Denník N

Dva dôležité dôvody prečo BSK potrebuje pracovnú skupinu v oblasti zdravotníctva

Som lekár, študoval som aj verejné zdravotníctvo a ako novozvolený poslanec VÚC preto v posledných týždňoch rozmýšľam, ako tieto veci spojiť a zlepšiť tak život ľuďom v kraji.

Vo volebnom programe som hovoril o zriadení call centra, písal som o tom tu. Budem sa ho snažiť presadzovať, no potrebujeme aj ďalšie systémové opatrenia v oblasti zdravotníctva. Na kraji existujú komisie, tie však môžu byť zložené len z poslancov. Toto je jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol iniciovať založenie odbornej zdravotníckej pracovnej skupiny pri krajskom zastupiteľstve.

Táto by mala pripomienkovať pripravované návrhy v oblasti zdravotníctva a zákony či novely, ale aj iniciovať zmeny, ktoré pomôžu ľuďom zlepšiť náš zdravotnícky systém v praxi. Mala by fungovať počas môjho celého funkčného obdobia ako poslanca župy, no s potenciálom pracovať ďalej či byť inšpiráciou aj pre ostatné župy na Slovensku.

V zastupiteľstve bratislavského samosprávneho kraja som jediný lekár, cítim zodpovednosť spojiť odborníkov v oblasti zdravotníctva a začať pracovať čím skôr. Súčasťou pracovnej skupiny by mali byť odborníci, ktorí dokážu vidieť veci reálne, ale ich aj zaviesť do praxe.

Nemal by tam preto chýbať nielen lekár či farmaceut, ale aj právnik či zástupca pacientskych organizácií a zdravotných poisťovní. Pravidelne by sme chceli sledovať rokovanie zdravotníckeho výboru NR SR, aby sme mali prehľad o pripravovaných zmenách či konkrétnych názoroch jednotlivých poslancov na fungovanie zdravotníctva v regiónoch, ako sú poplatky za vyšetrenie, call centrum, reforma zdravotníctva a mnohé ďalšie.

Pracovná skupina by mala pravidelne informovať obyvateľov kraja ako postupuje. Mnohí sa sťažujú, že nevedia ako funguje kraj či čo robí poslanec VÚC. Poďme to zmeniť, ale nie len vydávaním všeobecných tlačových správ, ale najmä systematickým zdieľaním konkrétnej práce jednotlivých poslancov, ktorá má dopad na ľudí. Začínam u seba. A to je druhý dôležitý dôvod prečo budem iniciovať zriadenie zdravotníckej pracovnej skupiny pri VÚC.

Teraz najčítanejšie

Juraj Štekláč

Som lekár a moja práca mi umožnila vidieť reakcie ľudí v hraničných životných situáciách. Či už na Slovensku alebo v zahraničí, všetky svorne ukazujú, že svet je o medziľudských vzťahoch a zážitkoch. Hmotné veci v ňom nie sú akosi trváce... Aj preto sa zaujímam o spoločnosť ako takú, sociálne vzťahy, problémy a ich možné riešenia a mám pochopenie pre všetko, čo je ľudské. Mám rád knihy, šport a hudbu, ktoré nás robia lepšími. Moje otvorené pôsobenie vo verejnom priestore mi len potvrdzuje, že je dosť veľký pre všetkých.