Denník N

Knihy, ktoré tento rok stáli za prečítanie + 2, ktoré som nevedela dočítať

Do tohto minivýberu, sa dostali knihy, ktoré som v roku 2017 prečítala takmer bez pustenia z ruky. Vo vianočnom ošiali možno aj tipy na dobré darčeky, preto je pod každou knihou odporúčanie, komu ju darovať a komu určite nie.

Odsúdení prežiť – Wendy Holden

Rok 2017 som otvárala príbehom troch žien, ktoré vynosili svoje deti v koncentrákoch. Knihu Odsúdení prežiť som dostala na minulé Vianoce od kolegyne Peťky. Pracujeme v Seredi, a keď mi ju dávala, asi netušila, že dej sa odohráva aj v Seredskom koncentračnom tábore.

odsúdení prežiťPriska Lowenbeinová, jedna z hlavných postáv, pred vojnou žila v Bratislave, pri Rybárskej bráne. Toto prepojenie na moju rodnú Bratislavu a zároveň na Sereď, kde pracujem, pre mňa bolo silnejšie ako by som možno chcela. Kým ja som si cestou z Bratislavy do Serede akurát tak po nedeľnom obede niesla koláč od mamy, pre tisíce ľudí z Bratislavy a okolia, znamenala cesta do Serede koniec ich doterajšieho života. Silné.

Mimochodom, na mieste koncentračného tábora v Seredi je v súčasnosti Múzeum holokaustu. Oplatí sa navštíviť.

Koho poteší ako vianočný darček: Keďže ide o skutočné príbehy troch tehotných žien a ich bábätiek, maminy a babky si pri nej poplačú asi najviac. Inak je pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o 2. sv, židovstvo, prípadne slovenskú históriu. Bratislavčania a Seredčania v nej nájdu miesta, okolo ktorých každý deň chodia.

Moje túžby, tvoje túžby – Willard Harley

Túto knihu som už odporučila mnohým ľuďom. Či už tým, ktorý mali podobne ako my, partnerskú krízu, alebo aj harmonickým párom, aby svoj vzťah prehĺbili. Dovolím si povedať, že značne ovplyvnila moje nazeranie na partnerstvo.

Včera som bola v kníhkupectve a išlo ma rozdrapiť pri regáli so štítkom „partnerstvo“. Prešla som niekoľko kníh a musela som konštatovať, že 90% z nich sú x-krát prežuté klišé o nažívaní v partnerstve a idú len po povrchu. Predstavovala som si ich autorov, ako hovoria: „Žijem v partnerstve, o tom som ešte nenapísal knihu. Napíšem!“

moje tužby

Prosím vás, naozaj vás prosím, v záujme vášho budúceho šťastia a zdravia vašich vzťahov, v  tejto oblasti si vyberajte knihy podľa skúseností autorov, nie podľa super znejúceho názvu alebo lesklého obalu. Lebo ako mi kedysi povedal Daniel Kvasnica: „Knihu napíše každý blbec, je to dlhá esemeska bez chýb.“

Autor knihy Moje túžby, tvoje túžby, Willard Harley, pracoval vyše 25 rokov ako manželský poradca. Vie, o čom píše. Jednoznačne sa táto kniha pre mňa stala svätým grálom medzi knihami o vzťahoch. Myslím, že prekonáva aj známu knihu 5 jazykov lásky. No aj tá má svoje čaro.

Najviac sa ako vianočný darček hodí pre: Vlastný partner, partnerka, dobrá kamoška. Nedávala by som ju zaťovi, neveste, rodičom, alebo niekomu, kto má naštrbené partnerstvo a vás do toho nič. Mohli by si to zle vysvetliť.

P.S. – Aňa Geislerová geislerova

Mega vizuál (a to si teda nevyberám knihy podľa obalu :). Knižka fejtónov P.S. je krásne ilustrovaná, hravá, kreatívna, ženská, so šarmom Ani Geislerovej. Ideálne oddychové čítanie. Urobila mi dobre, po tých mojich obľúbených témach o koncentrákoch a zákutiach ľudskej psychiky. Pri jej vydaní v 2015 vraj vyvolala v Čechách veľký ošiaľ čítania. Verím, veď kombinácia slávna herečka a jej súkromie sú zaručené lákadlo. Ako audioknihu ju nahovorila sama Aňa Geislerová.

Poteší pod stromčekom: Ženy každého veku. Ľudí, ktorí vedia oceniť pekné veci.

