Denník N

Aj čierna mačka chce žiť

Svet, širokospektrálne miesto všetkých skutočných a možných vecí a procesov, jeden z primárnych tém ľudského myslenia. Priestor pre každého. Pomerne náročne je nájsť si v ňom to svoje miesto, ktoré je len naše. Kompatibilita ľudského, prioritného a živočíšneho druhu občas chýba. Nedokážeme mnohokrát byť v súlade ani sami so sebou. Postavenie našich váh a protiváh je o nás samých, niet miesto pre iných.
Záujem o seba samého z nás vytvára egocentrických jedincov obyvajúcich tento svet, bez uvedomenia zbytočnosti cieleného Ja – pozorovania. Však s miestom všade, kde nám to vyhovuje, bez ohľadu vyhovujúcej pozície protistrany. Nie je pre nás blízka kultivácia našej osobnosti, ale súdenie iných.
Spektrum univerza, v ktorom žijeme je mnohokrát krátkozraké. Sťažujeme sa na mračná všade okolo nás. Slnko nevychádza na obzor, nakoľko mu nedovolíme prístup k nám. Obklopujeme sa sa binárnymi číslami života.
Stavajú sa z nás čierne mačky, hľadajúce si miesto v pre nás nemiestnom svete.
Náš vnútorný svet je naše univerzum, pre ktoré je miesto všade na
510 miliónov km² je len potrebné ten svet si vytvoriť. Tvorba sveta lásky a harmónie bez ilúzie a klamstva je tým vesmírom, o ktorom snívame, ale jeho zmysel strácame.
Vtedy v nás aj pri videní čiernej mačky nastane uvedomenie, aj ona má svoj dôvod a miesto. Neberme jej ho svojim strachom a obavami. V skutočnosti strachom, smútkom, obavami berieme to miesto samy sebe na tomto svete.
Postavíme si aj naďalej čiernu mačku ako modlu nášho piedestálu? Alebo budeme hľadať v každej tme pestrofarebnosť?

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie