Denník N

Ako jesť a nepribrať – predvianočná edícia

Zakaždým, keď natrafím na tento výrok: „Všetci si myslia že snom každej ženy je nájsť ideálneho muža. Pravda je taká, že snom každej ženy je jesť všetko a nepribrať“, musím sa usmievať. V poslednom čase pozorujem, že to neplatí len pre ženy.

Predvianočné obdobie je aj preto zakaždým skúška, lebo na nás číhajú vianočné večierky, trhy na námestiach a stretnutia s priateľmi, plné dobrých tučných grilovaných klobások až po koláče a varené vína, plné cukru.

Ako sa ubrániť?

1. Choďte pešo.
Neverili by ste koľko kalórií dokážete spáliť a ako dobre urobíte svojmu telu, ak vždy vymeníte auto alebo MHD za prechádzku. Samozrejme, hovorím o krátkych vzdialenostiach, nie z Malaciek na Hlavné námestie. Chôdza robí dobre každému, nadmerne nezaťažuje kĺby, je lacná a najprirodzenejšia.

2. Znížte príjem soli.
Dnes sa mnoho ľudí vzdeláva samo a veľmi dobre vie, že zvýšený príjem soli zadržuje v tele vodu – na váhe vám potom ručička vyskočí aj o pár kíl navyše. Soľ je ukrytá všade, kapustnica, údeniny, syry, slané tyčinky atď. Aspoň niečoho sa vzdajte, ideálne nahraďte zeleninou.

3. Dajte si Coca-Colu.
Lekár vám káže piť sladený nápoj? Je to trochu paradox a určite neodporúčam piť Coca-colu každý deň. Ak sa vyznáte v histórii viete, že Coca-cola sa kedysi predávala v lekárňach kvôli svojmu pozitívnemu účinku na trávenie. Preto, ak sa už predsa len prejete nezdravým jedlom, skúste zapiť trochou coly a odľahčiť tak tráveniu. Opakujem, len výnimočne.

4. Jedzte lokálne.
Teraz nemyslím, čo si dopestujeme v záhradke, to by sme v zime toho veľa nepojedli. Rozhodne by ste si však mali všímať pôvod produktu, pomôcť môže aj lokálny producent, prípadne výrobca, ktorý sa špecializuje len na daný produkt či značka, ktorá je osvedčená. Malí producenti mäsových výrobkov, tiež výrobcovia piva, vína obvykle vedia, že prerazia len kvalitou.

V podstate každý vie, že nepribrať znamená jesť vyváženú stravu a hýbať sa. Pre konzumáciu stravy alebo čohokoľvek na tomto svete platia dve základné pravidlá – striedmosť a kvalita. Znamená to, že našu dušu a telo tak zaťažíme primerane. Ja viem, je to takáto jednoduchá teória, horšia je už prax…

Teraz najčítanejšie

Juraj Štekláč

Som lekár a moja práca mi umožnila vidieť reakcie ľudí v hraničných životných situáciách. Či už na Slovensku alebo v zahraničí, všetky svorne ukazujú, že svet je o medziľudských vzťahoch a zážitkoch. Hmotné veci v ňom nie sú akosi trváce... Aj preto sa zaujímam o spoločnosť ako takú, sociálne vzťahy, problémy a ich možné riešenia a mám pochopenie pre všetko, čo je ľudské. Mám rád knihy, šport a hudbu, ktoré nás robia lepšími. Moje otvorené pôsobenie vo verejnom priestore mi len potvrdzuje, že je dosť veľký pre všetkých.