Sviece dohárajú – Sándor Márai

Spisovateľ Sándor Márai podľa mňa počas života trpel depresiami aj kvôli tomu, že vedel, ako naňho zabudneme. Márai sa narodil a do 18. rokov žil v Košiciach (vtedy Kassa, ešte Rakúsko-Uhorsko), potom odišiel do sveta. Neviem kedy by som objavila jeho knihy, keby britský režisér Christopher Hampton nepreniesol jeho román Sviece zhoria do tla na divadelné dosky. Následne túto hru prebralo SND a tento rok ju hrali už 11. sezónu!

Márai

Román prináša veľmi, veľmi hlboké ponory do ľudskej psychiky. Také, ktorých je schopný len človek, ktorý si sám prechádza duševným utrpením. Verte, že žiadny optimista by nenapísal takúto knihu. Kniha o priateľstve medzi mužmi, láske, osude, smrti, vášni, samote.

Moja obľúbená myšlienka z knihy, začína sa ňou aj divadelné predstavenie: Jedného dňa musíme stratiť toho, koho milujeme. A toho, kto to nevydrží, nie je škoda, pretože to nie je úplný človek. 

Kniha pod stromček pre: Náročnejších čitateľov. Ideálne rovno s lístkami do divadla. Hra bola v SND uvedená pod názvom Popol a vášeň.

popol a vasen
Popol a vášeň – Martin Huba a Dušan Jamrich, medzi ktorými sa sypú roky ticha.  (obr. divadelniflora.cz)

Peníze nebo život? – Tomáš Hajzler

peníze nebo životTomáš Hajzler má skvelý talent prepájať súvislosti. Spája svoju prax s výsledkami vedeckých štúdií. A to všetko vo veľmi čítavom štýle. Ak máte dosť bullshit motivačnej literatúry, a hľadáte ozaj niečo normálne na sebarozvoj, odporúčam. Peníze nebo život prinášajú reálny pohľad na to, ako si upratať pracovný život. Okrem tejto knižky pokojne siahnite aj po iných knihách z vydavateľstva PeopleComm. Na ich webe nájdete mnoho inšpirácie nielen v oblasti kníh.

Najviac sa ako vianočný darček hodí pre: súrodencov, rodičov a kamošov, ktorým ide na nervy súčasná práca. A tiež workoholikom ako spätná väzba.

Mama a zmysel života – Irvin Yalom

mama a zmyselMilujem Yalomove knihy. Yalom je 86-ročný americký psychoterapeut a vo svojich knihách odovzdáva svoje celoživotné skúsenosti. Mám pocit, že každou ďalšou knihou je úprimnejší, zrejme si s pribúdajúcim vekom hovorí, že už nemá čo stratiť. Vo februári 2018 by mala vyjsť jeho ďalšia kniha, a verte, že je to pre mnohých udalosť roka. Mama a zmysel života je veľmi čítavá, veľmi osobná. Veď ktorý psychiater sa prizná celému svetu, že jeho mŕtva matka  ho rozčuľuje v snoch? A že sa za ňu vlastne vždy hanbil? Okrem vlastnej spovede, Yalom opisuje príbehy niekoľkých svojich pacientov a priebeh celej terapie. Je to hlboký ponor do tém ako smrť a zmysel života. Paradoxne, miestami dosť humorné a sarkastické.

Ukážka: „Stretnutia s Irene mi zvýšili nielen citlivosť na smrť, a vedomie vzácnosti života, ale aj úzkosť zo smrti. Čoraz častejšie som sa zaoberal tým, že som v zóne umierania, v životnom období, keď môžem kedykoľvek vyhasnúť. Ktože to tvrdil, že terapeuti berú priveľa peňazí?“

Kniha ako darček pre: všetkých, koho aspoň trochu zaujíma psychológia. Ak niekoho veľmi zaujíma psychológia, je vysoko pravdepodobné, že ju už má. Opýtajte sa vopred.

Ako sa nestať pacientom – Jan Hnízdil

Hnízdil aj táto kniha sú už, takpovediac, klasika. Ako sa nestať pacientom, je súbor článkov, ktoré tento český doktor, psychosomatik publikoval v novinách a časopisoch. Veľa myšlienok z knihy nájdete aj v jeho videách na youtube. No i tak som ju zhltla za pár hodín. Veľmi čítavá. Veľmi poučná pre vlastný život, telesné aj psychické zdravie.

