Denník N

Farár Kuffa: známy konšpirátor

Už sa radšej nebudem sťažovať na kňazov, ktorí len prečítajú kázne niekoho iného stiahnuté z internetu. Tie totiž obvykle majú aspoň nejakú výpovednú hodnotu.

Na to, že farár Maroš Kuffa káže len o sebe a svojich dedinských zážitkoch namiesto biblických textov sme už zvyknutí. Proti gustu žiaden dišputát. Ander z Košíc  a Drišľakoviny už tuším v telke nechodia a celkom chápem, že teologickú nedovzdelanosť je potrebné nejako vykryť.

Ale v celej dlhočiznej kázni konšpirovať o zlom Bruseli, Istanbulskom dohovore (alebo slovami Kuffu trójskom koňovi, prostredníctvom ktorého na naše zbožné Slovensko chce Európska únia dostať skazenú gender ideológiu), zvrhlosti boja za práva LGBTI ľudí a juvenilnej justícii (na túto konšpiráciu som už skoro zabudol) – to považujem za škandál. Ako vytrhnuté z Kotlebovho prejavu. Ani hojná obhajoba panenkou Máriou nechýba!

Vôbec ale nerozumiem tomu preplnenému kostolu. Ako je možné, že sa tí ľudia počas tej série zjavných nezmyslov a konšpirácií nezdvihli a neodišli? A ako je možné, že to ešte aj niekto hrdo natočil a zverejnil na youtube? To mi príde na celom prípade úplne najtragickejšie. Ja by som sa totiž za takú kázeň v niektorom z našich kostolov hanbil ako pes.

Ponaučenie do života: Už sa radšej nebudem sťažovať na kňazov, ktorí len prečítajú kázne niekoho iného stiahnuté z internetu. Tie totiž obvykle majú aspoň nejakú výpovednú hodnotu.

A ako môžeme vidieť, u farára Kuffu nedošlo k žiadnej sebareflexii ani po jeho verejných vyjadreniach o tom, že homosexuáli sú genocídou národa, či o potrebe zahnať referendom „prasatá naspäť do prasačinca“.

Marián Kuffa ako správny mučeník 21. storočia sníva o väzení za svoje *** názory (* čitateľ nech si doplní v duchu vlastného presvedčenia) a vyzýva v kázni veriacich, aby mu tam potom posielali makovníky. Veď Breivikovi je vraj v base tak dobre!

Bol to však práve jeho legendárny brat Štefan Kuffa, koho OĽANO dostalo do parlamentu, a kto sa preslávil návrhom zákona, ktorý mal trestať ženy za umelé prerušenie tehotenstva 25-ročným alebo dokonca doživotným väzením, lekárov a neplodných rodičov zas väzením na 5 až 12 rokov za asistovanú reprodukciu.

Nie, páni – bratia Kuffovci, v liberálnej demokracii sa za hlúpe názory ľudia neposielajú do väzenia. To však neznamená, že by ste sami nemali vyhľadať nejakú inú formu pomoci.

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Manžel, otec, teológ a kňaz Starokatolíckej cirkvi v ČR s poverením pre službu na Slovensku, doktorand na ETF UK v Prahe a člen Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia (ok21). Venujem sa najmä novozákonnej teológii, dejinám raného judaizmu vo vzťahu k rodiacemu sa „kresťanstvu“, vybraným témam z ekumenickej teológie, ako aj hľadaniu stvárnenia kresťanstva v 21. storočí. Od roku 2014 som šťastne ženatý a máme jedno dieťa. Patrím tiež medzi zakladajúcich členov Progresívneho Slovenska.