Denník N

Zlaté vajce

Tento týždeň sa uskutočnila tlačová beseda Ľubomíra Jahnátka, riaditeľa ŮRSO. Veľmi pozorne som si ju vypočula celú až do samého konca. Škoda, že nie je zverejnená celá tlačová beseda na žiadnom webe. Možno je, ale ja som ju celú do konca nenašla. Pred záverom pán riaditeľ Jahnátek povedal jednu veľmi dôležitú vetu, v ktorej uviedol, že dostal od nitrianskej vodárenskej spoločnosti návrh na zvýšenie ceny vody. Ak to nepíšem doslovne tak preto, že sa neviem dostať k záznamu, ale v takomto kontexte to odznelo. Ľ. Jahnátek zdôraznil, že nie všetky vodárenské spoločnosti v rámci Slovenska požiadali o zvýšenie ceny vody. Povedal ktorá áno a v tej súvislosti uviedol Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť v Nitre.
Boj o nitriansku vodárenskú spoločnosť je roky veľký. Je to boj vo vnútri SMERu, kto ovládne toto zlaté vajce. Pán primátor Dvonč, predseda predstavenstva tejto spoločnosti nám všetkým dookola roky rozpráva, aké skupiny chcú túto spoločnosť ovládnuť.
V mesiaci jún sa uskutočnila voľba generálneho riaditeľa vodárenskej spoločnosti. Po hlasovaní sa pán Dvonč vzdal písomne funkcie predsedu predstavenstva, no na druhý deň vzal svoje vzdanie sa späť a voľbu nového riaditeľa spochybnil. Následne dal pán Dvonč prevoliť dozornú radu spoločnosti, aby mohol byť zvolený nový riaditeľ, s ktorým bude on a strana SMER súhlasiť. A aj bol. Bývalý pracovník katastra, člen okresnej rady SMERu v Nitre Marek Illéš. Tento bol po voľbách v roku 2016 uprataný za riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Nitre. Už teraz, po toľkých rokoch boja pán Dvonč dovolil „smerákom“, aby si dali straníckeho riaditeľa vodární. Hmm…. Pán Dvonč presne vie prečo to urobil. Musí to byť veľmi zaujímavý artikel, keď pán predseda predstavenstva roky tlakom „skupinky“ odolával. Tí, čo do toho aspoň troška vidia, tak vedia o čo tu ide. Uvediem aspoň pár zaujímavých údajov. Vodárenská spoločnosť narába s majetkom 440 miliónov eur a dodáva pitnú vodu pre viac ako 900 tisíc občanov.
Na mestskom zastupiteľstve v Nitre, som pánovi Dvončovi povedala, že tu sa nehráme na piesočku, ide o vodu a najmä o jej cenu. A vtedy mi pán Dvonč odpovedal, že o cenu vody nemusíme mať obavy, pretože ju určuje ÚRSO. Však práve, pán primátor, pretože ju určil ÚRSO, ale návrh na zvýšenie prišiel z nitrianskej spoločnosti, v ktorej ste vy predseda predstavenstva.
Takýto vývoj som očakávala ihneď pri inštalovaní pána Jahnátka za riaditeľa ÚRSO. Bola to len otázka času, kedy k  týmito zvýšeniam príde. Koncová cena elektriny pre domácnosti od januára 2018 medziročne zdražie v priemere o 2,71 %. Cena plynu pre domácnosti sa zvýši priemerne o 0,38 %, cena tepla o 1,0 %, vody o 0,18 %.
Pán premiér dookola hovorí, že ceny energií sa zvyšovať nebudú. Pri porovnávaní s inými krajinami sme na najvyššej možnej úrovni a chudák Slovák plať! Hanbite sa!

Vy to máte z čoho platiť, ale tí chudáci, s ktorými dennodenne hovorím nato naozaj nemajú.

Renáta Kolenčíková

Teraz najčítanejšie