Nosná myšlienka knihy: Jak člověk žije, tak také stůně, pokud způsob života nezmění, nemá šanci se uzdravit.

Pod stromčekom poteší: všetkých. Nepoteší hypochondrov, lebo by sa museli uzdraviť.

Útek z pekla – Juraj Šebo

Rok 2017 som začínala knihou o holokauste, a podobnou témou ho zrejme aj ukončím. Pred pár dňami Juraj Šebo predstavil svoju novú knihu Útek z pekla. Nie je to typická kniha o Osvienčime a hrôzach vojny. Je to príbeh Slováka Arnošta Rosina a Poliaka Czieslawa Mordowicsa, ktorým sa spolu podarilo ujsť z Osvienčimu. Ten typ príbehu, ku ktorému by Američania mali natočených 20 filmov. U nás zatiaľ aspoň táto kniha. 

Celou knihou sa nesie osobný náboj toho, že pán Šebo si pamätá Arnošta Rosina zo svojho detstva ako otcovho kamaráta. Kniha je osobná, spomína konkrétne miesta a ľudí, čo sa napríklad prejaví tak, že medzi rečou spomenie Otta Krausa. A v takýchto momentoch, keď spoznáte osobu alebo miesto, sa vo vás pohne ešte čosi silnejšie. Áno, Otto Kraus bol otec toho Jana Krausa, ktorý vám napadol. O tejto knihe čoskoro napíšem samostatný článok.

Kniha pre: dobrodruhov a pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o 2. sv, židovstvo, holokaust, históriu.

2 knihy, ktoré som nevedela dočítať

Nadpis článku sľubuje 2 knihy, ktoré som tento rok nezvládla. Že som ich nedočítala a sú na „čakačke“ neznamená, že sú zlé. Skôr sú značne náročné na čítanie. Štýlom písania, silou myšlienok aj témami, ktoré riešia. Takže žiadne oddychovky na pláž.

Vyhořelá společnost – Byung Chul Han

Vysoko aktuálna kniha. Vysvetľuje, ako a prečo sme sa ako spoločnosť prepracovali až ku kolektívnej únave a vyhoreniu. Viacerí autori, napríklad aj tu spomínaný doktor Hnízdil, sa zhodujú v tom, že každá doba má svoje charakteristické ochorenia. Pre našu dobu je to depresia, ADHD a syndróm vyhorenia.

vyhorena spolocnostKniha Vyhořelá společnost je koncertom filozofie, sociológie, medicíny, umenia a psychológie. Miestami text zabíjajú náročné konštrukcie viet a myšlienok. Autor je filozof, asi to inak nešlo. Napr.: „Jakožto podnikatel sebe samého je subjekt výkonnosti sice svobodný v tom smyslu, že není podroben žádnemu přikazujícimu a vykořisťovatelskému jinému, skutečně svobodný však není, neboť vykořisťuje sám sebe, a sice ze své vlastní svobodné vule.“ Uff. Určite sa k nej ale vrátim.

Pod stromčekom poteší: intelektuálov, sociológov, filozofov, psychológov. Kto chce vyzerať múdro, vezmite si na prechádzku mestom práve tento titul. (na webe Martinusu je vypredaná, môžete si rezervovať v kníhkupectve).

Neuvedomený Boh – Viktor Frankl

neuvedomený bohNajútlejšia kniha, no najhustejšia obsahom. Možno aj preto som si od nej musela dať pauzu. Čo veta, to silná myšlienka. Viktor Frankl je ďalší z mojich obľúbených velikánov psychológie. Založil logoterapiu – smer v psychológii, ktorý sa, zjednodušene povedané, venuje zmyslu života. Značne ho ovplyvnila jeho skúsenosť z koncentračného tábora. (hm, práve si uvedomujem, že asi sa moc zaoberám touto témou). V každom prípade, Frankl a kniha Neuvedomený Boh je istota kvality.

Ako darček pre: veriacich, alebo ľudí na duchovnej ceste. Dokonca aj pre neveriacich, pretože Frankl hovorí, že všetci máme svojho neuvedomeného Boha.

 

Zdroj obrázkov: pixabay.com, martinus.sk

Teraz najčítanejšie

Martina Verešová

Mám rada ĽUDÍ, preto sa venujem PSYCHOLÓGII. Mám rada KNIHY, preto chcem písať o tých najlepších. Mám rada život, možno preto píšem o SMRTI. Vidím, akú dobu žijeme, preto píšem o STRESE.