prikáže. A tak si napríklad chorobne-pozornosť-žiadajúci človek aj čosi vymyslí, prikrášli, len aby príbeh mal šťavu a lajky. Nuž a regulovať sa nedajú ani negatívne komentáre, ktoré môžu obete ešte viac zastrašiť. Tejto kritike rozumiem, no nemyslím si, že je na mieste. Stačí sa pozrieť na oficiálnu stránku kampane. MeToo nie je len o zdieľaní príbehov. Jej zakladateľka Tarana Burke objasňuje, že kampaň má niekoľko štádií. Túto informáciu však mnohí ľudia ignorujú.

No ozývajú sa aj iné hlasy, ktoré v nevedomosti posolstvo kampane ničia. Prekrúcajú kauzu britského ministra a jeho „nevinného“ siahnutia na novinárkine koleno. Ďalšie kladú otázky typu „A to už je aj obtretie v MHD obťažovaním?“ Táto kritika ukazuje nevzdelanosť ľudí v oblasti sexuálnych problémov, porúch a definícií. Asi najbizarnejší článok k danej téme napísala Barbora Koukalová, ktorá za český Expres píše: „Můžete si Me Too napsat třeba stokrát, ale vždycky se bohužel najde nějaký darebák, který vás například zaskočí v prázdném kupé masturbací. Než se stihnete vzpamatovat, tak uteče, budete volat policii? Popravdě za sebe bych byla radši, kdyby mi policie radši už konečně našla tu ukradenou drahou kabelku, než aby jezdila hledat chlapa, z něhož jsem ve tmě viděla jen brýle a TAMTO (1).“

Je pre mňa smutné a nepochopiteľné, ak by akákoľvek žena dala prednosť nájdeniu stratenej kabelky pred snahou vyriešiť závažný patologický problém a upriamiť naň pozornosť verejnosti. Zo vzniknutej kritiky je očividné, že nám dodnes nie je jasné čo sexuálne obťažovanie a sexuálne násilie znamená. Preto uvádzam príklady chorobného konania, ktoré sexuálnym obťažovaním a násilím sú.

Cieľom sexuálneho obťažovania aj sexuálneho násilia je dosiahnuť vzrušenie. Rozdiely medzi týmito pojmami sú nasledovné:

  1. Sexuálne obťažovanie

Jeho presná definícia je nejasná, každý ju opisuje trochu inak. Pre priblíženie uvádzam konkrétne druhy (2):

  • Odhaľovanie genitálií pred neznámym objektom či skupinou objektov
  • Trenie sa o anonymné, neznáme objekty v tlačeniciach (napr. dopravné prostriedky)
  • Dotyky intímnych miest anonymných objektov
  • Verejná masturbácia pred anonymným objektom
  • Písanie erotických listov anonymným objektom
  • Pozorovanie svojej partnerky/partnera pri sexuálnom styku s iným mužom/ženou
  1. Sexuálne násilie

Sexuálne násilie už trestný zákonník na Slovensku pozná. Definuje ho takto: Kto násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia donúti iného k orálnemu styku, análnemu styku alebo k iným sexuálnym praktikám alebo kto na taký čin zneužije jeho bezbrannosť, potrestá sa odňatím slobody na päť rokov až desať rokov (3).“

Z vyššie uvedeného sa dá vyvodiť:

Človek, ktorý by predo mnou vo vlaku začal masturbovať, ma sexuálne obťažuje. Ak by ma však donútil vykonať túto činnosť zaňho, šlo by o sexuálne násilie, ktoré je trestné.

Keď niekto hovorí, že príbehy žien MeToo sú „normálne“ a neobsahujú prvky obťažovania, mal by si v prvom rade naštudovať problematiku, ku ktorej sa vyjadruje. Každému, kto hovorí, že obťažovanie nie je potrebné brať seriózne, „lebo veď nejde o znásilnenie“ radím rozhovory s obeťami sexuálneho obťažovania. Ak niekto tvrdí, že táto kampaň spôsobí kontrarevolúciu, ktorá vyústi v nulový záujem ľudí o sex, robí základnú argumentačnú chybu (mimochodom štruktúrou identickú o niečo bláznivejšej, ktorá hlása, že legalizácia homosexuality spôsobí legalizáciu pedofilov, čo vyústi v pohltenie planéty bezdetnými gejmi a lesbami). Nuž a možno takýto kritik len čosi-kdesi hlboko v sebazaprení skrýva, lebo tak sa mu žije ľahšie. No nie je to zbabelé..?

Viac informácií:

Oficiálna stránka kampane MeToo: http://metoo.support/

Živé vysielanie s Taranou Burke: https://www.facebook.com/cnn/videos/10157556296376509/

Twitter Tarany Burke: https://twitter.com/taranaburke?lang=en

Zdroje:

1 – https://www.expres.cz/metoo-kampan-harvey-weinstein-sexualni-zneuzivani-fx7-/celebrity.aspx?c=A171029_203319_dx-celebrity_bk

2 – Weiss, P. : Sexuální deviace

3 – https://www.lewik.org/term/1207/sexualne-nasilie-trestny-zakon/

Titulný obrázok: Flickr.com, Steve Hammond

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.