Denník N

Čo ak padne Ficova vláda alebo „Nie sme takí bohatí, aby sme platili lacného politika“

Premiér Fico rezolútne skonštatoval, že platy poslancov a politikov sa zvyšovať nebudú, a ak budú, tak len cez jeho mŕtvolu. Presnejšie len za cenu pádu jeho vlády. Pravdepodobne tým chce povedať, že zvyšovanie platov politikov je zlé. A keďže vieme, že svoj prst drží pevne na pulze nálad spoločnosti, tak môžeme bezpečne predpokladať, že väčšina ľudstva na území Slovenska tiež radšej obetuje polovicu svojho platu, než by mali poslancom dopriať valorizáciu príjmov.

Priznajme si to. Politikov nemáme radi a už vôbec neradi počujeme, že zarábajú viac ako my. My väčšina. Zhodneme sa viacerí – nezaslúžia si ani plat, ktorý im už teraz vyskakuje na výplatnej páske. Nezaslúžia si ho nielen pre svoju chabú odbornú výbavu, ale najmä a predovšetkým pre nedostatok morálnych zábran a hodnôt ako česť, poctivosť a odvaha. Áno, nie sme celkom féroví – existujú aj schopní a čestní politici. Ale aspoň nateraz, oni nie sú vlajkonosičmi našej politickej reprezentácie.

A preto – nemali by sa platy poslancov zamraziť, poriadne a naveky? Nemá teda premiér Fico pravdu?

Nemá.

Pretože v stávke sú ľudské osudy. Naše osudy, našich detí.

O našich osudoch rozhodujú politici. Pripravujú a schvaľujú zákony, pravidlá hry, ktorými sa všetci riadime. Zákony, ktoré nám môžu život uľahčiť, ale aj úplne skomplikovať. Zákony, ktoré nasmerujú našu krajinu k prosperite alebo stagnácii, k rozvoju alebo úpadku. Rozhodujú o našich peniazoch, o našom zdraví, o vzdelaní našich deti, o nasej starobe. Jednoducho o všetkom.

Komu by ste zverili takúto moc? Z politika sa stala nadávka. Ale politik, to je povolanie a poslanie zároveň. Poslanie pre tých najlepších z nás, pre ľudí schopných a cnostných. Pre tých, ktorí majú vzdelanie, schopnosti, talent a motiváciu meniť našu spoločnosť k lepšiemu. Takíto ľudia medzi nami žijú a žije sa im dobre. Presadili sa v súkromnej sfére, v umení, vo vede a výskume, v manažmente, vo vlastnom businesse. Presadili sa a zarábajú peniaze, o ktorých sa väčšine z nás nesníva. A oni si tie peniaze zaslúžia. Takýchto ľudí chceme v politike. Chceme a potrebujeme.

Lenže títo ľudia majú svoje rodiny, deti a hypotéky. Majú príjem a štandard, ktorý si chcú udržať. Možno majú ideály, možno chcú meniť veci k lepšiemu, ale nakoniec aj tak musia zaplatiť každý mesiac svoje účty.

Ale možno chceme, aby vstup do politiky predstavoval obetu, aj finančnú. Lenže čo ak túto obeť prinesú iba tí, ktorí sú potom ochotní obetovať ešte viac? Svedomie oligarchom a naše osudy rýchlemu zisku od Bašternáka.

A preto zaplaťme našim politikom viac. Nie kvôli tým, ktorí sú v politike teraz. Kvôli tým, ktorí prídu po nich.

Teraz najčítanejšie

Pavel Vrábik

"Potrebujeme odvážnych mysliteľov, ktorí nepodľahnú moci a vplyvu lákavého pochlebovania a sú pripravení bojovať o ideály napriek tomu, že vyhliadka na skorý úspech je ešte veľmi malá." Friedrich August von Hayek