Denník N

Týždeň v reklame: efektívne sýrske deti, férový marketér a žiadne prekvapenie (+ako urobiť skvelý vizuál)

Minulý piatok sa konala oslava slovenskej reklamy: 19. ročník súťaže EFFIE, ktorú organizuje Klub reklamných agentúr Slovenska obohatilo aj historicky prvé udeľovanie ceny Marketér roka, o ktoré sa postaralo združenie Ľudia z marketingu a ocenenie pre najlepšiu slovenskú reklamnú agentúru – Agentúra roka, ktoré vyhlasuje mesačník Stratégie.

Najefektívnejšia je charita

Logicky, žiada sa dodať. Dve zlaté EFFIE získala kampaň Moje dieťa pre organizáciu Magna od agentúry Istropolitana Ogilvy. Neuhádnete, aký budget na to agentúra mala. Nula Eur. (Inak, kompletné výsledky EFFIE nájdete na stránke effie.sk.)

Zlatú EFFIE si zpomedzi komerčných kampaní odniesla agentúra Made by Vaculík za kampaň Lišiak zo Sadu. Video poznáte, či?

Aj vďaka tejto práci Made by Vaculík skončila na treťom mieste v súťaži Agentúra roka. Striebornú EFFIE získala jedna z najoceňovanejších reklamných kampaní roka od agentúry TRIAD, 17. november pre O2.

No a marketingový riaditeľ O2, Igor Tóth, si odniesol aj historicky prvé ocenenie Marketér roka. O štyroch nominovaných a ich kampaniach som písal minulý týždeň. Strieborná EFFIE za kampaň Zlatá pivná štafeta stačila pre agentúru Wiktor Leo Burnett stačila v bodovaní mesačníka Stratégie na to, aby sa WLB opäť stala agentúrou roka.

V našej agentúre Respect APP sme sa potešili zo shortlistu na EFFIE za náborovú kampaň pre poisťovňu NN. Bola tak efektívna, že momentálne prebieha už jej tretia vlna. Viac vo videu, aha:

Ako urobiť namakaný vizuál?

Okrem toho sa nám podarilo spísať aj pár tipov a odporúčaní, ako urobiť vymakané vizuálne atraktívne reklamy. Napríklad akú vytvorilo Ogilvy Germany pre Amnesty International:

Alebo takýto pre Der Tagesspiegel, za ktorý kreatívci z nemeckej agentúry Scholz & Friends vvyhrali zlato na ADC*Europe Awards v kategórii Newspaper Advertising:

Alebo takéto plagáty pre časopis História, vďaka ktorým sme v Respect APP získali Zlatý klinec v roku 2008 a zároveň vyhrali prvé miesto v ankete o najlepší print či poster dvadsaťročnej histórie slovenskej reklamy:

Kompletné tipy a triky že ako na to, nájdete v našom blogposte 5 tipov ako urobiť skvelý vizuál na Sketcheri.

Pozrite aj môj minulý Týždeň v reklame: virtuálna železná opona, bradavky na Facebooku a veľa lesa (+najlepšie práce z Európy a tipy na knihu a výstavu) a sledujte moju skupinu, v ktorej nájdete veľa super (alebo zlých) reklám, napríklad takéto:

 

 

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency